Kitchen Confidential; FOX‘un 2005’te yayınlanmış, kahkahasız, 22 dakikalık komedisi. Dizinin mutfağında, Sex and the City başta olmak üzere, Melrose Place ve Beverly Hills, 90210 (Evimiz Hollywood’da) gibi dizilerin de yapımcısı olan Darren Star var. Çok erken iptal olmuş bu şahane diziyi, atlamış olanlar için yeniden gündeme getirelim.

Zamanında Cnbce’de yayınlanan Kitchen Confidential, iptal oldu derken, cidden çok erken iptal oldu. İlk başta 13 bölüm sipariş edilen dizinin, 4. bölümü yayınlandıktan sonra sadece 3,38 milyon kişi tarafından seyredilince, kanal ipini çekti haliyle. Yayınlanmayan bölümleri de DVD ile birlikte piyasaya sundular.

Dizi, New York Times’ın çok satanlarında da listeye girmiş olan ve Anthony Bourdain tarafından yazılan Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly isimli kitaptan televizyona uyarlandı. Bu kitap, aynı zamanda kitabın yazarı olan ünlü aşçının hayatını bizlere anlatıyor.

Dizinin ilk bölümünden ispiyon verecek olursak…
Kariyerinin zirvesinde olan ünlü aşçı Jack, kendini alkole, uyuşturucuya ve sekse fazla kaptırınca, hayatı bir anda tepetaklak olur. Çalıştığı fiyakalı restoranlardan, 4 sene içerisinde düşe düşe gayet vasatın altında bir mekana inen Jack’e, bir gün başarılı bir restoran olan Nolita’dan iş teklifi gelir. Bu teklife balıklama dalan Jack Bourdain’dan, yeni işi için,2 gün içerisinde 300 kişilik bir restoranı hazırlaması istenir. Bulunan tek mutfak çalışanı kendisi olduğu için, bu süre içerisinde kendine bir ekip de oluşturmalıdır. İçinde tatlı şefi, deniz ürünleri uzmanı ve aşçı yardımcısından oluşan bir takım kuran aşçımız, yemek konusunda hemen hemen hiçbir şey bilmeyen çaylak aşçı Jim’i de bu gruba dahil ederek personel alımını bitirir. Aşçıları ve değişik garsonlarıyla birlikte Nolita artık servis vermeye hazır haldedir.

Dizimizin baş karakteri Jack Bourdain’a hayat veren kişi olarak, Bradley Cooper‘ı görüyoruz. Daha önce Alias‘ta oynayan, diziden sonra da bir süreliğine Nip/Tuck‘ta yer alan karizmatik oyuncuyu (Dünya üzerinde daha çekici bir adam var mı acaba?), muhtemelen uzunca bir zaman televizyonlarda göremeceğiz. Çünkü sinema kariyeri tam tıkırında gidiyor.Diğer oyunculara gelirsek eğer…Buffy The Vampire Slayer‘ın Xander’ı Nicholas Brendon‘ı tatlı şefi olarak; en son kadrolu olarak iptal olan FlashForward‘da seyrettiğimiz John Cho‘yu deniz ürünlerinden sorumlu kişi olarak; şu an The Mentalist‘te yer alan İngiliz oyuncu Owain Yeoman‘ı yardımcı şef olarak; Boston Public, Bones ve tek sezonluk efsane olarak kabul edilen Freaks and Geeks‘ten tanıdığımız John Francis Daley‘yi çaylak aşçı olarak görüyoruz.Bir de dizide sıkça gördüğümüz garsonlarımız var. Garsonlar takımında da en çok göze batan isimler Cashmere Mafia‘dan bildiğimiz, bu dizide ise Mimi karakterini canlandıran Bonnie Somerville; aptal sarışın Tanya rolünde, şu anda Hart of Dixie‘de oynayan Jaime King ve son olarak restoranımızın eşcinsel garsonu Cameron’u canlandıran, en son Pretty Little Liars‘ta gördüğümüz Sam Pancake. Kadronun kalanına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bradley Cooper

Bradley Cooper

Dizi bize, mutfakta gelişen 22 dakikalık 13 bölümden oluşan çok harika bir seri sunuyor. Komedi dizisi sevenler (özellikle kahkahasız sitkom) kesin bir şans versin diyorum. Ben kaç senedir bu elimdeki 13 bölümü çevirip çevirip yeniden izliyorum. Sadece başrol oyuncusu Bradley Cooper‘ın performansını görmek adına bile seyredilebilir.Unutmadan, dizi için türkçe ve ingilizce altyazılarının da mevcut olduğunu söyleyeyim.

http://www.youtube.com/watch?v=dX0vdoN8AvY