ITV’nin 2011 yılının sonlarında yayınladığı Without You isimli mini dizinin tanıtımıyla karşınızdayız.

Without You, 3 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 46-47 dakika uzunluğunda. Gizem unsurunun ön plana çıktığı psikolojik bir drama dizisi olarak lanse edilebilecek olan Without You’nun senaryosunu Sean French, Nicci Gerrard ve Charlotte Jones‘tan oluşan üçlü kaleme almışlar. Yönetmenliğini Tim Fywell, yapımcılığını ise Sally Head üstlenmiş. Nigel Marchant, Head’e yapımcı koltuğunda eşlik etmiş.

Dizi, Amazon’da ve Acorn TV’de What To Do When Someone Dies ismiyle kendine yer bulmuş.

Ellie Manning, otuzlu yaşlarının ortasında bir kadın. İlkokul öğretmenliği yapıyor. Sevdiği kocasıyla çocuk yapmaya çalıştığı bir evlilik sürecinden geçiyor. Muhasebecilik yapan kocası Greg ile akşam işten eve döndüğünde romantik bir gece geçirmenin planlarını yapıyor. Güzelce giyinip süsleniyor ve güzel yemekler hazırlıyor heyecanlı ve hevesli bir şekilde. Greg, işten geç döneceğini söylemek için telefonla haber veriyor. Ellie bu duruma bozuluyor ama kocasının gelmesini beklemeye devam ediyor. Derken kapı zili çalıyor. Kapıda 2 adet polis beliriyor ve Greg’in bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdiğini haber veriyorlar. Ellie, kocasının vefat haberinin şokuyla sarsılmışken polisler bir bilgi daha veriyor. Greg, kaza sırasında arabada yalnız değilmiş. Yanında gizemli bir kadın bulunuyormuş ve o da kazada hayatını kaybetmiş.

Dizide kederli dulumuz Ellie’nin söz konusu gizemli kadın hikayesini çözmek için verdiği mücadeleyi izliyoruz. Kocası Greg, ilk akla geldiği üzere kendisini aldatıyor muydu? Yoksa o kadının o anda araçta bulunmasının mantıklı bir açıklaması var mıydı? Yaşanan olay gerçekten bir kaza mıydı? Bunlar vb. soruların cevaplarını aramaya başlıyoruz ilerleyen süreçte.

Dizideki merkez karakterimiz Ellie‘ye Deep Water, Marcella, American Odyssey ve Pushing Daisies gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Anna Friel hayat veriyor. Greg karakterinde ise Van der Valk, Safe, Snatch ve Hustle gibi dizilerden tanıdığımız Marc Warren‘ı izliyoruz.

Greg ile birlikte kazada ölen gizemli kadın olan Milena Livingstone rolünde Heidi Monsen karşımıza çıkıyor. Milena’nın iş ortağı Frances Shaw karakterini Bodyguard, Requiem, Prisoners Wives ve Green Wing dizilerinden anımsanabilecek Pippa Haywood canlandırıyor. Frances’in kocası David rolünde The Pillars of the Earth dizisinden anımsanabilecek Clive Wood‘u, Milena’nın kocası Hugo rolünde ise Tim Woodward‘ı izliyoruz.

Barnaby Kay, çiftin arkadaşı ve Greg’in patronu Joe Lipton karakterine hayat veriyor. Simon Trinder, Greg’in en yakın arkadaşı Fergus karakterini canlandırıyor. Brief Encounters dizisinden anımsanabilecek Gina Bramhill, Fergus’un hamile eşi Gemma rolüyle karşımıza çıkıyor. The Thick of It ve Back dizilerinden anımsanabilecek Olivia Poulet‘yi ise Ellie’nin en yakın arkadaşı Gwen karakterinde izliyoruz.

Friday Night Dinner, No Offence ve Belgravia gibi dizilerden tanıdığımız Paul Ritter, Dedektif Ramsay karakteriyle diziye konuk oluyor. Liam McMahon, Katie West ve Isabella Laughland da akla gelen diğer konuk oyuncular konumunda.

Diziyi bir oturuşta bitirdim. Türünün çok başarılı bir örneği sayılmazdı elbette ama izletti bir şekilde kendini. Tatmin edicilik seviyesi tartışılır ama ucu kapalıydı. Benim gibi Anna Friel’i izlemeyi seviyorsanız beklentinizi çok yükseltmemek kaydıyla bir şans verebilirsiniz diziye.

Dizinin an itibarıyla IMDB puanı: 6.5

Benim dizi için puanım: 7.5

Bu da dizinin kısa fragmanı: