Ünlü yönetmen Akira Kurosawa’nın klasik filmi Rashomon‘un dizi olarak televizyona uyarlanacağı ile ilgili haberi yaklaşık 2 sene önce almıştık. Amblin Television, 10 bölümlük bir dizi yapmak için filmin haklarını almıştı. En sonunda dizinin yayınlanacağı yer ve yazarları açıklandı.

HBO Max, 1950 yapımı psikolojik gerilim filminden ilham alan diziyi geliştirmek için Amblin Television ile birlikte çalışıyor. Billy Ray (The Comey Rule, Captain Phillips, The Hunger Games) ve Virgil Williams (Criminal Minds, ER, Mudbound), şu an geliştirme aşamasında olan dizinin senaryonu yazmak için birlikte çalışıyorlar.

Dizi, Kurosawa filminin doğrudan bir uyarlaması olmayacak, ancak temel olay örgüsünü koruyacak. Korkunç bir cinsel saldırı ve cinayeti merkezine alan dizi, birden fazla karakterin birbirleriyle çelişen farklı bakış açılarıyla olayı anlatacak. Film, 8. yy’da Kyoto’da geçerken, dizi günümüzde geçecek. Her bölüm, bir karakterin algılanan gerçeğini detaylandıracak. Her birini hikayenin merkezine koyacak ve cinayeti çevreleyen olayları kendi bakış açılarından anlatacak.

Amblin TV Eş Başkanları Darryl Frank ve Justin Falvey, Atmosphere’den Mark Canton ve David Hopwood, Opus 7’dan Leigh Ann Burton dizinin yönetici yapımcıları.

Hisao Kurosawa, “Rashomon’u bugünün izleyicileri için yeniden tasarlamak üzere Amblin Partners ve HBO Max ile çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Bu ilham verici hikaye aracılığıyla babamın vizyonunu yeni nesil için erişilebilir hale getirildiğini görmek beni heyecanlandırıyor” demiş.

Kaynak