815hc8ni06l-_sl1500_

O kendi dünyasında bambaşka biriydi. Diğerleri onu anlamakta zorlanıyordu. Yalnızdı ve artık uzay boşluğunda iki dünya arasında kalmıştı. Dünya geride kalan küçük bir nokta gibiydi. Ay ise önünde duran daha küçük bir noktaydı. Aya vardığında hayal ettiği her şeyi bulabilecek miydi? Daha da önemlisi geride bıraktığı her şeye değecek miydi?

1950’li yıllara yolculuğumuz başlıyor.

Doktor Masters, doğum ameliyatlarında gerçekleştirdiği yenilikler ve çocuk sahibi olmakta zorlanan kadınların sorunlarına bulduğu çözümler ile ülke çapında kariyerinin zirvesindedir. Bu ünü çalıştığı Maternity Hastanesi’ne hatırı sayılır bir bağışçı sayısı eklenmesine, hasta sayısının üçe katlanmasına ve ülkede kadın doğumu alanında ikinci hastane konumuna yükselmesini sağlar.

Dr. William Masters‘ın projesi (Michael Sheen)

Hastane yönetimine fizyolojik bir çalışma sunar. Masters aslında çok basit bir soruya yanıt aramaktadır. Seks sırasında vücutta neler oluyor? 1950’li yıllarda bebeklerin nasıl doğduğuna dair kütüphanelerde yığınlarca kitap olmasına karşın, bunun nasıl yapıldığına dair tek bir açıklamanın olduğu bir döküman yoktur. Seks yüzünden hüsrana uğramış, kafası karışmış ve  hatta eziyet görmüş kadınların her gün muayehanesine gelmesi ve de onlara ne türlü bir tavsiye vereceği konusunda en ufak bir fikri olmaması onu daha da çaresiz bırakmıştır.

Aslında bu çalışmaya olan tutkusu,  yirmili yaşlarda asistan doktor olarak çalıştığı Washington Üniversitesi yıllarına kadar dayanıyor. Tavşanların çiftleşmesi alanında yaptığı uzun çalışmalar, onu bir sonraki bilinmeyene yani insanların cinsel yaşamının arkasındaki sis perdesini aralamaya itmiş. Genç yaşlarda başlayan bu tutku ona bir yol haritası çizdirmiş. Yirmili yaşlarda bu işle uğraşan birine, gözetleme düşkünü ve sapık muamelesi yapılırdı. Dolayısıyla Masters’ın böyle bir çalışmaya kollarını sıvayabilmesi için yaşını başını biraz almış olması gerekiyordu. Ayrıca dünya standartlarında bir üniversite hastanesinde kendini kabul ettirmiş olmalıydı. Saygın bir alan olan kadın doğum dalında kariyer yapmalı ve iyi de bir imajı olmalıydı. Son olarak mükemmel bir aileye sahip olması ile çalışmasını kabul ettirebilecek saygın bir mertebeye erişebilecekti. Elbette toplumdaki tabuları yıkmak sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

masters-of-sex

Ara not: Servikal kap, Masters’ın kullandığı bir cihazdır. Verimsiz spermleri alıp rahim boynuna doğru yerleştiren lastikten bir başlık. Çocuğu olmayan kadınları bu yöntemle hamile bırakması ile ünlü.

mastersofsex_104_1132-r

Bu çalışma hastane yönetimi tarafından pornografik, fuhuş ya da aynı derecede ahlaksız bir şey olarak görülür. Önünde çalışmasına onay vermesi için ikna etmesi gereken hastane yönetimi dışında, fizyolojik veri toplamak için canlı denek bulmak ve onları da bu çalışmaya ortak etmelidir. Çalışmasına hastane yönetiminin haberi olmadan gizli saklı bir şekilde başlar. İlk başlarda hemşire ve doktorlar arasında bulduğu gönüllü birkaç denek ile insan orgazmı üzerine istatiksel veriler toplamaya başlar. Gizlilik ifşa edilince çalışmayı kendi çabaları ile hastane dışına daha fazla denek bulabileceği genelevlere taşır. Bir süre uygunsuz şartlar altında devam eden çalışmalar Masters’ı umutsuzluğa iter. Çünkü bu ortamlarda çalışan hayat kadınları ve homoseksüller ile yapılan deneyler son derece taraflıdır. Aykırı değerler ve uygunsuz tiplerle gerçekçi bir fizyonominin modelini çıkarmak imkansızdır. Fakat Masters’ın yılmaya niyeti yoktur.

masters-of-sex-season-2-trailer23lhzz4

Virginia Johnson (Lizzy Caplan)

Her şey Masters ile başladı, biraz da Virgina ile devam edelim. İlk başlarda aynı departmanın sigorta bölümünde sekreter olarak işe başlar. İki çocuğu olan aynı zamanda başından iki de evlilik geçen eski bir şarkıcıdır. Masters’ın yardımcılarından kadınlara düşkünlüğü ile hemen gözümüze çarpan Dr. Ethan Haas’ın yakın ilgisine mazhar olur. Kendisinin ciddi bir ilişki yerine sadece bir arkadaşlık düşüncesi, aşırı romantik ve duygusal Haas’ın kabul edemeyeceği bir şeydir. Beklentiler ortak bir paydada buluşamadığı için araları kısa sürede açılır.

Virgina’nın kendini Masters’a kabul ettirmesi tesadüfler sonucu oluşur. Masters yaşı ilerlemiş olan sekreterinin yerine, çalışmasının gerektirdiği ölçüde açık fikirleri olan cesur birini aramaktadır. Deneklerin cinsel geçmişlerini sorgulayacak olan yeni sekreteri olarak Virgina’yı çoktan gözüne kestirmiştir. İnsan ilişkilerindeki becerisi ve ikna kabiliyetindeki başarısı ile çalışmanın belkemiği olacaktır. Masters’ın geniş egosu ve bencil tavırlarından ise nasibini her daim alacaktır.

Masters: Seni bu işe benim seçtiğimi unutuyorsun.

Virginia: Bu düşünce seni rahatlatıyorsa, öyle olsun.

029-masters-of-sex-theredlist

Virgina’nın ilişkilere kendini kapatmasına, başından geçen iki başarısız evliliği neden olarak gösterebiliriz. Geçmişine bakıp dersler çıkarması ve eve aldığı sevgililerini, çocuklarına kötü örnek olmamak adına sabah olmadan göndermeye çalışması hatalarından ders çıkarmaya çalıştığını gösteriyor. Yalnızlık da bir yere kadar ama…

Virginia: Verilere bakıldığında deneğin fiziksel olarak neler yaşadığı gözüküyor. Ama orgazmın bir kadın için nasıl bir his olduğu sorusunu rakamlarla açıklamak kolay değil.

Masters: Bu nasıl bir his?

Virginia: Bu hiç tuz tatmamış birine tuzu anlatmaya çalışmaya benzer.

Masters: Tuzun tadını biliyorum.

Virginia: Ama hiç benim aldığım tadı alamadınız.

38336_caitlin-fitzgerald-libby-masters-masters-of-sex

 

Libby Masters (Caitlin FitzGerald)

Masters’ın karısı Elizabeth’i tüm bu hikayenin içinde dış kapının dış mandalı olarak tanımlayabiliriz. Önemsiz bir şekilde evin içine hapsedilmiş, çocuk doğurabilmek için kısırlık tedavilerine başvuran ve her başarısızlıkta morali daha da bir bozulan Elizabeth’in sorununa ülkenin en önemli kadın doğum uzmanı olan kocası bakalım çare bulabilecek mi?

—————————————————————————————————————————————————————————————–Masters’ın karısına olan yaklaşımı, Mad Men karakteri Don Draper’ın karısı Betty‘ye olan yaklaşımıyla neredeyse birebir örtüşüyor. Bu benzerlik çok da şaşırtıcı değil, keza dönemin Amerikan toplumunda kadınların maruz kaldığı bu tür davranış şekilleri çok yaygınmış. Yatak odasını kliniğe çevirmiş olan kocasıyla, bebek yapma denemelerine hız kesmeden devam etmektedir. Herhangi bir şehvet ve duygusallığın kırıntısının dahi olmadığı bu odada;

Elizabeth: Bana baktığında ne görüyorsun?

Kelimenin anlamının içini boşaltırcasına, soğuk bir surat ifadesiyle;

Masters: Aşk.

1002762_0_0_c-12936_1024x512
Barton Scully (Beau Bridges)
Kendisi Masters’ın patronu olur. İkilinin Washington Üniversitesi yıllarına dayanan uzun bir mazileri vardır. Scully, Masters’ın çalışmasına en sert muhalefeti yaparak ve hiçbir şekilde taviz vermeyerek teklifini kurula dahi sunmaz. Scully’nin bilmediği şey ise Masters’ın saplantı haline getirdiği çalışmasını kabul ettirebilmek için neleri feda edebileceğidir.

 

 

1×3’ten Scully ve Masters arasındaki can alıcı bir sahnede;

Masters’ın eline bir koz geçmiştir. Homoseksüel deneklerinden birini hastane yakınlarında gördüğünde onun ağzından bir itiraf alır. Bu hastanede bir müşterisinin olduğunu Masters’a söyler. Bu elbette Scully’den başkası değildir. Öğrencilik yıllarından beri her daim yanında olan akıl hocası Scully’ye karşı, bu şantajı kullanmak konusunda hiç tereddüt etmez. Üstü kapalı olarak, ya çalışmamı onaylarsın ya da ifşa olursun imasını belirtmesiyle Scully’nin de gözleri yaşlanır.

masters-of-sex-giant

1002762_0_0_c-17473_1024x512
Betty DiMello (Annaleigh Ashford)
Müşterisiyle sevişirken Masters’ın tüm olanları kapı deliğinde dikizlediği, pardon istatiksel veri topladığı hayat kadını Betty ilk denektir. Tuttuğunu koparan, Masters’ın ona her gebe kalışında ciğerini söküp almaya çalışan bir kadındır. Hayatın yıllar içerisinde ondan kopardıklarını teker teker almaya kararlıdır. Ama bazı açılan yaralar geri dönüşü olmayan hasarlar vermiştir. Betty’den Masters’a dersler;

Masters: Kadınlar neden orgazm taklidi yaparlar?

Betty: Ah canım! Çalışmana kendini çok fazla adamış ve bağlı göründüğünden benden sana bir tavsiye; seksle ilgili gerçekten ama gerçekten bir şeyler öğrenmek istiyorsan kendine bir kadın partner bulmalısın.

Ethan-fullDr. Ethan Haas (Nicholas D’Agosto)
Ethan’dan bahsetmezsek olmaz. Otuzlu yaşlarında bir doktor olan, Masters’ın asistanlık yıllarından beri desteklediği ve de onun egosuna rağmen sevgi beslediği bir gerçek. Gerçi bu çok uzun sürmüyor. Gelişen olaylarla birlikte Masters’ın gölgesinde mesleğini icra etmekten bunalmaya başlıyor. Biraz kendini gösterebilecek bir fırsat eline geçtiğinde ise Masters’ın engeline takılıyor. Merak etmeyin kader başka bir şekilde ağlarını örecek. Virgina ile olan mevzusuna az yukarıda değinmiştik. Ekleyeceğimiz tek şey; Virgina’dan kolay kolay vazgeçmek istemeyeceğidir.

 


jane-masters-of-sex-yellowDr. Austin Langham (Teddy Sears) – Jane Martin (Heléne Yorke)

Virgina’nın çalışmanın ilk deneklerinden biri olma yolunda gözüne kestirdiği hastanenin doktorlarından olan Austin, evli ama hemşirelere olan zaafı ile öne çıkan bir aday konumuna yükselmiştir. İlk çiftler terapisinde, yine hastane çalışanlarından olan partneri Jane ile oldukça uyumludurlar. Austin işin seksüel tarafıyla daha çok ilgilenirken, duygularının esiri de çoktan olmuştur. Jane ise bilimsel yönden bir olayın parçası olduğu için mutludur. Kendini bu anlamda yararlı hisseder.

——————————————————————————————————————————————————–

Lillian-full
Dr. Lillian DePaul (Julianne Nicholson)
Hastaneye yeni gelen kadın doğum uzmanlarındandır. Öğrenimini Harvard Üniversitesi’nde tamamlamış, Maternity’ye gelmeden evvel son çalıştığı hastane olan Cornell’den, kadınlar ile ilgili konuların bütününün erkeklerin egemenliği altında olduğu bir ortamdan rahatsızlık duyarak  ayrılmış. Oldukça ciddi ve sert görünen tutumunun altında, şimdilik sadece Virgina’nın onunla alakadar olduğunu görüyoruz.

———————————————————————————————————————–

Virgina: Dr. Masters’ın sekreterliğini yapmak bir takım ayrıcalıklar getiriyor. Yardımcı olabileceğim araç, gereç, ulaşım ve  tahliller konusunda destek verebilirim.

DePaul: Bir kahve iyi gelirdi.

1002762_0_0_c-13034_1024x512

 

Margaret Scully (Allison Janney)
Hastanenin patronu Barton’un karısıdır. İlerleyen bölümlerde arz-ı endam ettiği için ağzınızın tadını bozmayalım. Yalnız oyuncunun gösterdiği performansla minik bir Emmy hak ettiğini belirtelim.

 

 

– Masters of Sex 29 Eylül 2013 tarihinde Showtime kanalında yayın hayatına başladı.

– 3. sezonu hali hazırda yayınlanan dizi, 4.sezon onayını da yakın bir zaman içinde aldı.

– Her sezon 12 bölümden oluşuyor.

– Dizi, Thomas Maier‘in Masters of Sex: The Life and Times of William Masters and Virginia Johnson, the Couple Who Taught America How to Love adlı kitabına dayanıyor.

– Dizinin ana karakterleri William Masters ve Virgina Johnson isimleri gerçekten hayattan alınmadır.

– Dizinin arkasında Michelle Ashford bulunuyor.

– İki Golden Globe ve beş Emmy adaylığı içerisinden, sadece en iyi konuk oyuncu olarak Allison Janney Emmy’yi evine götürmüş.

Masters-of-Sex---Lizzy-Ca-010Arkasında büyük bir tıbbi devrimi işleyen dizi, ön tarafa kapsamlı bir şekilde işlediği insan hikayelerini güzelce yerleştiriyor. Cinsellikle ilgili tüm terim ve görüntüleri işlerken olabildiğince cesur ama bunu izleyiciyi rahatsız etmeden yapmasını başarıyor. Çok zor bir işi estetik bir şekilde ekrana yansıtmasını takdir edilesi bir başarı olarak görüyorum. Her bir karakterin iç dünyasını işlerken ortaya fazlaca malzeme çıkıyor. Bunu da çok iyi oyuncularla kotarması neticesinde bizler de kaliteli bir iş izlemiş oluyoruz. Dönem dizileriyle arası iyi olanlar için Masters of Sex bulunmaz bir nimet. İzlemek isteyenlere iyi seyirler.

Tanıtım Fragmanı