Kumail Nanjiani (Silicon Valley, Eternals), 2013 yılında “Disgrace” isimli oyunu ile drama dalında Pulitzer ödülü kazanan Pakistanlı oyun yazarı, romancı ve senarist Ayad Akhtar‘ın, 2020 yılında yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanacak FX dizisi Homeland Elegies’in başrolünü ve yönetici yapımcılığını üstlenecek.

Kitap, Pakistanlı bir göçmenin Amerikalı oğlu olmaktan kaynaklanan siyaset, inanç, kültür ve bölünme çatışmalarını inceleyen bir tür kurgusal otobiyografi. Hem yazar Akhtar hem Pakistanlı oyuncu Nanjiani’nin paylaştığı ortak bir bağlantı. Akhtar ve babası arasındaki ilişkiye odaklanan aile draması, hem kendi kimliğini korumak hem de kendini bu ülkeye ait hissetmek için verilen mücadeleyi anlatacak. Trump sonrası Amerika’da kimlik ve aidiyetin destansı hikayesini anlatmak için gerçekle kurguyu harmanlayacak.

Akhtar, yapımcılığını FX Productions’ın üstlendiği 8 bölümlük limitli diziyi yönetmesi planlanan Oren Moverman (The Messenger) ile birlikte uyarlamayı kaleme alacak. Akhtar ve Moverman ayrıca, Sight Unseen’den (Bad Eduction) Julia Lebedev ve Eddie Vaisman, Inimitable Pictures’tan Nimitt Mankad (Captain Fantastic) ile birlikte yönetici yapımcı olarak görev yapacak.

Homeland Elegies, geçen yıl Eylül ayında yayımlandığında eleştirmenler tarafından çılgınca övüldü ve en çok satanlar arasında yer aldı. The New York Times, The Washington Post, Time Magazine, Publishers Weekly ve Entertainment Weekly’nin yılın en iyi 10 kitabı listesine girdi. Eski Amerikan başkanı Barack Obama’nın her sene sonuna doğru açıkladığı en iyiler listesinde yer alan 17 kitaptan biriydi.

Kaynak