Deutschland 83

Netflix, Deutschland 83’nin yaratıcısı Anna Winger ile birlikte ortaklığa giderek Unorthodox adlı uyarlama bir mini üzerinde çalışmalara başladı.

Dizi, genç Ultra-Ortodoks Yahudi bir kadının, klasik müzisyen olma hedefinin peşinden koşmak için, görücü usulü evliliğinden ve dini tarikattan kaçmasının ve yurt dışında yeni bir hayata başlamasının hikayesini anlatıyor.

Unorthodox, Deborah Feldman’ın 2012’de yayınlanan ve New York Times’ın çok satanlar listesine giren yarı otobiyografik kitabı “Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots” romanına dayanıyor.

4 bölümlük mini dizi İngilizce ve Yidiş dillerinde çekilecek. Anna Winger ve Alexa Karolinski, dizinin yazarlığını yapacak. Çekimlere Mayıs ayında Brooklyn ve Berlin’de başlanacak. Dizinin 2020’de yayınlanması bekleniyor.

Her ne kadar bazı yerleri spoiler içine alınmış olsa da, altta yazılanlar spoiler içerebilir. 

Deborah Feldman, Brooklyn, Williamsburg’da, Hasidik Yahudiliği’nin katı dini Satmar tarikatının bir üyesi olarak büyüdü. Feldman’ın annesinin topluluğu terk etmesi ve babasının zihinsel engelli olması nedeniyle  büyükanne ve büyükbabası tarafından büyütüldü. Giyeceği, okuyacağı, konuşacağı her şeyi düzenleyen, amansızca zorunlu bir şekilde uygulanan kurallar altında büyüdü. İlk öğrendiği dil Yidiş’ti. İngilizce kullanımı cemaat içerisinde hoş karşılaşmıyordu. Bir çocuk olarak Feldman, topluluğun katı kurallarıyla çatışıyordu. Gizlice okuduğu kitaplardaki Jane Austen ve Louisa May Alcott karakterleri yeni bir yaşam tarzı hayal etmesine yardımcı oluyordu. Ancak 17 yaşında görücü usulü evlendirildi. Hemen hemen hiç tanımadığı bir erkekle, cinsel ve duygusal açıdan işlevsiz bir evlilikte mahsur kalan Deborah, bir yanda arzuları diğer yanda iyi bir Satmar kızı olarak sorumlulukları arasında gerilim yaşarken, 19 yaşında anne olması ile kendisi ve oğlunun iyiliği için artık kaçması gerektiğinin farkına vardı. 2006’da cemaatten ayrılan Deborah, Sarah Lawrence College’da edebiyat okudu. Daha sonrada blog yazmaya başlayan Deborah, 2012’de çok satan otobiyografisini yayınladı. 2014’te Almanya, Berlin’e gitti ve Neukölln ilçesine yerleşti. Kitapları Almanca’ya çevrildi ve Alman eleştirmenler tarafından iyi eleştiriler aldı ve bu, Alman Televizyonlarında talk-şovlara çıkmasını sağladı.