2018’de vizyona gelen Love, Simon filminin dizi uyarlaması “Love, Victor” 17 Haziran’da ilk sezonuyla dijital platformlardan Hulu’daki yerini aldı. Bölümleri yarım saat civarı süren dizinin sezonu 10 bölümden oluşuyor.

Filmin yapımcısı 20th Century Fox Television dizinin yapımını, senaristleri Isaac Aptaker ve Elizabeth Berger ise senaryoyu üstlendi. Love, Simon filmi Becky Albertalli’nin “Simon vs the Homosapien Agenda” isimli romanından uyarlandı ve eşcinsel bir ergenin kendini tanımasını ve çevresine açılmasını konu alıyor. “Love, Victor”da ise benzer şekilde romanın ve Nick Robinson’ın başrolünü üstlendiği filmin izinden gidiliyor.

Michael Cimino‘nun başrolünü üstlendiği projenin kadrosunda Ana OrtizJames MartinezIsabella Ferreira, Anthony TurpelBebe WoodRachel Naomi Hilson ve Sophia Bush gibi isimler yer alıyor.

Konusu:

Filmin ve romanın geçtiği Creekwood Lisesi’ndeyiz. Simon, mezun olmuş ve New York’ta üniversite eğitimine başlamış. Babasının iş değiştirmesi sonrası Texas’tan taşınarak Atlanta’ya yerleşen Victor Salazar ve kardeşi Pilar Salazar ise Creekwood’da öğrenciliğe başlıyorlar. Hatta Victor’ın öğrendiği ilk şeylerden birisi Simon’ın hikayesi oluyor.

Dizide Victor odaklı olarak ailesinin ve yakın çevresinin hayatında olup bitenler anlatılıyor. Victor, yeni bir şehre alışmaya çalışan, evle ve cinselliğiyle ilgili çeşitli zorluklar yaşayan bir genç. Pilar ise arkadaşlarını ve sevgilisini geride bırakmaktan dolayı şikayetçi. Adrian isminde kendilerinden küçük bir kardeşleri var.

Armando ve Isabel Salazar‘ın çocuklarıyla ilgili ve iyi ebeveynler oldukları söylenebilir. Dindar denebilecek, bağnaz olmasalar da geleneklere göreneklere bağlı insanlar. Kolombiya-Porto Riko kökenliler. Onlar da bir yandan kendi evliliklerindeki bazı sorunlarla uğraşıyorlar.

Victor’ın yeni hayatında tavsiye almak için başvurduğu kişi ise “Simon” oluyor. Böylece Simon, yani Nick Robinson dış ses olarak hikayeye katılıyor.

Not: Diziyi izlemek için filmi izlemeniz gerekmiyor, ama izlemiş birisinin alacağı zevk daha fazla olabilir. Eğer filme niyetiniz varsa kesinlikle önce onu izleyin, diziyi izlerken yeterince spoiler (ispiyon) yemiş oluyorsunuz.

Felix-Lake-Mia-Victor

Diğer Önemli Karakterler:

** Victor, Atlanta’ya taşınıp okula başlayınca hayatına giren yeni kişilerden Felix Westen, hem üst kat komşusu hem de yakın arkadaşı. Sosyal açıdan biraz tuhaf ama eğlenceli bir genç olan Felix, lisede kimilerinin dalga geçip tuhaf lakaplar taktığı birisi.

** Victor’ın ilgi göstermeye başladığı iki kişi ise Mia Brooks ve Benjamin “Benji” Campbell oluyor. Okulun popüler öğrencilerinden Mia’yla iyi anlaşan Victor’ın aklı Benji’nin etrafında olmasıyla karışmaya başlıyor ve kendisini sorguluyor. Ekstra gelire ihtiyaç duyduğu için Benji’nin çalıştığı kahve dükkanında işe girmesi de bunu kolaylaştırmıyor. Bu arada Benji, eşcinselliğini topluma açık yaşayan bir genç.

** Lake Meriwether, Mia’nın en yakın arkadaşı ve Felix’in dikkatini çekmek için elinden geleni yaptığı biri. Aynı zamanda sosyal medyaya ve beğenilmeye takıntılı. Andrew ise okulun popüler öğrencilerinden ve Victor’ın dahil olduğu basketbol takımının oyuncularından. Mia ve Victor’ın birbirine ilgi göstermeye başlamasından pek de hoşlanmıyor.

Love, Simon filmini beğenerek izlemiştim, diziye de bundan dolayı başladım. Tanıtımlardan dolayı beklentim pek de yüksek değildi ama iyi ki izlemişim. Göründüğü kadar çerez değilmiş, ayarını tutturmuşlar.

Bölümlerin yarım saat sürmesi izlemeyi kolaylaştıran ve hızlandıran taraflarından. Başlamadan önce Nick Robinson’ın dış ses olarak olan bitenleri yorumlayacağı düşüncesindeydim. Aksine Simon rolüyle mesaj arkadaşlığına başlamaları ve onu da dahil etmeleri daha güzel oldu.

Sezon boyunca olup bitenler için tahmin edilesi desem daha doğru olur. Hikayenin kalıpları ve alacağı yol az çok belli sonuçta. Yine de bu sırada izleyiciyi sıkmamayı başarmışlar. Victor’la sınırlı kalmayıp ailesine ve arkadaşlarına da zaman ayırmaları iyi oldu. Filmde haliyle Simon’ın çevresini pek tanıma fırsatımız olmasa da burada Felix, Lake ve Mia yeterince süre çalıyorlar. Devamında Salazar ailesine ve Benji’ye de sıra geliyor.

İlk sezonu aşağı yukarı beklediğim şekilde bitti. Olan bitenlerin tamamen toplanamayacağı da öncesinden belliydi zaten. Gelecek sezona pas attılar. Bu yazıyı yazarken ikinci sezon onayını almış değil ama devamını görmek isterim. Bir karşılaştırma yapmamız gerekse filmi seçerim bu arada, o ayrı tabii.

Love, Victor genel haliyle böyle bir yapım. İyi seyirler.

Not 2: İlk başta Disney+’ta yayınlanması için onay alan dizi, daha sonra Pride 2020 kapsamında ekrana gelmesi için aynı şirket bünyesindeki Hulu’ya kaydırıldı. Disney+ benzer bir geçişi yine içerik sebebiyle High Fidelity dizisi için de yaptı.