2. EVRE

7- Iron Man 3 (2013)

Bu filmde genel olarak bir şey olmasa bile, Tony Stark’ın neden 2. Evre’nin kalan filmlerinde olmadığına açıklık getirecek nitelikte bir film ve Avengers 2 filmine belki de en çok zemin hazırlayan filmdir. Çünkü artık teknolojik kıyafet giyen adamlıktan çıkmış, kontrol edilebilen robotlar üretmeye başlamıştır. Bu filmde kullanılan bir teknoloji yine Agents of S.H.I.E.L.D.’a konu oluyor.

  • Bu filmin sonu ile Agents of S.H.I.E.L.D.’a başlayabilirsiniz. Ama sadece ilk 7 bölüm!

8- Thor: The Dark World (2013)

Bu filmde Thor’un, Avengers filminden sonra ne yaptığını öğreniyoruz. Filmde düşmanının kullandığı Aether, yani Gerçeklik Taşı çok önemlidir. Film genel olarak evreni etkilemese de gelecekte olan şeyleri büyük ölçüde etkileyecektir. Ayrıca bu filmde Galaksinin Koruyucuları’nda ve ileride birçok filmde göreceğimiz çok önemli Koleksiyoncu karakteri ile tanışıyoruz.

  • Bu filmden sonra Agents of S.H.I.E.L.D. 8-16 arası bölümleri izleyebilirsiniz.

9- Captain America: Winter Soldier (2014)

Tüm film evrenini ve Agents of S.H.I.E.L.D.’ı büyük ölçüde etkileyen, bu filmden sonra diziye heyecan katan filmdir. -Bence-  şu 9 filmden en iyisidir. Dark Knight’taki gibi süper kahraman filmi olmaktan çıkmış, daha ciddi bir havaya bürünmüştür. Ayrıca bu filmde Falcon karakteri ile ilk kez tanışmış oluyoruz. 

  • Agent Carter 1. sezon finalinde gördüğümüz Arnim Zola’yı bu filmde tekrar görüyoruz. Planını kısmen gerçekleştirmiş ama hala tamamlamamış. Tehditler savuruyor ve ortadan kayboluyor.
  • Bu filmi izledikten sonra Agents of S.H.I.E.L.D.’ın 17. bölümü ile sanki film hiç bitmemiş gibi harika bir yolculuğa çıkacaksınız. Dizi buradan itibaren asla durulmuyor.

10- Guardians of the Galaxy (2014)

Marvel’ın yine bizi evrenin bambaşka ucuna gönderen filmi. Bağımsız gibi dursa da ileride birbirine iç içe girecektir bu evrenler. Bu filmde ileride yine başımıza iş açacak Küre, yani Güç Taşı ve 5 çılgın arkadaş ile tanışıyoruz. Koleksiyoncu bizi taşlar hakkında daha çok bilgilendiriyor. Avengers filminin sonunda gördüğümüz Thanos’un nasıl biri olduğunu biraz daha öğreniyoruz. Agents of S.H.I.E.L.D.’ın 14. bölümünde gözüken Kree adlı uzaylı ırkı hakkında bilgilenmiş oluyoruz.

11. Avengers: Age of Ultron (2015)

Avengers toplanın! 2. evre’nin çoğu filmini toparlayan ve bizi 3. evre filmleri için gaza getiren aksiyon dolu ve büyük değişimlerin habercisi olan film kesinlikle ilk filmini aratmıyor. Hatta artık bir takım oldukları için ilk filmdeki muhabbetlere girmiyorlar. Filmin büyük bölümü Ultron ile uğraşmaktansa tüm filmlerin kaderini değiştirecek Thor: Ragnorak filmine ve Avengers: Infinity War‘un yolunu yapıyor. Ah o sonsuzluk taşları! Bu filmde Maximoff ikizleri Scarlet Witch ve Quicksilver ile tanışıyoruz. Görmeyi yılardır beklediğim Vision’a kavuşuyoruz. Bu filmin bazı yerlerini spoiler vermeden konuşamayacağım için sizi şöyle alalım:

Artık sonsuzluk taşlarının birinin Vision’un başının üstünde olduğunu biliyoruz. Filmin sonunda Yeni Avengers takımı kuruluyor ve adeta tadı damağımızda kalıyor. Daha fazlasını isteyerek salondan ayrılmak zorunda kalıyoruz. After Credits sahnesinde ise 3. kez Thanos’u görüyoruz. Sonsuzluk Eldiveni’ni giyiyor ve taşları arama yolculuğuna başlıyor. Karanlık günler bizi bekliyor!

  • Bu filmden önce Agents of SHIELD‘ın 2. sezon 19. bölümüne kadar izlemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü bu bölümün son sahnesi ve bu ana kadar olanlar Avengers: Age of Ultron filminin açılış sahnesine açıklık getirmiş oluyor.

12. Ant Man (2015) 

Marvel yine bir başlangıç hikayesi ile karşımızda. Bu sefer tanıştığımız kahraman Ant Man! Marvel evreninde en az tanınan karakterlerden biri olsa da aslında çok önemli karakterlerinden biridir. Kendisi orjinal Avengers takımındandır. Ama bu sinematik evren olduğu için her şey farklı. Bu film her ne kadar ufak tefek bağlantılı bir film olsa da aslında kendi başına duran bir filmdir. Ant Man, marvel’ın son zamanlardaki en eli yüzü düzgün işlerden olmuş. Film marvel soslu soygun filmi olmuş.

Filmde Kaptan Amerika: Kış Askeri filmindeki Triskelion’un yapılışını ve Ajan Carter’ın biraz yaşlanmış halini görüyoruz. Howard Stark ile birlikte yeni üssü yönetmeye çalışyorlar. Film bittiğinde Ant Man’in hikayesinin burada bitmediğini biliyoruz. Çünkü bizi bekleyen bir İç Savaş var!

  • Bu filmden sonra Agents of SHIELD’ın 3. sezonunu seyredebilirsiniz. Film diziyi etkilemiyor ama kronolojik olarak izlemek isteyenler için filmden sonra 3. sezona geçmelerini tavsiye ediyorum. Zaten daha ilk bölümde Karınca’mıza gönderme yaptılar bile.
  • Agent Carter 2. sezonu, Agents of SHIELD 3. sezon ilk 10 bölümden sonra izlerseniz aradaki bağlantıyı şık diye çözebilirsiniz. Bu sıra ile izlenmesi tavsiye edilir.