1. EVRE

 1.Iron Man (2008)

Uzun filmler serimiz bu filmle başlıyor. Milyoner playboy Tony Stark’ın hikayesine tanık oluyoruz. Filmin sonlarına doğru S.H.I.E.L.D adında bir organizasyonun varlığını ve Avengers adlı bir birliğin adını ilk defa duyuyoruz ve S.H.I.E.L.D’ın başkanı Fury ile ilk kez tanışıyoruz. 

2. The Incredible Hulk (2008)

Hulk‘ın tanıtıldığı filmdir. Hulk’ın hikayesini bilmiyorsanız izleyebilirsiniz. Biliyorsanız atlayabilirsiniz, çünkü Hulk karakterini oynayan oyuncu sonradan değiştirildi.

3. Iron Man 2 (2010)

Iron Man ve deha Tony Stark’ın devam filmidir. Film, sinematik evrende çok önemli yere sahiptir; çünkü S.H.I.E.L.D başkanı Fury, Black Widow ve War Machine gibi ikonik çizgi roman karakterleri bu filmde bolca sahneye sahip. Elbette Agents of S.H.I.E.L.D.’da başrol oynayan Coulson karakterini de burada görüyoruz. Bu filmin son sahnesi direkt olarak Thor filmine bağlanıyor.

4. Thor (2011)

Marvel evreninin teknoloji, deneyler vs. gibi bilimsel havasından kurtularak bizi evrenin derinliklerine, tanrıların yanına gönderdiği ve mistik güçlerle karşılaştığımız ilk filmidir. Thor’u ve Avengers filminin kötüsü Loki‘yi ilk kez bu filmde tanıyoruz. Ayrıca dünyada ise ilk defa Coulson emri altında çalışan, Avengers üyelerinden biri olan Hawkeye‘ı burada görüyoruz. Bu filmin son sahnesi ise Avengers filminin yolunu yapıyor.

5. The First Avenger: Captain America (2011)

Marvel’ın “ilk kahraman Iron Man değildi, ondan önce Kaptan Amerika vardı” dediği filmdir. Bu filmde başlarına dert açan uzaylı materyali olan Teserract, yani Uzay Taşı önümüzdeki birçok film için önemli olacaktır. Bu filmde şu anda dizisini izlediğimiz Ajan Peggy Carter’ı da ilk kez görmüş oluyoruz.
…ve elbette filmin son sahnesi ile Avengers filmine geçiş yapmış oluyoruz.

  • Agent Carter dizisini bu filmin sonu ile izleyebilirsiniz. Çünkü dizi, 2015’te yayınlanmaya başlasa bile bu filmin tam bıraktığı yerden başlıyor.  Ve ilk sezon finali itibari ile öğreniyoruz ki Kızıl Kafatası’nın yanında çalışan profesör Arnim Zola HYDRA çökerken kaçmayı başaramamış ve hapis edilmiş. Filmin sonunda kaçmaya çalışırken tasarladığı şeyin planlarını da çaldığını görüyoruz. Agent Carter finalinde ise planında yardım etmesi için kendine ortak buluyor. 

6. Avengers (2012)

Bu film şu ana kadar tanıtılan tüm karakterleri içine alan, bundan önceki 6 filmin bu olayda birleştiği ve ilk Evre’nin sonu olan filmdir. Filmde ilk kez tanıştığımız tek karakter Maria Hill rolü ile Cobie Smulders‘tır. Tam bir görsel şölen, kötülerimizden biri olan Loki, edindiği Zihin Taşı yani yine ileride de başımıza iş açmaya devam edecek uzaylı materyallerinden biri ile Dünya’yı tehdit ediyor. Filmde olan bir olay yüzünden Agents of S.H.I.E.L.D.’ın konusunu en çok etkileyen filmlerdendir. Çünkü Dünya süper kahramanların, uzaylıların varlığını öğrenir. Ve tüm bu olanlardan onları koruyacak bir kalkana, S.H.I.E.L.D’a ihtiyaçları vardır. Filmin son sahnesinde ise Avengers 3: Infinity War’ın kötüsü olacak Thanos‘u ilk defa görüyoruz.

  • Bu noktada Daredevil‘a başlayabilirsiniz. Çünkü New York savaşı sonrası Hell’s Kitchen’ın durumunu ele alıyor.
  • Jessica Jones da Daredevil gibi Avengers sonrası, New York’da geçiyor. En azından 2. evredeki hiçbir olaya gönderme yapmadıkları ve ortada hala dolanan bir örümcek adam görmediğimiz için bu çıkarımı yapıyoruz. Avengers ve Daredevil’den sonra, Civil War’dan önce bir boşlukta izlenebilir.
  • Daredevil’ın 2. sezonu da aynı şekilde. Filmlerle ilgili hiçbir ipucu olmadığı için Jessica Jones’dan sonra izleyebilirsiniz.
  • Luke Cage‘in 1.sezonu Jessica Jones’un sonrasında geçiyor. Oradaki olaylara bolca gönderme de var. Bu yüzden JJ’tan sonra izlemeniz gerek. Ayrıca dizi Daredevil’ın 2. sezonu ile aynı zaman diliminde geçiyor.
  • Iron Fist, Luke Cage’in ilk sezonu sonrasında geçiyor ve direkt olarak Defenders dizisine bağlanıyor.
  • Defenders’tan sonra Punisher’ın ilk sezonunu, sonra Jessica Jones 2. sezon ve Luke Cage 2. sezonunu istediğiniz sırada izleyebilirsiniz.