2018’nin Ekim ayında, Amerikalı yürütücü yapımcı Frank Spotnitz (“The Man in the High Castle”) ve İngiliz yazar Steve Thompson’ın (“Sherlock”), İtalyan devlet televizyonu RAI ve yapım şirketi Lux Vide tarafından, Rönesans’ın ünlü ressamı, heykeltıraşı, mühendisi, mucidi dâhi Leonardo da Vinci’nin hayatının ve eserlerinin anlatacağı Leonardo isimli dizinin geliştirilmesi için işe alındığının haberi gelmişti.

Dizinin, Spotnitz’in yapım şirketi Big Light Productions, İtalyan yapım şirketi Lux Vide ve Avrupa’nın en önde gelen kanalları RAI, France Televisions ve Alman ZDF’nin oluşturdukları ortak yapım grubu The Alliance tarafından yapılacağını da öğrenmiştik.

2019’nun Ekim ayında ise Aidan Turner‘ın (Poldark), da Vinci’nin resimden, müziğe, bilimden botaniğe, çeşitli alanlardaki başarılarının anlatılacağı, hayatına ve mirasına yeni bir bakış açısı getiren, eşcinsel bir dahinin, işini gerçek benliğini gizlemenin bir yolu olarak kullanan Leonardo’yu canlandıracağının haberini almıştık.  Her bölüm Leonardo’nun sanat eserlerinden birini, mükemmeliyet için boğuşan, kendine eziyet eden sanatçı hakkında gizli ipuçlarını inceleyecek.

Ayrıca Daniel Percival’ın (The Man in the High Castle), dizinin yönetmenliğini üstlendiğini de öğrendik.

Kasım ayında Freddie Highmore’un (The Good Doctor), dizinin kadrosuna katıldığının haberini aldık. da Vinci’yi bir cinayet davasında şüpheli olarak araştıran ve geçmişini kazan, kurgusal bir polis dedektifi Stefano Giraldi’yi canlandıracak. Ayrıca Highmore’un, Sony’ye bağlı prodüksiyon şirketi Alfresco Pictures ile birlikte, dizinin yapımcıları arasında yer alacağını da öğrenmiş olduk.

Sony, dizinin ortak yapımcılarından biri ve aynı zamanda dağıtımcısı.

Aidan Turner, Matilda de Angelis, Freddie Highmore, Giancarlo Giannini

Matilda de Angelis (The Undoing), Caterina da Cremona (Sforza olabilir=Mona Lisa?); Giancarlo Giannini (Catch 22), Andrea del Verrocchio (da Vinci’nin ustası); Robin Renucci, Piero Da Vinci (babası) karakterlerini canlandıracaklar.

Dizinin çekimlerine 2 Kasım Pazartesi başlandı. 2 Mayıs 1519’da hayatını kaybeden Leonardo’nun, 500. ölüm yıldönümünde çekimlerine başlanan dizi, 2020’nin ortaları ya da sonlarına doğru ekranlarda olacak.

Not: Bir iki kaynakta dizinin Netflix’te yayınlanacağı ile ilgili bilgiler var ama doğru mu emin değilim?