6 Nisan’da yayın hayatına başlayan dijital platform Quibi’nin dizilerinden Most Dangerous Game, platformun yayın hayatına başlamasıyla ekrana gelen dizilerden birisi oldu.

Richard Connell‘in “The Most Dangerous Game” isimli kısa hikayesinden uyarlandı. Senaryosunu Nick Santora (Scorpion) kaleme aldı, Phil Abraham (Mad Men) bölümleri yönetti. 6-22 Nisan arasında yayınlanan sezonu 15 bölümden oluşuyor. Liam Hemsworth ve Christoph Waltz‘ın başını çektiği kadrosunda Sarah Gadon, Zach Cherry, Chris Webster, Billy Burke, Jimmy Akingbola, Natasha Liu Bordizzo ve Patrick Garrow yer alıyor.

Quibi’nin yayın politikası gereği dizinin bölümleri en fazla 10 dakikadan oluşuyor. Daha azı var, fazlası yok. Hatta bölümleri jenerik olmaksızın izleyiciye sunuyorlar. Dizi, 2. sezon onayını kısa süre önce aldı.

Konusu:

Açlık Oyunları’nı andıran konusuyla ekrana gelen Most Dangerous Game’de Dodge Maynard isminde genç bir adam beyin kanserine yakalandığını öğreniyor. Tedavi şansının olmadığı bir aşamada ve fazla vakti kalmış değil. Eşi Val, hamile ve doğuma az bir zamanı kalmış. Dahası maddi durumları da o kadar iyi değil ve projesi için yatırımcı arayışına devam ediyor.

Dodge bu tarz bir karmaşanın içinde kendisini bulduğunda karşısına Miles Sellars adında bir “av organizatörü” çıkıyor, 24 saate yayılacak bir mücadeleye “av” olarak dahil olmasını teklif ediyor. Kimliğini başlarda bilmediği 5 kişi kendisini şehirde avlamaya çalışacak.

Şehri terk etmesi ve kendisine verilen telefonu yanından ayırması yasak. Çünkü her saat başı konumunun bulunduğu bir sinyal avcılara gidecek ve kovalamaca devam edecek. Polise gitmesi veya oyunu birisine anlatması, kendi parasını veya telefonunu kullanması yasak. Ateşli silahlara karşılıklı olarak izin verilmiyor. Hayatta kaldığı süre boyunca artan miktarlarla aldığı ödül sağ çıktığı takdirde 24.5 milyon dolara çıkacak. Çıkamazsa da eşine kalacak. Ayrıca kuralları çiğnediği takdirde bitmek bilmez bir oyunun içinde sıkışıp kalacak.

Teklife başta karşı çıkan Dodge, çaresiz durumda olduğu için kabul eder ve tehlikeli bir oyun başlar.

Most Dangerous Game, Quibi’nin izlediğim ilk dizisi oldu. Liam Hemsworth’ü içinde bulundurmasıyla ve Açlık Oyunları’nın yandan yemiş konusuyla dikkatimi çekti. Normalde Quibi’yle ve projeleriyle ilgili üstümde bir beklenti yok açıkçası. Hatta başlarda dijital platform dizisi izliyorum gözüyle bile bakamadım. Belki de sürelerindendir. O bölümü kapat, bir sonrakini aç derken bir baktım 4 bitmişti. Yukarıdaki konu bölümü de 4. bölüme kadarki kısmı kapsıyor bu arada.

Bölüm süreleri kısa olduğu için 15 bölümlük bir sezon alıştığımız yabancı dizi süreleriyle 3 bölüm anca ediyor. O nedenle başlamışken  bitti desem de olur. Peş peşe kolay oldu. Devam ettikçe yer yer ortaya çıkan mantık hataları vardı tabii. Prodüksiyon kalitesi o kadar da yüksek değil açıkçası. Yine de bir şekilde ısındım diziye. Böylesi bir diziyi bölümler 20’şer dakikadan izlemek isterdim aslında. Bazen şaşırtması güzeldi. Liam Hemsworth’ün de hakkını vereyim.

Kapanışa geldiğimizde sezonluk hikayeyi toparlıyorlar. Yalnız 24 saat değil de nedense gün doğumuyla kapatıyorlar, o kısmı dikkat çekiciydi. Dodge’ın av macerası tamamlandı, gelecek sezon Christoph Waltz’lı Miles eşliğinde yeni bir avı konu alacak.

Most Dangerous Game böyle bir dizi işte. İyi seyirler.