Gerek komedi dizileri gerekse fantastik dizilerde cadı ve büyücü teması ister yanından köşesinden geçsin, isterse diziyi oluşturan ana tema olsun, bir şekilde hayatımızda yer aldı. Bazılarımızın sevdiği bazılarımızın ise ısınamadığı bir konu olsa da ben izlediğim bütün dizi ve filmlerde bu tür karakterlere daha bir ılımlı bakmışımdır. Elbette unuttuklarım olmuştur fakat dizilerden bazıları ispiyon içeren küçük hatırlatmalarla bu karakterleri(sadece kalıcı olanları) kronolojik sırayla aşağıda bulabilirisiniz.

Samantha Stephens (Bewitched ülkemizdeki adıyla “Tatlı Cadı”): Elizabeth Montgomery‘nin tam 8 sezon boyunca canlandırdığı Samantha, burnunu oynatarak sihir yapabilme yeteneğine sahipti. 2005 yılında sinema filmi de çekilen dizide, bu sefer Samantha rolünü Nicole Kidman canlandırdı.

Sabrina ve Halaları (Sabrina, the Teenage Witch): Herhalde bu diziyi bilmeyenimiz yoktur. Diziye, 16 yaşında cadı olduğunu öğrenen Sabrina ve 2 halası Zelda ve Hilda’nın maceraları konu oluyordu. Tabii ki konuşan kedi Salem ve diğer aleme gitmek için kullanılan çamaşır odasını da unutmak mümkün değil. Sabrina’yı canlandıran güzel oyuncumuz Melissa Joan Hart‘ı şu sıralar ABC Family‘de yayınlanmakta olan Melissa & Joey dizisinde seyredebilirisiniz.

Willow ve Tara (Buffy the Vampire Slayer): Vampir avcımızın en yakın arkadaşı Willow, dizinin 4.sezonu ile birlikte üniversitenin cadılar klübüne katılır ve burada aynı zamanda kendi gibi cadı ve hayatının aşkı olan Tara’yla da tanışır. 6.sezonda Tara’nın ölümünün ardından Willow kötü tarafa geçince, onun ne kadar güçlü bir cadı olduğunu da görmüş oluruz.

Prue, Paige, Piper ve Phoebe (Charmed): 3 kız kardeşin bir gün tavan arasında buldukları kitaptan sonra cadı olduklarını öğrenerek hayatlarının nasıl değiştiğini konu alan fantastik bir diziydi Charmed. Kardeşlerden Prue, nesneleri hareket ettirme, Piper zamanı dondurma ve Phoebe de imgelemler görme gücüne sahipti. Shannen Doherty diziden çıktıktan -ya da atıldıktan- sonra bu üçlüyü bozmamak adına yeni kardeş olarak Paige aralarına katılmıştı.

Jesus Velasquez (True Blood):Diziye geçen sezon Lafayette’in sevgilisi olarak katılan Jesus Velasquez’in sezon finalinde cadı olduğunu öğrenmiştik. Yeni bölümlerde sık sık cadı toplantılarına rastlıyoruz.

Merlin (Merlin): Prens Arthur ve büyücü Merlin’in hikayesinin anlatıldığı ingiliz dizisinde, Merlin’e başarılı oyuncu Colin Morgan hayat veriyor.

Roxie, Joanna ve Kat(Eastwick): Eastwick, tek sezon 13 bölüm süren, Charmed benzeri bir ABC dizisiydi. Fazla uzun ömürlü olamadı ve sonu bağlanmadı fakat yine de biz izleyenlere değişik bir cadı şöleni sundu. Roxie imgelemler görüyor, Joanna bakışlarıyla erkekleri etkileyebiliyor ve Kat de doğa olaylarını kontrol edebiliyordu.

Bonie (The Vampire Diaries): Dizinin baş karakteri Elena’nın en yakın arkadaşı Bonie, aynı zamanda dizimizin güçlü cadısı. Henüz, sadece 2 sezon seyretmiş olmamıza rağmen, bir çok kere ölümle burun buruna gördük kendisini.

Merlin (Camelot): Starz‘ın tek sezon, 10 bölüm süren dizisi Camelot’ta bu sefer bambaşka bir Merlin’le karşılaştık. Amerikan Merlin’ine karizmatik oyuncu Joseph Fiennes hayat veriyordu. Ancak dizi tek sezonda kaldı.