‘Geçmişe Yolculuk’ kuşağının bugünkü konuğu: Northern Exposure

*Northern Exposure, CBS kanalında 12 Temmuz 1990-16 Temmuz 1995 tarihleri arasında yayınlanmış ve toplam 6 sezon sürmüş. 110 bölüm uzunluğundaki dizinin sezonları sırasıyla 8, 7, 23, 25, 24 ve 23 bölümden oluşuyor.

*Komedi ve dramayı harmanlayan dizinin yaratıcıları Joshua Brand ve John Falsey. İkili, St. Elsewhere dizisinin yaratıcıları olarak da tanınıyorlar.

*Dizi, Golden Globe ve Emmy dahil olmak üzere birçok ödül töreninde çok fazla sayıda adaylık ve ödül kazanmış 6 sezonluk yayın ömrü süresince.

*Dizinin hikayesi Alaska eyaletine bağlı Cicely isimli hayali bir kasabada geçiyor. Dizinin çekimleri ise Washington eyaletine bağlı Roslyn isimli küçük bir yerleşim yerinde yapılmış.

Tıp eğitimin yeni tamamlamış genç bir doktor olan Joel Fleischman’ın elinde olmayan sebeplerden ötürü Alaska’ya bağlı Cicely isimli minik bir kasabaya çalışmak üzere gelmek zorunda kalmasıyla başlıyor hikayemiz.

Joel’in ailesinin Joel’in tıp eğitimini karşılayacak bir maddi durumu yokmuş. Joel de tıp fakültesi hayallerine kavuşmak için burs arayışı içerisine girmiş. Aradığı burs Alaska Eyaleti’nden gelmiş. Eyalet yönetimi, Joel’in 125.000 dolarlık eğitimini karşılamışlar ve bunun karşılığında da mezuniyetten sonraki ilk 4 görev yılını Alaska’da tamamlaması için bir sözleşme imzalatmışlar. Joel, çok iyi bir okuldan mezun olmuş ve soluğu gönülsüz bir şekilde de olsa Alaska’da almış. Şehirde, modern bir hastanede çalışacağını düşünen Joel’i oraya vardığında büyük bir sürpriz beklemektedir.

Merkezde an itibarıyla doktor ihtiyaçları olmadığını, onu Cicely’de değerlendirmeye karar verdiklerini bildirirler Joel’e. Oraya varınca beğenmezse ayrılabileceği söylenir ayrıca. Joel de Cicely’nin yolunu tutar. Cicely’ye varınca orayı hiç beğenmez ve ayrılmak ister sürpriz olmayan bir şekilde ama bir sürpriz daha onu beklemektedir. Eğer ayrılırsa binlerce dolarlık bir tazminat ve on küsur yıllık bir hapis cezasıyla karşı karşıya kalma ihtimali bulunmaktadır. Haliyle Joel de kuyruğunu kıstırıp kasabada göreve başlamak zorunda kalır. Cicely gibi küçük bir yere alışmak Joel gibi şehirli bir adam için çok ama çok zor olacaktır.

*Yukarıda kendisinden epeyce söz ettiğimiz Joel Fleischman karakterine Numb3rs ve Billions dizilerinden hatırlanabilecek Rob Morrow hayat veriyor.

Zoru sevmediğini ve bir miktar bencil bir adam olduğunu söylemek mümkün Joel’in. New York’ta geride bıraktığı bir nişanlısı mevcut ayrıca karakterimizin.


*Joel’in Cicely’ye gelmesine vesile olan kasaba sakini konumundaki Maurice J. Minnifield karakterini The Ranch, Anger Management ve One Tree Hill gibi dizilerden tanıdığımız Barry Corbin canlandırıyor.

Maurice, kasabanın en zengin adamı. Eski bir ordu mensubu. On yıllar önce Cecily’ye gelmiş ve Cecily’nin daha yaşanabilir bir yer olması için mücadele vermiş. Zorba, kıskanç ve sabit fikirli bir adam olduğu söylenebilir ama aslında iyi bir kalbe sahiptir. Aşık olduğu kadını kendi hatasıyla en yakın arkadaşına kaptırmış olmak ise hayatındaki en büyük yaradır.


*Joel’in daha ilk tanıştıkları andan itibaren tatlı bir didişme haline girdiği ev sahibesi Maggie O’Connell karakterinde Strong Medicine ve Friday Night Lights dizilerinden anımsanabilecek Janine Turner‘ı izliyoruz.

Maggie, Cicely’ye yıllar önce nişanlısıyla birlikte dağcılık maksatlı olarak gelmiş. Nişanlısı donarak yaşamını kaybetmiş. Maggie de sonrasında Cicely’de kalmaya karar vermiş. Küçük bir uçağı olan Maggie, pilotluk yapmakta. Düşünce yapıları çok farklı olduğu için Joel ile çok fazla çatışma yaşamaktalar ama aralarında romantik bir çekim de yok değil hani.


*Maurice’in bir güzellik yarışmasında jürilik yaptığı sırada tanıştığı ve peşinden Cecily’ye sürüklediği, kör kütük aşık olduğu ve bir sebeple en yakın arkadaşı Holling’e kaptırmak zorunda kaldığı çok genç, toy, tatlı ve güzel bir kadın olan Shelly Marie Tambo karakterine Cynthia Geary hayat veriyor. Holling’in mekanında garsonluk yapıyor ayrıca karakterimiz.


*Maurice’in arasının bozuk olduğu eski en yakın arkadaşı ve genç Shelly’nin 62 yaşındaki sevgilisi olan Holling Vincoeur karakterinde John Cullum‘u izliyoruz.

Holling, kasabanın tek sosyal aktivite mekanı sayılabilecek bir bar/restoran olan The Brick’in işletmecisi konumunda.


*Joel’e kasabada arkadaşlık etmeye başlayan Kızılderili genç bir delikanlı olan Ed Chigliak karakterini Darren E. Burrows canlandırıyor.

Ed, müziğe ve sinemaya ilgi duyan sanatsever bir genç. Kasabaya belgesel çekimi için gelen bir film ekibi sonrasında kendini ileride bir yönetmen olarak hayal etmeye başladığını söylemek mümkün. Ed, kasabada Maurice için ufak tefek işler yapıyor.


*Maurice’in sahibi olduğu ve sıkça yayına da çıktığı radyoda çalışan diğer kişi konumundaki Chris Stevens karakterinde Sex & Drugs & Rock & Roll, United States of Tara ve Sex and the City dizilerinden tanıdığımız John Corbett karşımıza çıkıyor.

Chris, özgür ruhlu biri. Kasabanın dışında, göl kıyısında, karavanında yaşıyor.


*Kadroda ayrıca Elaine Miles ve Peg Phillips gibi isimler yer alıyor.

*Teri Polo, Adam Arkin, Anthony Edwards gibi isimler dizide tekrar eden rollerle boy göstermişler.

*Konuk oyuncu havuzunda ise Bill Irwin, Michael Paul Chan, Christa Miller, Wendy Schaal, Donal Logue, John Hawkes, Mark Pellegrino, Patrick Warburton, Regina King ve Kaley Cuoco gibi tanıdık simalar bulunuyor.


Dizinin ilk 4 bölümünü izlemiş bulunuyorum. İlk bölümde çok eğlendiğimi söyleyebilirim. 2. bölüm epey zayıf kaldı. 3. ve 4. bölümler ise fena değildi.

Doğal ve samimi bir kasaba dizisi Northern Exposure. Hart of Dixie ve Men in Trees gibi dizileri izleyip sevmiş bünyelerin onlar kadar renkli bulmamakla birlikte bu diziyi de sevebileceklerini düşünüyorum.