2013 yapımı Kore dizisi Good Doctor, önce 2017’de ABD’ye The Good Doctor adıyla uyarlandı. Dünyada büyük ses getiren ve şu sıralar 3. sezonuna devam eden yapımın ikinci uyarlaması ise Türkiye’ye gerçekleşti. Bundan 12 hafta önce ilk bölümüyle ekrana gelen Mucize Doktor ise kısa zamanda Türk televizyonlarına damga vurdu ve kimsenin beklemediği bir başarı elde etti.

Öyle ki 2019-2020 sezonunun en çok izlenen dizisi olmasının yanı sıra daha şimdiden;

  • AB (46.35) ve 20+ABC1 (42.79) kategorilerinde son 7 yılın en yüksek izlenme payı (share)
  • 20+ABC1 (20.54) kategorisinde son 7 yılın en yüksek reytingi

rekorlarını kırdı bile. O zaman 22Dakika ahalisini bu özel diziden daha fazla mahrum bırakmadan tanıtıma başlayalım. Bakalım neyin nesiymiş bu Mucize Doktor?

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Medikal, Dram

Sezon/Bölüm Sayısı: Şimdilik 11 bölümü yayınlandı.

Yayın Durumu: 12 Eylül 2019 – devam ediyor

Süre: Ortalama 120-135 dakika

Yapımcı: MF Yapım

Yönetmen: Yusuf Pirhasan & Aytaç Çiçek | Uyar. Senaryo: Pınar Bulut & Onur Koralp

Kanal: FOX Türkiye

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipediFacebookTwitterInstagramYoutube


KONU

Otizmli ve savant sendromlu Ali Vefa bir taşra kentinde doğup büyümüş ve tıp fakültesini birincilikle bitirmiştir. Ancak artık gerçek hayata atılma vakti gelmiştir ve çocukluğundan beri ona destek olan Adil Hoca’nın da yardımıyla, onun başhekim olarak çalıştığı Berhayat Hastanesi’ne asistan cerrah olarak başvurur. Fakat Adil’in aksine, otizmli ve iletişim becerileri gelişmemiş bir doktoru prestij açısından tehlikeli gören hastane yönetimi Ali’ye karşı şerh koyar.

Ali yönetim kurulunun karşısına çıkacağı gün hava limanında bir çocuğun yaralanmasıyla sonuçlanan korkunç bir hadiseye şahit olur. Genç adam çocuğu kurtarmaya çalışırken görüşme için vakit daralmış, Ali’nin şansı gittikçe azalmaya başlamıştır. Başına gelen onca badireye rağmen, günün sonunda Ali hem kendinden ‘Mucize Doktor’ olarak söz ettirir, hem de kurulu ikna etmeyi başararak asistan cerrahlık görevine ilk adımı atar. Fakat Ali’nin asıl yolculuğu tam da o gün başlayacak, bugüne kadar içinde olduğu küçük dünyanın aksine bu keşmekeşin ortasında hayatın çok farklı bir yüzünü keşfedecektir.


KARAKTERLER

Ali Vefa (Taner Ölmez): 20’li yaşlarının ortasında, asistan cerrah. Otizmli olması nedeniyle insanlarla iletişim kurma konusunda yetersizlik yaşasa da eşsiz dahiliğiyle Berhayat Hastanesi’nde tüm taşları yerinden oynatıyor. Erken yaşta ölen ağabeyine verdiği sözü tutup cerrah olmaya çalışırken hem kendi hayatı, hem de başkalarının hayatı için mücadeleden asla vazgeçmiyor.

 

 

 

 

 

Ferman Eryiğit (Onur Tuna): Hastanenin karizmatik ve gözde cerrahı. Tıpkı Ali gibi o da Adil Hoca’nın himayesi altında büyümüş. Cerrahideki başarısını bir an bile kaybetmediği soğukkanlılığına borçlu. Hastanenin sahibi Beliz’le ilişkisi var. Ali’nin hastaneye gelişine en sert tepkiyi verenlerden biri, fakat bunun asıl nedenini kimse bilmiyor.

 

 

 

 

 

Adil Erinç (Reha Özcan): Berhayat Hastanesi’nin başhekimi, aynı zamanda beyin cerrahı. Ağabeyinin trajik ölümü ve babasının evlatlıktan reddetmesinin ardından bir başına kalan Ali’ye babalık yapmış. İdealist bir insan ve bu yüzden de Ali’nin hastaneye alınmasında oldukça ısrarcı. Onun bu yeni dünyaya alışabilmesi için elinden gelen her şeyi yapıyor.

 

 

 

 

 

Nazlı Gülengül (Sinem Ünsal): Hastanenin asistan cerrahlarından biri. Oldukça neşeli, hayat dolu, enerjik. Bazen mantığı yerine duygularıyla hareket etse de geleceği parlak. İlk günden beri Ali’ye yardım etmeye çalışıyor ve bunu acıdığından değil, sadece içinden geldiği için yapıyor. Ferman’a karşı çok büyük ve özel bir ilgi duyuyor.

 

 

 

 

 

Beliz Boysal (Hazal Türesan): Hastanenin sahibi, asıl mesleği avukatlık. Güzel olduğu kadar akıllı bir kadın. Babasının vefatından sonra ona kalan hastaneyi ayakta tutabilmek için büyük uğraş verirken üvey annesi Kıvılcım’la mücadelesi asla bitmiyor. Uzun zamandır Ferman’la aşk yaşıyor.

 

 

 

 

 

Tanju Korman (Murat Aygen): Hastanenin cerrahi bölümü başkanı. Oldukça prestijli ve başarılı bir cerrah. Yıllar önce tedrisatından geçtiği Adil’in makamında gözü var. Bu emelini gerçekleştirmek için Kıvılcım’la güçlerini birleştirse de Ali’nin ortaya çıkışıyla bunu başarmanın kolay olmayacağını anlıyor.

 

 

 

 

 

Kıvılcım (Özge Özder): Hastanenin müdür yardımcısı, Beliz’in üvey annesi. Beliz ne kadar iyi kalpli bir insansa Kıvılcım o kadar hırslı ve entrikacı biri. Üvey kızından kurtulup hastanenin yönetimini almak istiyor ve Ali’nin gelişiyle aradığı fırsatı buluyor.

 

 

 

 

Demir Aldırmaz (Fırat Altunmeşe): Hastanenin bir diğer asistan cerrahı. Türkiye’nin en zengin iş adamlarından birinin oğlu olsa da hayatta kendi yolunu açmaya çalışıyor. Biraz aklı havada olsa da kötülük düşünmeyen, eğlenceli biri. Nazlı’ya içten içe aşık, fakat bu duygularının karşılığı olmadığının da farkında.

 

 

 

 

 

Açelya Dingin (Hayal Köseoğlu): Hastanenin hemşirelerinden. Aynı zamanda Nazlı’nın en yakın dostu. Hırslı, yer yer fevri, flörtöz ve istediğini elde etmek için elinden geleni ardına koymaktan çekinmeyen biri. Demir’e sırılsıklam aşık, hem de kalbinin Nazlı’da olduğunu bile bile.

 

 

 

 

 

Selvi (Bihter Dinçel): Hastanenin başhemşiresi. Berhayat’ın demirbaşlarından biri. Adeta bir anne içgüdüsüyle iş arkadaşlarına sahip çıkan, iyi kalpli bir insan. Uzun yıllar birlikte mesai harcadığı Adil Hoca’sına büyük bir hayranlık duyuyor.

 

 

 

 

 

  • Güneş (Korhan Herduran): Hastanenin erkek hemşiresi. Bir an bile yerinde durmayan, kıpır kıpır bir kişilik. İki büyük hayali var: Biri ünlü bir oyuncu olmak, diğeri de cerrahi sekreter Gülin’in kalbini çalmak. İlkinden olmasa da ikincisinden ümit var.
  • Gülin (Merve Bulut): Hastanenin cerrahi asistanı. Nazlı ve Açelya’nın yakın arkadaşı. Güneş’i arkadaş olarak sevse de onun kendisine karşı duyduğu aşırı ilgiden bunalmış durumda.

SON SÖZ

Orijinal versiyonunu veya ABD uyarlamasını izleyenler ne der bilmiyorum, ama Türkiye’nin duygu aktarma bakımından çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Mucize Doktor da bunun ispatı niteliğinde bir iş. Taner Ölmez’in (ve küçüklüğünü canlandıran çocuk oyuncu Adin Külçe’nin) her türlü ödülü hak eden muhteşem performansının etkisiyle Ali Vefa daha ilk bölümden itibaren kalbimizi çalmayı başarıyor. Bana kalırsa dizinin bu üstün başarısı da her anlamda çamura battığımız gerçek dünyada -kurgu olsa bile- Ali gibi iyi kalpli, doğruyu söylemekten çekinmeyen ve bizi kendimizle yüzleştiren bir karakterin varlığından kaynaklanıyor.

Belki ütopik, gerçek hayata kıyasla mantıksız, hatalı vs. tarafları olabilir ama yarattığı farkındalık bakımından çok değerli ve el üstünde tutulması gereken bir yapım Mucize Doktor. Her bölüm hayata dair yeni dersler verirken didaktikliğe kaçmayan, başarılı oyunculukları ve dozunda uyarlanmış senaryosuyla (harika müziklerini de unutmayalım) sezonun en kaliteli yerli dizilerinden biri.


FRAGMAN VE JENERİK