Ruth Wilson; Luther, Jane Eyre ve The Affair gibi yapımlarla tanınan, sonuncusuyla Altın Küre ödülü kazanmış ünlü bir aktris. Wilson’ın 18 yaşında büyükannesinin günlüklerini okuması sayesinde öğrendiği gerçekler, BBC One kanalında yayınlanan bir dizinin ekrana gelmesini sağladı: Mrs Wilson.

Mrs Wilson, üç bölümlük bir drama dizisi. Ruth Wilson hem yürütücü yapımcı pozisyonunda hem de başrolü üstleniyor. Yani diziye ismini veren ana karakter olan babaannesi Alison Wilson’ı canlandırmakta. Richard Laxton’ın yönetmenliğini üstlendiği dizinin hikayesi İngiltere’de geçiyor ve yayın hayatını 11 Aralık’ta tamamlandı.

Konusu:

Mrs. Wilson, bir dönem draması. Hikayesi için geçmişe gidişlerin de katkısıyla birkaç farklı zamanda geçiyor denebilir. Alison Wilson, 20 yıldır birlikte yaşadığı kocası Alexander ‘Alec’ Wilson‘ı kaybediyor. Asker, yazar ve ufak tefek bazı işlerle meşgul olan birisi olarak bildiği kocasını kaybetmenin hüznünü tam olarak yaşayamadan hayatı bir anda alt üst oluyor. Çünkü öğreniyoruz ki Alec (Iain Glen) aslında başka bir kadınla, yani Gladys’le evliymiş. Daha doğrusu Alison’ın bildiğinin aksine ilk eşiyle asla boşanmamış. Hatta “ilk ailesiyle” olan bağını hiç koparmamış. Haliyle de kendisiyle yasal olmayan bir şekilde evlenmiş ve bu durumdan diğer tarafın da haberi olmamış.

Üstelik bu kadarla sınırlı değil… Alison, kocasının kariyerini, geçmişini ve yakın çevresiyle olan ilişkisini araştırmaya başladıktan sonra aslında Alec’le ilgili çok az şey bildiğini fark ediyor.

Not: Dizinin kadrosunda Patrick KennedyKeeley HawesFiona Shaw ve Anupam Kher gibi isimler de yer alıyor.

Mrs. Wilson, hem Ruth Wilson’ın oyunculuğundan hem de senaryosundan dolayı beğendiğim bir yapım oldu. Senaryoyla kastettiğim esasında Alec karakterinin başının altından çıkanlar. Sezonun üç bölüm sürmesinin de katkısıyla yüksek bir temposu var ve “pek çok” gerçek ortaya hızlı bir şekilde çıkıyor. Gerçek hayattan alıntı bir dizi olması da benim açımdan her şeyi daha güzel hale getiren bir detay oldu.

Onun haricinde Ruth Wilson’a ve Alison Wilson’a biraz fazla dayandığını, hikayeyi ağırlıklı olarak Alison’ın gözünden işlediği için zaman zaman Alec dahil diğer karakterleri gölgede bıraktıklarını düşündüğüm oldu. Ama bu da rahatsız edici bir detay değil. Geçmişe gidişlerle veya yaptıkları açıklamalarla kafa karıştırmıyorlar zaten. Oyunculuklar da genel olarak yeterliydi.

Mrs. Wilson genel olarak böyle bir dizi işte. İyi seyirler.