Quibi’nin dizilerinden The Stranger ise 13 Nisan’da ekrana dahil oldu. 13 bölümlük sezonunu 27 Nisan’da tamamladı. Cold Case ve The Killing dizileriyle bilinen Veena Sud yazdı ve yönetti. Başrolleri Maika Monroe, Dane DeHaan, Avan Jogia ve Roxana Brusso paylaşıyor.

Konusu:

Orbit isimli taksi hizmeti veren bir şirket için şoför olarak çalışan Clare, 19:00 (7:00 PM) civarı arabasına Carl E. isminde bir adamı alıyor. Yolculuk devam ederken etmeye başladıkları sohbet Clare’in ir anda buz kesmesine sebep oluyor. Çünkü Carl, az önce kendisini önünden aldığı evde birisini öldürdüğünü, cesedin de şu an bagajda olduğunu açıklıyor.

Üstelik bununla yetinmeyen Carl’ın yeni hedefi Clare’dir. Böylesi psikotik bir katilin nedensizce peşine düşmesiyle Clare kendisini bir kedi-fare oyununun içinde bulur.

Bahsi geçen Clare’i dizide Maika Monroe, Carl’ı Dane DeHaan, Clare’in yol üstünde uğradığı benzinlikte çalışan ve kendisini Clare’le birlikte bir kaçışın içide buluveren JJ’e Avan Jogia ve olayla ilgilinen Yüzbaşı Vasquez’e Roxana Brusso hayat veriyor.

Not: Dizinin her bölümü sırayla bir saatlik zaman dilimini konu alıyor. Yani 13 bölümün sonunda 07:00 (7:00 AM) bölümünü izliyoruz.

The Stranger’ı Most Dangerous Game’e oranla daha fazla sevdim. Bunda Dane DeHaan’ın payı olabilir, zaten daha çok onun sayesinde başladım denebilir. Bu tarz rollerin ona yakıştığını düşünüyorum. Gerçi hikayesi Clare’in kaçışına odaklı olduğu için DeHaan ve Carl ikinci planda kalıyorlar.

Maika Monroe’ya alışması zor olmadı. Avan Jogia’nın karakterinin ağırlığı da devam ettikçe arttı. Veena Sud’ı Cold Case ve The Killing’den severim zaten, onun elinden çıkmış olması da benim için bir diğer bonustu. Göze batan mantık hataları göreceli daha azdı. Problem olmamakla birlikte bazı bölümlerde hikayenin 1 saat ilerlemediği düşüncesindeyim bu arada.

Konusunu sezon bittiğinde tamama erdirerek giden bir yapım. Kapanış şekli bir ölçüde beklediğim gibiydi, daha yere basan sebepler bekliyor olsam da itirazım yok. Yalnız beklenen ve önemli bazı cevapları almak için son bölüme kadar beklemek gerekti. O da bölüm süresi kısacık olunca bir anda göze sokar gibi oldu gibi. Öncesinde ise akılda kalan diğer soruları teker teker ekarte etmekle ve bazı olası senaryoların üstünden geçmekle devam ediyor. Yer yer gelen sürprizlerle de destekliyorlar.

Quibi yapımı The Stranger dizisi de böyle bir yapım. İyi seyirler.