3. EVRE

13. Captain America: Civil War (2016)

Mayıs ayında gelecek olan film Avengers filmlerinden farksız olacak. Bunlara ek olarak, Ant Man, Örümcek Adam, Siyah Panter de filmde gözükecekler. Bakalım neler olacak? Siz kimin tarafındasınız? Iron Man mi? Kaptan Amerika mı? Tarafınızı seçin!

Spoilerlı İncelemeArdında Bıraktığı 15 Soru İşareti

14. Doktor Strange (2016)

Zaman Taşı’nın da tanıtıldığı film, Marvel’ın büyü evreninin kapılarını ardına kadar açtı.

  • Hazır büyü evrenine dalmışken, Runaways dizisine bu noktada başlayabilirsiniz. İlk sezonu diğer tüm dizilerden oldukça kopuk olsa da ileride bağlanabilir.

15. Guardians of Galaxy Vol 2 (2016)

İlk filmin 6 ay sonrasında (2014’te) geçen film MCU’dan oldukça kopuk olsa da Infinity War filmi için önem taşıyor.

spider-man-homecoming-593aed049332716. Spider-Man: Homecoming (2017)

Civil War’un hemen sonrasında geçen filmde Peter’ı büyük Avengers savaşı sonrası boşluğa düşmüş şekilde buluyoruz. Tony Stark’ın yardımlarıyla büyük kahraman olmak için gerekli adımları atması ve sorumlulukları üstlenmesi gerekiyor.

17. Thor: Ragnarok (2017)

  • Infinity War dizileri etkileyene kadar Netflix köşesine en uygun yer olarak burayı buldum. Jessica Jones ve Luke Cage 2. sezonlarını bu filmden sonra izleyebilirsiniz. Ufak Civil War referansları olsa da hâlâ hangi zamanda geçtikleri belli değil.
  • Cloak and Dagger ise ayrı bir konu. Luke Cage 2. sezonunun 8. bölümünde Misty Knight “O’Reilly New Orleans’a taşındı.” demişti, C&D 1. sezon 5. bölümünde dedektif Brigid O’Reilly, Harlem’den geldiğini onayladı. O yüzden bu diziyi LG 2. sezonundan sonra izlemeniz uygun olacaktır. Jeph Loeb crossover planladıklarını açıklamıştı.
  • Runaways ve Cloak and Dagger 2. sezonlarını da arka arkaya izleyebilirsiniz. Zira filmlerle bağlantılı hiçbir şey olmuyor. Runaways 3. sezonunda bu iki dizinin başrolleriyle crossover bölümü yapıldı.

18. Black Panther (2018)

Civil War’un hemen sonrasında geçen filmde Wakanda kültürünü tanıyoruz ve Dünya’dan kopuk yaşayan bu ülkedeki politik sorunlara tanık oluyoruz.

avengers-infinity-war---part-i-5ab413c1c98cd19. Avengers : Infinity War (2018)

Civil War filminden 3-4 yıl sonrasında geçen filmde takımımız hâlâ ayrı şekilde yaşıyor. Kimi kaçak hayatı yaşarken kimi hayatına devam etmeye çalışıyor. Ta ki kozmik tehdit Thanos gelene kadar.

ant-man-and-the-wasp-5b2955ee6690c

20. Ant-Man and the Wasp (2018)

Tıpkı Black Panther gibi, bu film de Civil War’un hemen sonrasında geçiyor.

Kuantum evrenini bize tanıtacak filmin sonunun Infinity War ve Avengers 4’e bağlanması bekleniyor.

21. Captain Marvel (2019)

MCU’nun 90’lı yıllarında geçecek ilk filmi ve ilk kadın kahraman başrollü ilk filmi olacak. Filmde ayrıca Nick Fury ve Coulson’ın gençliğini göreceğiz. Skrull ırkını da ilk defa bu filmde göreceğiz. MCU’nun geleceğinin ve Avengers 4’ün anahtarı bu filmde. 4. EVRE için en önemli filmlerden biri olacak.

22. Avengers: Endgame (2019)

Infinity War’dan 4-5 yıl sonrasında geçecek filmde bolca farklı zaman dilimlerinden anlatım olacak. Herkesi kurtarmak için fedakarlık yapmak zorunda kalabilirler. Sürprizlerle dolu olacağı kesin.

23. Spider-Man: Far From Home (2019)

Avengers: Endgame’in hemen sonrasında geçen filmde Peter’ı arkadaşlarıyla Avrupa gezisindeyken izliyoruz. Jake Gyllenhaal, filmin kötüsü Mysterio’yu canlandırıyor.


Unutmayın! Her filmin sonunda en az 1-2 tane ekstra sahne oluyor. İşte o sahneler filmleri birbirine bağlayan, gelecek ile ilgili ipucu veren sahnelerdir. Umarım hepsini görecek kadar yaşarız, ben de bu başlığı sürekli güncel tutarım. Her türlü easter egg (sürpriz yumurta) ve ispiyonları aşağıda rahatça konuşabiliriz.

Bu güzel evrenin tadını çıkartın. İyi seyirler!