hadi inceleyelim;* hurley’nin, jacob’ın kabinini bulduğu sırada duyduğu fısıltılar.. şuradan fısıltıları dinleyebilirsiniz.. şuradan da fısıltılardan şu ana kadar deşifre edilenleri okuyabilirsiniz..* jorge garcia (hurley) ile yapılan bir röportaj‘da jorge diyor ki; “bölüm çekilirken jacob’ın sandalyesine oturtulan kişi bendim..” daha sonra sandalyeye konulan kişinin christian olmasına ilişkin de; “belki sandalyede kendimi görmem yerine jack’in babasını görmemin daha ilginç olacağını (ki bence de daha ilginç) düşündüler.. ya da en başından beri niyetleri sandalyeye christian’ı oturtmaktı ama kimse bilmesin diye senaryoya koymayıp sonradan kendileri yaptılar”

* oceanix 6 grubunun 6 kişinden fazla olması teorisine gelince.. şurada hatırlattıkları gibi, naveen andrews’la (sayid) yapılan bir röportaj’da şunları demişti; “oceanic 6 hakkında oldukça ilginç bir bilinmezlik var.. belki de sadece resmi olarak 6 kurtulan var.. halka kurtulduğnu açıklayamadıkları, hala adada olan, ya da başka bir yerde olan birileri olabilir” bu demeç biraz kafamı karıştırıyor.. lost yapımcıları, yazarları ve oyuncuları sanırım oceanic 6’i sadece “adadan kurtulup evlerine geri dönenler” olarak görmüyorlar.. “kurtulmak” kelimesi burada farklı anlamlara gelebiliyor.. adada kalmayı seçmiş ama adanın mahkumiyetinden kurtulmuş da olabilirler.. adadan ayrılmış ama bilinmeyen başka bir yere götürülmüş olanlar da olabilir.. kate’in durumu tabi ki akla ilk gelen.. ama 3. sezon finalinde öyle kolayca ortalıkta dolaşması, jack’in rahatça telefon edebilmesi falan beni kate’in saklanıyor olması konusunda şüpheye düşürdü..* bu biraz ilginç ve saçma ama yine de bilin istedim;

ho = holmium => 10.6 uB manyetik moment

bölümde etrafta “ho” referansları görebilirsiniz.. ho, holmium’un periyodik tablodaki kısaltması olup, bilinen elementler arasında en yüksek manyetik momente sahip olandır.. bir ho referansını yukardaki resimde görebilirsiniz.. ayrıca, hurley onu gördüğü sırada charlie “ho ho” şekerlemelerinin yanında duruyordu.. jack, horse oyununu “ho” hecesinde bitirdi.. h, 8’inci harf, o da 15’inci harf oldukları için, ho = 815* smoke monster.. siyah duman.. bir teoriye göre smoke monster’ı bu bölümde gördük.. matthew abaddon, hurley’i akıl hastanesinde ziyaret eden sahte avukat.. bakışları ve davranışları, eko’nun kardeşi yemi kılığına büründüğü haliyle çok benzer.. ve hurley bağırıp yardım çağırmaya başlayınca kapıdan çıkışı, sanki siyah bir dumanın soldan sağa doğru kapı aralığından çıkması gibi..

okunacak ve dikkate alınacak bir çok tartışma var etrafta ama ben sadece bir kısmını çıkarabildim..ayrıca bölüm 2 trailer için buraya.. spoiler niteliği taşıyabilecek sneak peen için de buraya..