Bu yazıda İngiliz komedisi denince akla gelen ikililerden David Mitchell ve Robert Webb‘in oluşturduğu ve içinde bulunduğu belli başlı yapımları kısa bir şekilde tanıtacağım.
İkilinin dostluğu üniversiteye dayanıyor. Cambridge Üniversitesi’nde Tarih bölümünü okuyan David Mitchell ve İngilizce bölümünü okuyan Robert Webb, üniversitenin öğrenciler tarafından yönetilen amatör tiyatro kulübü Footlights‘ta tanışıyorlar. Tanıştıkları andan itibaren birbirlerinden ayrılmıyorlar. İngiliz komedisine pek çok isim kazandıran Footlights’ın başkan ve başkan yardımcılığını da yapan ikili üniversiteden mezun olduktan sonra bazı festivallerde iki kişilik skeçler yapıyorlar.

David Mitchell ve Robert Webb’in Cambridge yıllarından.

Televizyonda yayınlanan bazı skeç programlarında yazarlık yapan ikilinin ilk büyük çıkışı 2000 yılında tek sezonluk skeç programı Bruiser‘la gerçekleştiriyor. Daha sonra PlayUK ikiliyi kendi programlarını yapmak üzere davet ediyor. Böylelikle ikili 2001 yılında The Mitchel and Webb Situation adlı skeç programını yapıyorlar.
That Mitchell and Webb Look

Skeç programlarının en meşhur karakterlerinden Sir Digby Chicken Caesar ve Ginger

Tek sezonluk The Mitchell and Webb Stituation macerasından sonra ikili 2003 yıında yine aynı formatla BBC Radyosu için That Mitchell and Webb Sound‘u yaptılar. Programın beğenilmesinden ve Peep Show ile kavuştukları ünden sonra 2006 yılında BBC ikiliye radyo programını televizyona taşıma fırsatı verdi. Böylelikle That Mitchell and Webb Look oluştu.
3-4 dakikalık küçük skeçlerden oluşan programın bölümleri 30 dakikadan oluşuyor. Genel olarak popüler kültür ve günlük hayattan beslenen programda sık sık tarihsel konulara girmekten çekinmiyor. Bazı skeçler bölüm içinde tekrar ederken bazıları sezon içinde de tekrar ediyor.
İkilimize skeçlere Olivia Colman, Sarah Hadland, James Bachman, Paterson Joseph eşlik ediyor.
Skeçlerden birkaçına şuradan ulaşabilirsiniz.
Peep Show
Ve 2003’te ikilinin ününü ülke dışına çıkaran Peep Show başlıyor.
Birbirlerinden o kadar haz etmeyen ama birbirlerine mahkum iki ev arkadaşı Mark (David Mitchell) ve Jeremy’yi (Robert Webb) izliyoruz Peep Show’da. Hayatın farklı alanlarında başarısız olan bu ikilimizden Mark bir kredi kurumunda çalışıyor ve tutumluluk yaparak yıllar içinde kendine bir daire bile almayı başarmış. Lakin görünürde başarılı olan Mark’ın talihi kadınlar yönünden o kadar da iyi değil. Mark’la aynı daireyi paylaşan Jeremy ise beş parasız bir “müzisyen”. Mark’la aynı üniversiteye gitmelerine rağmen bir diploması ve bir işi yok. İş bulmak için hiç çaba da sarfetmiyor. Bize de bu iki zıt karakterin günlük hayatlarını izlemek kalıyor.
Kağıt üstünde sıradan olan bu konuyu Peep Show bazı etkenlerle ilginçleştiriyor. Olaylara sık sık ikilinin gözünden bakıyoruz. Kamera açıları ve oyuncuların kafalarına yerleştirdikleri kameralarla Mark’la beraber kapıyı açarken Jeremy ile birlikte bir kadını öpüyoruz. Yine buna paralel şekilde olaylara içlerinden verdikleri tepkileri de seyirciye yansıtan Peep Show klasik komedilerden sıyrılarak sizi gerçekten güldürmeyi başarabiliyor.
İki ana karakter dışında sık sık gördüğümüz karakterler ise Olivia Colman‘ın canlandırdığı Mark’ın platonik aşkı Sophie ve Matt King‘in canlandırdığı Jeremy’nin müzik grubundan arkadaşı Super Hans.
2015’te final yapan Peep Show toplamda 9 sezon 54 bölümden oluşuyor. Şu haliyle Channel 4’un en uzun soluklu dizilerinden biri olan diziyi ikilinin geri döndürme ihtimali de varmış. Bir röportajında David Mitchell, aradan bir 10 sene veya daha fazla süre geçtikten sonra, karakterler 50 yaş veya üzerine çıktıklarında onları izlemek ilginç olabilir demiş.
Ambassadors
Hayali bir Orta Asya-İslam ülkesinde, Tazbekistan’da geçen dizide odak noktamız bir İngiliz Büyükelçiliği. Dizide David Mitchell’i yeni atanan büyükelçi Keith Davis, Robert Webb’i ise onun sağ kolu, operasyonların başı Neil Telly rolünde izliyoruz. Bu karmaşık, reformun eşiğinde ülkede büyükelçi Keith Davis, diktatör olarak görülen başkanı memnun etmekle uğraşırken Neil ise büyükelçiden habersiz başka işler çeviriyor.
Toplamda sadece birer saatlik 3 bölümden oluşan komedi-drama türündeki mini dizi kurgusal bir ülkede geçmesine rağmen İngiltere’nin Orta Asya ülkeleri ilişkilerinden esinlenilmiş.
BBC’de yayınlanmış dizinin ilgi çekici noktalarından biri de çok kültürlü ve doğal yapısı dolayısıyla çekimlerin genel olarak Bursa’da gerçekleştirilmesi. Dizide ikiliye Susan Lynch, Amara Karan, Shivani Ghai, Keeley Hawes gibi isimler eşlik ediyor.
Diğer İşleri
Bütün bu programların yanında 2007 yılında çıkardıkları Magicians adlı bir filmleri ve That Mitchell and Webb Look’a dahil That Mitchell and Webb Book adlı kitapları var.
Şu aralar ikili, 2017 sonbaharında Channel 4 ekranlarında başlayan Back’in başrolündeler. Onun kısa tanıtımına da şuradan ulaşabilirsiniz.