Ülkemiz televizyonunun pek alışkın olduğu bir durum olmasa da özellikle Amerikalılar uzantı dizi hazırlamayı pek seviyorlar. Ancak zaman zaman orijinali her ne kadar başarılı olsa da uzantısı o başarıyı devam ettiremeyebiliyor ve kısa bir süre içinde ekran hayatı sona eriyor. Ben de aklıma gelmişken bunların izlediğim bazısından kısa yorumlar eşliğinde bahsedeyim dedim.

NBC’nin Dick Wolf imzalı Chicago serisi yayın hayatını başarıyla devam ettiriyor. Chicago Fire ile başlandıktan sonra Chicago PD ve Chicago Med geldi, üç dizi gelecek sezon çarşamba günleri peş peşe yayınlanacaklar. Ama iki sezon kadar önce seriye dördüncü bir Chicago katılmıştı.

Bu sefer -isminden de anlaşılacağı üzere- adalet sistemini merkezine alan bir dizi getirdiler. Ama ömrü bir sezon sürdü ve kanal sezon sonunda iptal etti. İptalinin iyi olduğu söylenebilir; çünkü bölümler ilerledikçe işledikleri hikayelerle, adalet adı altında denedikleri yöntemlerle veya karakterlerin verdikleri kararlarla fazla sabır zorlayan bir proje haline gelmişti.

Ana karakterlerden savcı Peter Stone, Dick Wolf’un Law and Order: SVU dizisine transfer oldu, hayatına orada devam ediyor. P.D.’den Justice’a transfer ettirilen Antonio Dawson karakteri ise iptalin ardından uygun bir yolla Chicago PD’ye döndü. Özetle @dkamoy’un da vakti zamanında dizi için dediği gibi: “Yersen A.Ş. kıvançla sundu

TV filmi özelliğindeki 15. sezonuyla ekrana veda eden Las Vegas merkezli CSI, Miami ve New York olmak üzere iki başarılı uzantıyla genişlemişti. 2015’te Cyber isminde bir diziyle yeni uzantı getirdiler. İki sezon sürdükten sonra iptal oldu.

CSI’ın alışıldık tarzını terk ederek şehir merkezli olmayan polisiye dramanın merkezinde siber suçlar vardı. Başrolde de Boyhood’la Oscar kazanmadan birkaç ay önce diziyle anlaşan Patricia Arquette. Ama günümüzde her yer teknolojiden geçilmiyor olsa da kanalın ve serinin 45+ kitlesine hitap eden anlatım tarzı, hikayelerdeki göze batan tutarsızlıklar veya basitlikler derken kadrosu da kurtaramadı diziyi.

Önceki dizilerin hatrı, kadrosu ve kanalı en azından idare eden reytingleriyle kendisini ikinci sezona taşıdıktan sonra Ted Danson’ı CSI’daki karakteriyle ekibe katmışlardı. Ancak gün geçtikçe daha da düşen kalite ve reyting dizinin sonu oldu. Çekmeseler daha iyiydi, tabiri caizse modası geçmiş kaldı.

20 sezon süren orijinal Law and Order, SVU ve Criminal Intent ile iki kez başarılı bir şekilde genişledikten sonra ilk iptal Trial By Jury ile bir diğeri Los Angeles’la geldi.

Hem polise intikal eden davaların çözümüne hem de sonrasında adli yargıya yer veren formül, Trial By Jury’de jüri seçimi, savunmanın hazırlığı ve verilen kararlar şeklinde ilerledi. Ancak orijinal formülden biraz uzaklaşmakla sınırlı kalmayan dizi, kanalın yayın takvimindeki değişikliklerin ve güçlü rakiplerinin de etkisiyle kendisini ilk sezon sonunda kapıda buldu.

Los Angeles ise orijinal formüle sadık kalsa da önceki bütün dizilerin aksine New York’u terk ederek başka şehirle ekrana geldi. Günümüzle kıyasladığımızda tanınmış bir kadroya sahip olsa da kadro değişiklikleri, orijinal dizinin tartışmalı bitirilişinden sonra yayına girişi ve kibar tabirle senaryodaki beceriksizlikler nedeniyle o da ilk sezon sonunda iptal oldu. Zaten neden olmasındı?

Not: Law and Order serisiyle bağlantılı dizilerden Conviction ve Deadline da birer sezon devam ettikten sonra iptal oldular. Ayrıca geçtiğimiz sezon antoloji formatında Law and Order: True Crime dizisi yayınlandı ve ilk sezonunda Menendez Kardeşler’in ailesini öldürmekten yargılandığı gerçek bir dava işlendi. Kanal, dizi için şimdilik kesin bir karar vermediğini, ileride iyi bir fikirle döndürebileceklerini belirtti.

Yayın hayatını başarıyla sürdüren ve finali tartışmalı olsa da yedi sezon boyunca ekranda kalan Pretty Little Liars’ın ilk uzantı denemesi Ravenswood, 2013-2014 dolaylarında ekranda kalıp tek sezon sonunda (çok şükür) ekrandan çekildi.

Aslında orijinal diziden Caleb’i alarak ve arada Hannah’yı konuk ederek başarılı bir planla ekrana gelip orijinal dizinin arkasından falan yayınlanmıştı. Ancak PLL’nin aksine “doğa üstü” bir dizi olup bir de ne yaptıklarını kendileri bile bilmeyince gün geçtikçe sarpa sarması zor olmadı.

Detaya girdiklerim içinde orijinalini en dandik şekilde takip eden proje bu olsa gerek. Şimdilerde The Perfectionists isminde yeni bir uzantı dizinin hazırlığı devam ediyor. Gelecek yıl ekranda olacak ve içinde orijinal diziden Alison ve Mona yer alacak.

NBC’nin altıncı sezonuyla ekrana dönmeye hazırlanan James Spader’ın başrolde olduğu dizisi The Blacklist’in karakterlerinden Tom’u alıp arada Liz’i de konuk ederek karşımıza yeni bir dizi getirdiler. Uzantı Famke Janssen’i ve Terry O’Quinn’i de bünyesine aldı ama o da ilk sezon sonunda iptal oldu.

Dizinin finalinin ardından Tom uygun bir yolla ana diziye döndü, açık kalan noktalar The Blacklist’te laf arasında kapandı. Hatta bir bölümlüğüne Janssen konuk olarak geldi. Aslında dizinin uzantısı bence kötü değildi ama geç kalınmış bir projeydi. Orijinal dizinin reytingi kendisine anca yeterken getirmeseler de olurdu.

*** Hazır başlamışken örnek olarak ana dizileri başarılı olsa da kendisi başarısız olan, izlemediğim için pek fikrimin olmadığı uzantı dizilerin bazılarının lafını geçireyim dedim:

> Joey (Friends uzantısı)

> 24: Legacy (24 uzantısı)

> K9 and Company & Class (Doctor Who uzantıları)

> The Lone Gunmen (The X-Files uzantısı)

> Once Upon a Time in Wonderland (Once Upon a Time uzantısı)

> Caprica (Battlestar Galactica uzantıları)

> Young Americans (Dawsons’s Creek uzantısı)

> Criminal Minds: Beyond Borders & Suspect Behavior (Criminal Minds uzantıları)

> The Golden Palace (The Golden Girls uzantısı)

> The Finder (Bones uzantısı)

> Models Inc. & Melrose Place (The CW) [Melrose Place (FOX) uzantıları]

> AfterMASH (M*A*S*H uzantısı)

> The Tortellis (Cheers uzantısı)

> Time of Your Life (Party of Five uzantısı)

> Baywatch Nights (Baywatch uzantısı)

> That ’80’s Show (That ’70s Show uzantısı)

> The Colbys [Dynasty (1981) uzantısı]

Siz de başarısız olanlarla ilgili görüşlerinizi ekleyebilir, kendi hatırladıklarınızı ülke fark etmeksizin ekleyebilirsiniz tabii ki. Bakalım ileride karşımıza daha neler çıkacak?

Yolda Gelen Uzantılardan Örnekler:  The Perfectionists (Pretty Little Liars), Mayans MC (Sons of Anarchy), Good Trouble (The Fosters), The Conners (Roseanne), Second City (Suits).