The Jay Leno Show‘un yayın saatini değiştirerek hafta içi 22:00’de boşluk oluşturan NBC’nin, gelecek sezon için 10 yeni dizi sipariş ettiği bilindiğinden, “yenileri bu saatlere koyar mı?” diye bir ümit oluştu. Ancak, kanal yetkilileri yeni dizileri böyle sezon ortasında başlatarak harcamayacaklarını açıkladılar.Peki, 2010-2011 yayın döneminde NBC’de (ve onun uzantısı CNBC-e’de) karşımıza gelebilecek olan David E. Kelley, Jerry Bruckheimer, David Shore (House yaratıcısı), Hank Steinberg (Without a Trace yaratıcısı), J.J. Abrams gibi isimlerin parmağı olan bu aksiyon, komedi, avukatlık, polisiye, korku içerikli diziler neye benziyorlar?

2010-2011 yayın dönemi programını 17 Mayıs’ta açıklayacak olan NBC’nin, deneme bölümlerine (pilot) yeşil ışık yaktığı diziler şöyle :(Kaynaklar : The Hollywood Reporter ve The Futon Critic)

* Rex Is Not Your Lawyer : Bir avukatlık drama-komedisi.Dizi, kendisi fazla tedirgin olduğu için müvekkilerini mahkemede kendi kendilerini savunmaları için hazırlayan bir avukatın etrafında dönüyor.Dizi aslında 2007’de NBC’ye satılmıştı ama yazar grevi yüzünden beklemeye alınmıştı. “Law and Order”ın yapımcılarından Barry Schindel ve NBC’nin yeni program yöneticileri sayesinde Ekim 2009’da yeniden gündeme geldi. Bu haberi, David Tennant‘ın (Doctor Who) başrole ve onun yakın arkadaşı rolüne de Jerry O’Connell‘ın gelmesi haberleri takip etti. Sonunda, deneme bölümünün kadrosu şöyle oldu ve çekimlere başlandı.

BBC'nin Prime Suspect ekibi

BBC’nin Prime Suspect ekibi

* Prime Suspect : Aynı isimli ingiliz dramasının yeni uyarlaması. “Without a Trace” yaratıcısı Hank Steinberg‘in yeni projesi. Dizi, politik açıdan her an patlamaya hazır bir şehirde karmaşık davaları araştıran cesur bir kadın dedektif etrafında dönüyor. Şimdilik, başrolünde kimin oynaması gerektiğine dair öneriler geliyor.

70'lerin Rockford Files ekibi

70’lerin Rockford Files ekibi

* The Rockford Files : House yaratıcısı David Shore ve The Office’ten Steve Carell 1974-1980 arasında 6 sezon oynamış aynı isimli dramayı bizler için yeniden yorumlayacaklar. Ana karakter Jim Rockford, yine kimsenin bakmayı tercih etmediği tehlikeli, alışılmadık davaların peşindeki kural tanımayan bir dedektif olacak.

* Undercovers : J.J. Abrams’ın yazarlarından olduğu bu casusluk dizisine, daha önce 22dakika’da değinilmişti.* Kindreds Harry’s Law : Birçok avukatlık dizisinde parmağı olan ya da çektiği her dizinin bir yerinde bir şekilde hukuk sistemine dokunan yapımcı/yönetmen David E. Kelley‘nin yazdığı ve yapımcılığını yaptığı yeni avukatlık dizisi. Dizide, huysuz bir patent avukatı eskisi ile sıradışı ortaklarının bir araya gelip, yasaları alışılmadık bir şekilde kullanmalarını izleyeceğiz.(Dizinin adı sonradan “Harry’s Law” olarak değiştirildi.)
* Chase : Bruckheimer’ın yapımcılığını Cold Case ve CSI yapımcılarından ikisi ile birlikte üstlendiği aksiyon dizisi. Dizi, Amerika’nın en azılı suçlularının izini süren ve yakalayan bir ekibi ele alıyor. US Marshal‘lardan (bir çeşit Amerikan polisi) oluşan bu kaçak yakalama ekibi için gerçek hayattaki benzer bir gruptan esinlenilmiş. Her bölümde kedi-fare kovalamacasıyla tansiyonun gittikçe yükseleceği dizinin senaryosu Jennifer Johnson‘a ait.* Love Bites : Bir romantik komedi.
Yapımcıları arasında Cindy Chupack (Sex and The City, Everybody Loves Raymond), Timothy Bevan (Love Actually, Bridget Jones’ Diary), Eric Fellner (Love Actually, Bridget Jones’ Diary) var. Kadrosu henüz belli değil.* The Event : ve bir korku dizisi! Farklı bir hikaye anlatım tarzı olan dizi, eli yüzü düzgün, sıradan bir adamın büyük bir komplonun parçaları olan esrarengiz durumlarla savaşını farklı farklı bakış açılarından ele alıyor. Steve Stark (Medium) ile Nick Wauters‘in yapımcılarından olduğu dizinin oyuncu kadrosu henüz belli değil.* isimsiz :NBC’nin listesinde yer alan komedilerden biri de Adam Carolla‘nın başrolünde oynayacağı ismi henüz belli olmayan bir komedi. Dizide Corolla, boşandıktan sonra hayatını düzene sokmaya çalışan bir müteahhiti canlandıracak. Bu dizinin de yapımcı listesi epey kabarık : Adam Corolla, Kevin Hench (The Hammer), Jon Pollack (30 Rock), Jimmy Kimmel (Jimmy Kimmel Live!), Gail Berman (Mercy), Lloyd Braun (Mercy), Daniel Kellison (Jimmy Kimmel Live!) ve James Dixon (Ace in the Hole).Bakalım hangileri kendilerine yer edinecek, hangileri cnbc-e’ye düşecek.