Hugh Howey‘nin 2015’te yayınlanan çok satan bilim kurgu romanı Beacon 23’nin dizi uyarlamasının açıklanan ilk başrol oyuncusu Lena Headey oldu.

Romanın televizyona uyarlanacağı ile ilgili ilk haberi 2018’in Ekim ayında almıştık. Yazar Zak Penn’in (Ready Player One, The Avengers, X-Men filmleri) yaratıcısı ve yürütücü yapımcısı olacağı projenin, Spectrum’dan dizi onayı aldığı söylenmişti.

2020’nin Ekim ayında AMC ve Spectrum Originals’ın dizi siparişi verdiğini, AMC Networks’ün, Platform One Media ve Spectrum Originals ile birlikte dizinin ortak yapımcısı olduğunun haberini almıştık.

Yüzyıllar boyunca, erkekler ve kadınlar, gemilerin güvenli geçişini sağlamak için insanlı deniz fenerlerini kullandılar. Bu yalnız ve çoğu zaman nankör bir işti. Bir şeyler ters gidene, bir gemi tehlikede olana kadar. 23. yüzyılda bu iş uzaya taşındı. Fenerlerden oluşan bir ağ, gemilerin Samanyolu boyunca çoğu kez ışık hızında seyahat etmesine izin veriyor. Bu fenerler sağlam olacak bir şekilde yapılmıştır. Asla bozulmazlar. Asla başarısız olmazlar. En azından öyle olacakları farz ediliyor.

Uzayın en karanlık girintilerinde geçen dizi, bilinen evrenin sonundaki bir deniz fenerinde 2 kişinin mahsur kaldığı, sürükleyici bir psikolojik gerilim ve aşk hikayesidir.

Lena Headey, gizemli bir şekilde, uzayın en karanlık girintilerindeki deniz fenerinde yalnız bir fener bekçisi olan Halan’a giden yolu bulan Aster karakterini canlandıracak. Halan, Aster’ın dost mu yoksa düşman mı olduğunu sorgularken gergin bir irade savaşı başlar. Aster’ın gündemini ve güdülerini gizleme yeteneği, onu yeni arkadaşı için zorlu bir rakip yapabilir.

Lena Headey, yapım şirketi Peephole Productions aracılığıyla dizinin yönetici yapımcılığını da üstlenecek.

Beacon 23, aslen Howey tarafından yazılan 5 kısa hikayenin bir araya getirilip, 2015 yılında yayınlanması ile ortaya çıkmıştı.

Kaynak