Lost’un tüm sahnelerinin kronolojik olarak sıralanıp tekrar bölümleştirildiği “Chronologically Lost” projesinden esinlenerek, faydalanarak hazırladığım “Kronolojik Lost” yazı dizisinin 7. bölümüyle karşınızdayım.

Kurtarma Ekibi ve Adadan Ayrılış (91-108 gün)

Kurtarma ekibi adaya geldiğinde adadakiler bir gariplik olduğunu fark ediyor. Bir süre sonra kurtarma ekibindekilerin Penny tarafından Desmond’u kurtarmak için değil, Charles Widmore tarafından Ben Linus’ı yakalayıp öldürmek için gönderildiği öğreniliyor. Ben, çok önceden anakarada olan Michael’a ulaşıp bu gemi tayfasına dahil olmasını ve elindeki patlayıcıyla gemi adaya ulaşamadan herkesi öldürmesini emretmiş.

Kurtarma ekibinin ve beraberinde gelen bilim insanlarının Oceanic 815 uçağının adaya düştüğünden ve kazazedeler olduğundan haberi bile yok. Çünkü adanın keşfedilmemesi ve arayışın devam etmemesi için Charles Widmore, başka bir yerde bir kaza olay yeri oluşturtmuş. Çok derinde olan batıktan ceset çıkarmak mümkün olmadığından olay kapanmış.

Kurtarma gemisiyle gelen askeri ekip Ben Linus’u bulmak için adayı tararken, bilim ekibi de adadakileri tahliye etmek için helikopter ve botla insan taşımaya başlıyor. Kate, Jack, Hurley, Sun, Jin, Desmond, Sayid, bebek Aaron, pilot Frank helikopterle ana gemiye iniyorlar.

Askeri ekip Ben’i ararken Rousseau ve kızı Alex’i buluyorlar ve Rousseau’yu öldürüyorlar. Alex, ölmemek için Ben’in kızı olduğunu söylüyor. Alex’i kullanarak Ben’e ulaşan askeri ekip, Ben’in teslim olmaması üzerine Alex’i de öldürüyor.

Michael’ın gemiye getirdiği patlayıcılarda sıkıntı çıkması üzerine Michael ve Jin, adadaki arkadaşları helikopterle uzaklaşabilsin diye patlamayı geciktirmeye çalışıyorlar. Helikopter gemiden kalkar kalkmaz patlayıcılar patlıyor. Michael hayatını kaybediyor. Helikopterdekiler göremese de Jin son anda gemiden atlamayı başarıyor ve adaya yüzmeye başlıyor. Helikopter de bir süre bekledikten sonra başka çözüm bulamayıp adaya dönmeye karar veriyor.

Gelişmelerden tedirgin olan Ben, Jacob’la iletişime geçiyor ve yardım istiyor. Jacob ondan adayı taşımasını istiyor. Ben mağaraya gidip mekanizmayı çalıştırıyor ve adayı taşıyor. Ben, anakaraya ışınlanırken ada bir anda kayboluyor ve helikopter yanarak batmakta olan geminin ardından uçsuz bucaksız bir hiçliğin ortasında kalıveriyor.

Helikopterin benzininin bitmesiyle şişme botun içinde kurtarılmayı bekliyorlar. Bir süre sonra bir kurtarma gemisi onları buluyor. Penny’nin gemisi. Penny ve Desmond sonunda kavuşuyorlar. Birlikte adadakiler zarar görmeden durumu açıklayabilecek bir plan yapıyorlar. Oceanic 815 uçuşunda olmayan Frank ve Desmond, Penny ile gemide kalırken, Jack, Kate, Hurley, Sayid, Sun ve Aaron yakınlardaki bir adaya bırakılıyorlar. Bu 6’lı uçak kazasının tek kurtulanlarıymış gibi davranıyorlar ve “Oceanic 6” doğuyor.