Lovecraft Country 16 Ağustos 2020 tarihinde yayına başlayan bir HBO dizisi. Dizi, Matt Ruff‘un aynı adlı kitabına dayanıyor.

Gerilim, korku, fantastik ve drama gibi birçok türü içeren dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. Henüz resmi bir açıklama olmasa da 2.sezonun yazım aşamasında olduğuna yönelik haberler mevcut. Dizinin yaratıcısı konumunda Misha Green (Underground) yer alırken yapımcılar arasında J.J. Abrams ve Jordan Peele isimleri öne çıkıyor. Dizinin bölümleri korkudan çok gerilime dayanırken, korku türünün birçok dalı dizide ayrı olarak kendine yer buluyor.

Konusu:

Atticus Freeman’ın merkezinde olduğu macerada amcası George ve arkadaşı Leti, 1950’li yılların Amerika’sında uzun bir yolculuğa çıkmaya karar verirler. Amaçları, gizemli bir şekilde kaybolmuş olan Atticus’un babası Montrose’u bulabilmektir. Fakat bu yolculukta fantastik sayılabilecek birçok olayla karşılaşacaklar ve kendilerini yazar H.P. Lovecraft‘ın eserlerinde adı geçen bir kasabada bulacaklardır. Gerçek hayatta karşılaştıkları beyaz Amerikalılar ise kaçtıkları canavarlar kadar tehlikeli olabilecektir.

Atticus Freeman (Jonathan Majors): Ordudan ülkesine yeni dönmüş olan Atticus, bilim kurgu kitaplarına büyük hayranlık duyan bir karakterdir. Küçükken kitapların fantastik dünyasına kaçan Atticus, artık o dünyaların pek de hayal olmadığını fark etmeye başlar ve yeni maceralara atılır. Aktörü When We Rise dizisi ve Da 5 Bloods filminden hatırlayabilirsiniz.

Letitia ‘Leti’ Lewis (Jurnee Smollett): Sorumsuzluğu ile ün salmış olan Leti, talihsiz olaylar sonucunda kendini Atticus ve George ile tehlikeli bir yolculukta bulur. Kendisini Friday Night Lights ve Underground dizilerinde bulabilirsiniz.

George Freeman (Courtney B. Vance): Freeman ailesinin en sağduyulu bireyi olan George, Atticus için bir baba figürü olarak öne çıkıyor ve çıktıkları macerada ona rehberlik ediyor. Aktörü American Crime Story: OJ Simpsons sezonunda bulabilirsiniz.

Montrose Freeman (Michael Kenneth Williams): Atticus’un babası olan Montrose sert mizaçlı, insanlarla anlaşmayı bir türlü beceremeyen, gizemlerle dolu bir karakterdir. Oğlunu dünyadaki sertliklere hazırlamak isterken aralarındaki sevgi bağına zarar vermektedir. Ünlü oyuncuyu The Wire ve Boardwalk Empire dizilerinden tanıyoruz.

Christina Braithwhite (Abbey Lee): Özel bir tarikatın soyundan gelen Christina birçok sıra dışı yeteneğe sahiptir. Bu yeteneklerin nereden geldiği Atticus ve ailesi için büyük önem taşıyacaktır. Oyuncuyu Mad Max: Fury Road filminde görebilirsiniz.

Dizinin kadrosunda ayrıca Jamie Chung, Aunjanue Ellis ve Jordan Patrick Smith gibi isimler bulunuyor.

Dizide gerçek hayattan alınan birçok sahne mevcut

Lovecraft Country ilk bölümü ile büyük övgü alırken kalan bölümleri konusunda izleyiciyi ikiye bölen bir dizi oldu. Irkçılık gibi sorunları kışkırtıcı bir şekilde işlemesi nedeniyle, yapılan tartışmaların arttığını görebilirsiniz. Fakat diziyi haftalık olarak takip etmiş biri olarak, diziye yapılan eleştirilerin bir kısmının pek de masum amaçlarla yapılmadığını söylemem gerekiyor. Açık açık, neden bu kadar fazla siyahi oyuncu başrolde, diye yazamayan Amerikalıların farklı platformlarda diziyi haksız eleştiri yağmuruna tuttuğuna çok denk geldim. Bu durum dizinin eleştirilecek yönleri olmadığı anlamına gelmesin. Dizinin bazı bölümlerinde temponun gereksiz düştüğünü, yan konularla fazla oyalandıklarını düşünüyorum. Her bölüm farklı bir gerilim tarzını kullanmaya çalıştıkları için bölümler arasındaki kalite farkında değişiklikler görüyoruz.

Sorunlarına rağmen Lovecraft Country genel olarak beğendiğim bir dizi oldu. Sezonun çoğunda, sonraki bölüm nasıl bir konu ile gelecekleri konusunda bir tahmin yapamadım. Siyahilerin belli bir saat sonrasında kasabadan ayrılmadığı takdirde avlanmasının serbest kılındığı Sundown Town gibi geçmişteki olayların tekrardan gündeme getirilmesini de takdir ediyorum. Son olarak dizideki başrollerin hepsini de beğenerek izlediğimi belirtmem lazım. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.