Online yayın platformlarından Hulu, 15 Nisan’da ekranı yeni bir drama dizisiyle buluşturdu. Mini dizi özelliğindeki Mrs. America‘nın devam eden sezonu 9 bölümden oluşuyor, şimdiye kadar 6 bölümü yayınlandı.

Dahvi Waller‘ın yaratıcısı olduğu proje ilk olarak FX için hazırlanmıştı. Daha sonra yine Disney’e bağlı Hulu’ya transfer olarak “FX on Hulu” başlığı altında yayınlandı. Cate Blanchett başrolde yer almanın yanı sıra yapımcı olarak da yer alıyor. Gerçek hayattan esinlenilerek hazırlanan dizi, pek çok kişinin kurgu versiyonunu barındırıyor.

Konusu:

Mrs. America’nın hikayesi 1970’li yıllarda geçiyor. Kadınlarla erkeklerin cinsiyet gözetmesizin her alanda eşit olmasını amaçlayan Eşit Haklar Tasarısı‘nı (Equal Rights Amendment) ABD’deki tüm eyaletlerde kabul ettirmek için başlatılan feminist bir kadın hareketine ve bu hareketin tam karşısındaki muhafazakar bir başka kadın hareketine konuk oluyoruz.

Bahsi geçen muhafazakar kadın hareketinin başını Phyllis Schlafly çekiyor. Blanchett’in canlandırdığı karakterin görüşlerine, kendi görüşleri için verdiği uğraşa, kadın olarak hayattaki yerine ve aile yaşantısına konuk oluyoruz. Öte tarafta ise Gloria SteinemBetty FriedanShirley ChisholmBella Abzug ve Jill Ruckelshaus fikirleriyle veya çalışmalarıyla çeşitli alanlarda dönemin öne çıkan ve bir şekilde yolları kesişen kadınları olarak yer alıyorlar.

Dizinin dikkat çeken özelliklerinden birisi de her bölümünde bir kadını merkezine oturtması, onun hayatında olup bitenlere ve amacı için verdiği uğraşa diğerlerine göre daha fazla ağırlık vermesi. Hatta bölümlerin çoğuna bu kişilerin ismi (Phyllis, Gloria, Shirley gibi) verilmiş.

** Dizide görünen gerçek hayattan alınma isimlerin arasında Phyllis Schlafly, Gloria SteinemBetty FriedanShirley ChisholmBella Abzug ve Jill Ruckelshaus‘a ek olarak Brenda Feigen, Flo Kennedy, Margaret Sloan-Hunter, Franklin Thomas, George McGovern, Phil Crane, Ron Dellums, Ruth Bader Ginsburg ve dahası da yer alıyor.

Gelecek sayfada bazı isimlerin dizideki halleriyle gerçek hayattaki görünümlerinin karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

** Mrs. America’nın kadrosu ise irili ufaklı rollerle tanınmış pek çok ismi bir araya getiriyor. Ana kadrosunda yer alanların arasında Cate Blanchett dışında Rose ByrneUzo AdubaElizabeth BanksMargo MartindaleJohn SlatteryTracey Ullman, Ari Graynor ve Sarah Paulson da bulunuyor. Ayrıca yardımcı veya konuk rollerle Niecy Nash, Adam Brody, James Marsden, Miriam Shor ve Jake Lacy gibi isimler de ekipte.

Mrs. America kadrosu ilgimi çektiği için başladığım dizilerden oldu. İyi de yapmışım, neredeyse figüran seviyesine kadar inmişler. Sanki her kapının ardından tanıdık sima fırladı şimdiye kadar. Hatta bazılarını keşke daha fazla izleme imkanımız olsaydı diye düşündüğüm oluyor. Kadrosunun katkısını inkar edemem ama devam ettiği kadarından memnunum.

Her bölümde belli bir isme ağırlık vermeleri hikayeye nefes aldırıyor. İki tarafın bakış açısına da kendilerince yer veriyorlar. Muhafazakar kısımda Phyllis’in ağırlığı daha fazlayken feminist blokta ağırlığın bölünmüş olması gibi bir durum var. Dönem draması olmasına rağmen günümüzle bağ kurması zor değil ayrıca. Hikayeyi anlatırken bir yandan yaşadığımız ilerlemeyi göz önüne getirirken öte yandan bazı şeylerin aslında değişmediğini hatırlatıyor. Hikayenin hızlı aktığını iddia edemem ama aktığı kadarı bu dizi için yeterli.

Phyllis, Gloria, Betty ve Bella daha çok ilgimi çeken isimler oldular. Görüşlerini çoğunlukla paylaşmadığım Phyllis’i eğer Cate Blanchett canlandırmıyor olsa gıcık olmak kesinlikle daha kolay olurdu. Phyllis’in yakın arkadaşı Alice’i canlandıran Sarah Paulson da tarihten alınma bir karakteri canlandırsaymış diye aklımdan geçtiği oldu ama dert değil. Bir de etraf haliyle peruktan geçilmiyor. Özellikle Rose Byrne o saçla nasıl idare etmiş diye merak ettim mesela. IMDb olmasa Betty Friedan’ı oynayan kişinin Tracey Ullman olduğunu anlamazdım belki de.

Bu kadronun bir kısmının ismini ödül törenlerinde az ya da çok görmek isterim, geniş bir kadrosu olsa da bazısının hak ettiği söylenebilir. Mrs. America da böyle bir dizi işte. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce burada yorum yapılıyordu.