Sezon finalleri yaklaştıkça akıbeti belli olmayan dizilerin hayranlarının üzerindeki gerginlik de bir o kadar artıyor. The Office, 30 Rock, Community ve Parks & Recreation komedilerini yenileyen NBC’nin reyting bakımından iyi bir düzey yakalayan Parenthood ve Law & Order: SVU‘yu yenilemesine kesin gözü ile bakılıyor. Chuck, The Event, Outsourced ve Harry’s Law içinse hala durum belirsiz.Bu diziler arasından Harry’s Law, gerek sahip olduğu reyting, gerekse ilk sezonu olması açısından bir adım öne çıkıyor. Dizinin iptal haberi hiç kuşkusuz büyük bir sürpriz olacak. Yazının devamında diğer 3 dizi ile ilgili analizleri bulabilirsiniz.

Her sezon olduğu gibi bu sezon da dizinin geleceği belirsiz. Her ne kadar dizi ekibi yeni sezon için iyimser bir havada olsa da dizi son bölümü itibariyle tarihinin en düşük reytingi olan 4 milyon izleyici sayısını yakalayabildi. Hulu‘un en iyi televizyon dizisi ve Tvline‘ın Internet oylamasında 1. olduysa da dizi hayranlarının etkinliği bu sezon ne kadar yeterli olacak göreceğiz. Kemik bir izleyici kitlesinin bulunması ve bu 3 dizi arasından iyi izlenme oranlarına sahip olan Chuck’ın tek dezavantajı giderek azalan reytingleri.

Alternatif Lost olarak lanse edilen dizi, bir türlü beklenen çıkışı yapamadı. 3 aylık devasa bir aradan sonra geri gelen The Event’in reytingleri daha da düşmüş durumda. İlk sezonu olması açısından kanalın 1 sezon daha şans verebileceği öngörülse de pek çok Internet sitesi tarafından iptaline kesin gözü ile bakılıyor.

Aynı adlı sinema filminin konusu üzerinden devam eden dizinin geleceği için NBC henüz bir açıklama yapmış değil. Dizinin en büyük avantajı henüz ilk sezonunda olması. Hali hazırda 4 komedi dizisini yenileyen kanalın dizi için uygulayacağı politika merak konusu. Ama başrol oyuncusunun (Ben Rappaport) gelecek sezon yayınlanma ihtimali olan başka bir dizi ile anlaşma yapmış olması, dizinin geleceğine dair epey ipucu veriyor.

Tüm bu belirsizlikler içersinde NBC‘nin <a href="House için Fox ile görüşmelerde bulunduğu dedikodusu tüm bu iptal haberlerine yeni bir boyut kazandırmış durumda. Pazartesi günü Chuck ve The Event ile aynı gün yayınlanan House MD‘nin NBC’ye transferinin gerçekleşmesi durumunda pek çok şey değişecek gibi gözüküyor.