Lost’un tüm sahnelerinin kronolojik olarak sıralanıp tekrar bölümleştirildiği “Chronologically Lost” projesinden esinlenerek, faydalanarak hazırladığım “Kronolojik Lost” yazı dizisinin 2. bölümüyle karşınızdayım.

Ada

Zaman ve mekânda yolculuk edebildiği için bulunması oldukça zor, gizemli, özel bir ada var dizinin merkezinde. Bu adanın binlerce yıllık bir geçmişi var ve bu süreçte birçok insan isteyerek ya da istemeden bu adanın misafiri olmak zorunda kalmış. Kendi gibi üzerinde bulunan insanları da zamanda yolculuk ettirebilme, insanları iyileştirebilme gibi özel güçleri var.

Ada, kalbinde/merkezinde altın rengi bir ışık barındırıyor. Bir mağaranın içinde bulunan bu ışık, adanın gücünün kaynağı denilebilir. Sahip olduğu güç dolayısıyla insanlık için her zaman çekici bir unsur olmuş ve bu nedenle de insanlıktan kati suretle korunması gerekiyor. Bu gücün yok olması da ele geçirilmesi de kötülüğün yayılması, dünyanın mahvolması anlamına geliyor. Bu yüzden adanın tarihi boyunca her daim bir koruyucusu olmuş ve olmaya da devam ediyor. Jacob ve Man in Black’i büyütüp yetiştiren, dizide anneleri olarak tanıtılan kadın da dizi içinde bilinen en eski koruyucu.

Bilinen İlk Yolcu

1800lerde, gemisi fırtınada parçalanan gebe bir kadın bu adaya sürükleniyor ve kumsalda adanın koruyucusu tarafından bulunuyor.  Gebeliği süresince kadınla ilgilenip ona yardımcı oluyor. Doğumunu gerçekleştirdikten sonra kadını öldürüp, doğurduğu ikiz çocukları kendi çocuklarıymış gibi yetiştiriyor. Kendisi muhtemelen çok önceden dahil olduğu yerli topluluktan ayrılmış ve tek başına yaşamakta. Bu yüzden de adanın koruyuculuğunu devredebileceği kimse yok. Bu iki çocuğu da kendi çocuklarıymış gibi, içlerinden birisini adanın gelecek koruyucusu yapma niyetiyle yetiştiriyor.

Jacob ve Man in Black

Bu çocuklar tabii ki yakinen bildiğimiz Jacob ve Man in Black. İkisi de birbirinden hayli farklı. Man in Black adanın asi oğlu. Keşfetmeye açık, devamlı sorgulayan, özgür ruhlu bir çocuk. Jacob ise aksine itaatkâr, sorgulamayan, sahip olduğundan fazlasını beklemeyen, annesine bağlı bir çocuk. Koruyucu, gelecekte ikisinden birinin adanın koruyucusu olacağını düşündüğü için adanın güçlerini kullanarak bu iki çocuğun direkt olarak birbirlerine zarar vermesini engelliyor.

Uzun bir süre boyunca koruyucuyu anneleri bilen ikizler, ormanda gezerken adanın yerlilerini keşfediyor ve bu sırada gerçek annelerinin koruyucu tarafından öldürüldüğünü, aslında adalı olmadıklarını öğreniyor. Koruyucuyla yüzleştiklerinde koruyucu onlara adanın gücünü, mağaradaki ışığı, koruyuculuğu anlatıyor ve ileride ikisinden birinin adanın gelecek koruyucusu olacağını söylüyor. Man in Black adada koruyucu olarak sonsuza dek yaşama fikrini kabullenemiyor ve bir gün adadan ayrılabilme umuduyla ailesini terk edip yerlilere katılıyor.

Yerliler uzun bir süre sonra ışığın gücünü kullanarak adadan ayrılabilineceğini keşfediyor. Man in Black adadan beraber ayrılma düşüncesiyle bunu kardeşiyle paylaşıyor ve koruyucunun gelişmeleri öğrenmesine sebep oluyor. Koruyucu, Man in Black’in ve yerlilerin adadan ayrılamaması için yaşadıkları kamp alanını talan ediyor ve geri dönüp koruyuculuğu Jacob’a devrediyor.

Adadan ayrılamamanın getirdiği hüsranla, Man  in Black geri dönüp annesini öldürüyor. Annesinin öldürüldüğünü gören adanın yeni koruyucusu Jacob, Man in Black’i mağaraya götürüyor ve döverek altın ışığa atıyor. Böylece Man in Black, Black Smoke’a dönüşüyor.

Black Smoke, adada mahsur kalmış durumda. Kara duman halinde gezebildiği gibi herhangi birinin suretine de bürünebiliyor. Kendisinin serbest kalabilmesi için adanın ışığının yok olması gerekiyor. Adanın koruyucusu yaşadığı sürece de bu ışık, adanın koruyucusu dışında biri tarafından yok edilemiyor. Eski koruyucu dolayısıyla, direkt olarak kendisi Jacob’a zarar veremediğinden, Jacob’ın adanın korunmasına yardım etmesi için adaya getirttiği kişileri manipüle ederek, onlara Jacob’ı öldürtmeye çalışıyor. Yani koca dizide izlediklerimiz aslında iki kardeş arasında uzun soluklu bir satranç müsabakası… Dizide başrolde izlediğimiz onca karakter de birer birer harcanan piyonlar…