National Geographic’in 25 Mayıs 2020 tarihinde başlayan ve haftada ikişer bölüm şeklinde yayınlanan ilk sezonunu 15 Haziran 2020 tarihinde tamamlayan yeni dönem draması Barkskins‘in tanıtımıyla karşınızdayız.

Dizi, Annie Proulx‘un aynı isimli romanından uyarlanmış. Elwood Reid ise dizinin yaratıcısı konumunda. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Sheri Holman ve Richard Middleton gibi isimler eşlik etmiş.

8 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 49-52 dakika arasında değişiyor. Limitli dizi olarak sunulan dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor.

KONU

17. yüzyılın sonlarında geçiyor dizimizin hikayesi. Fransa’nın da tıpkı İngiltere gibi Amerika’daki sömürgecilik hareketleri hız kazanmış durumda. Amerika kıtasının çeşitli yerlerinde yeni yerleşim yerleri kurmaya devam ediyor Fransızlar ve bu yerleşim yerlerinden biri de New France kasabası. Dizimiz de bu kasabada geçen bazı olayları konu ediniyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Fransa’dan gelen yeni kafilede yer alan kişilerden biri olan Rene karakterine Ordeal by Innocence, The Art of More, Magic City ve Witches of East End gibi dizilerden tanıdığımız Christian Cooke hayat veriyor.

Rene, Fransa’da bir mahkummuş. O dönemde küçük sayılabilecek suçlardan hüküm giyen mahkumların Amerika kıtasındaki yeni yerleşkelere çalışmak üzere gönderildiklerini biliyoruz. Rene de bu furyadan biri. New France’daki toprak sahibi birine hizmet etmek için gönderilmiş ve ilerleyen yıllarda tam özgür bir şekilde kendi hayatını şekillendirmenin planlarını yapıyor. Düzgün bir ahlaka sahip biri gibi gözüküyor.


*Rene’nin emrinde çalışacağı toprak sahibi olan Claude Trepagny karakterini Fargo dizisi ve Harry Potter film serisinden anımsanabilecek David Thewlis canlandırıyor.

Claude, New France için büyük vizyonları olan varlıklı bir adam. Kurnaz bir zekaya sahip olduğu söylenebilir. Fransa’dan gelen yeni kafileden kendisine bir eş seçme hazırlıkları yapıyor.


*Claude’un ormanlık bir alanda bulunan evinde yaşayan ve bir nevi onun kapatması olan Mari karakterinde Hemlock Grove dizisinden hatırlanabilecek Kaniehtiio Horn‘u izleme fırsatı yakalıyoruz.

Mari, yarı Fransız yarı Kızılderili bir kadın. Claude’dan bir çocuğu var ama Cloude onu bir eş adayı olarak görmüyor. Rene’nin gelişinin ardından onunla bağ kurma çabası içerisine girişinden bir takım gizli planları olabileceğini seziyoruz.


*Kasabada kocasıyla birlikte bir otel işleten akıllı ve soğukkanlı bir kadın olan Mathilde Geffard karakterinde Code Black ve Trophy Wife gibi dizilerden tanıdığımız Marcia Gay Harden‘ı izleme fırsatı elde ediyoruz.


*Bir İngiliz kasabasından kayıp olan kız kardeşinin kocasını aramak üzere New France’a gelen korkusuz bir adam olan Hamish Goames karakterini Thirteen ve The White Queen dizilerinden hatırlanabilecek Aneurin Barnard canlandırıyor.


*Bir ticari şirket için çalışan Hamish ile birlikte kasabaya gelen Kızılderili kökenli bir adam olan Yvon karakterinde The Son, Longmire ve Fargo dizilerinden anımsanabilecek Zahn McClarnon karşımıza çıkıyor.


*Rene’nin kafilesiyle birlikte New France’a gelen gelin adayı genç kızlardan ikisi Melissande ve Delphine rollerinde The Living and the Dead ve Taboo dizilerinden anımsanabilecek Tallulah Haddon ile Camp ve Picnic at Hanging Rock dizilerinden hatırlanabilecek Lily Sullivan‘ı izliyoruz.

Melissandre, erkek düşmanı, iddialı, hırslı ve tehlikeli bir kadın izlenimi veriyor. Delphine ise narin ve uysal bir genç kız.


*Kadroda ayrıca Thomas M. Wright (Outsiders, The Bridge), James Bloor, David Wilmot (The Alienist, Black Sails, Ripper Street) ve Lola Reid gibi isimler yer alıyor.


YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 3 bölümünü izlemiş durumdayım ve fena gitmediğini söyleyebilirim. Hikayenin Claude-Rene-Mari tarafını izlemeyi seviyorum. Mathilde-Renardette-Yvon-Hamish kısımları da fena gitmiyor. Thomas M. Wright’ın karakteri Elisha’nın içinde olduğu sahnelerde ise büyük oranda sıkıntı basıyor beni. İlk 3 bölüm itibarıyla en çok Kaniehtiio Horn, Christian Cooke ve Marcia Gay Harden’ı izlemeyi sevdiğimi söyleyebilirim. Lily Sullivan’ın kadrodaki varlığından da memnunum elbette. Melissande rolü ise keşke başka bir oyuncuya emanet edilseymiş demeden geçemiyorum.

FRAGMAN