Geçen sene Aralık ayında haberini aldığımız, Netflix’in Danimarka yapımı 6 bölümlük doğaüstü gerilim dizisi Equinox, 30 Aralık’ta ekranlarda olacak.

“Equinox 1985” adlı popüler podcast’e dayanan karakter odaklı, doğaüstü bir gerilim olan Equinox, 1999’da okuldaki bir sınıfın açıklanamayacak biçimde ortadan kaybolmasının etkisinden kurtulamayan Astrid adlı genç kadını konu alıyor. Danimarka’da geçen hikâye, her şeyin başladığı yıl olan 1999 ile günümüz arasında gidip geliyor.

Tea Lindeburg, dizinin yaratıcısı. Piv Bernth (The KillingBrøn/Broen), dizinin yönetici yapımcısı. Bernth’in ITV Studios destekli yapım şirketi Apple Tree Productions (ATP), dizinin yapımını üstlenecek. ATP’den Dorthe Riis Lauridsen, dizinin yapımcısı.

Danica Curcic, Viola Martinsen (büyük ve küçük Astrid)

Danica Curcic (Warrior, The Mist), Viola Martinsen, Karoline Hamm, Hanne Hedelund (Borgen), Fanny Bornedal (Bron/Broen), August Carter, Ask Truelsen,Alexandre Willaume (Cobra, Deep State), Peder Holm Johansen, Rasmus Hammerich, dizinin kadrosunda göreceğimiz isimler.

1999 yılında, Astrid 9 yaşındayken o sene mezun olmaya hazırlanan bir sınıf dolusu öğrenci açıklanamayacak biçimde hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolur. Kaybolan öğrencilerden birinin kız kardeşi olan Astrid, olayın ardından görmeye başladığı kâbusların travmatik ve rahatsız edici etkileriyle boğuşur. 2020 yılında, ailesiyle birlikte huzurlu bir yaşam sürmekte olan Astrid’in kâbusları aniden geri dönüp ona yeniden musallat olur. 1999’daki olaydan sağ kurtulan tek kişinin esrarengiz biçimde ölmesinin ardından ablasına ve sınıftakilere ne olduğunu öğrenmeye karar veren Astrid, asla hayal edemeyeceği biçimlerde bağlantılı olduğu, karanlık ve rahatsız edici bir gerçeği ortaya çıkarır.

Diziye ilham veren Equinox 1985 adlı beğenilen podcast, ses kullanımındaki modern yaklaşımıyla kendi ülkesinde iTunes pod yayını listesinin zirvesinde yer aldı.

Piv Bernth, “Equinox’un bir dizi olarak uyarlanmasından dolayı çok heyecanlıyız. Gerçeklik ve hayal gücü arasındaki fark ile özgür irade ve kader arasındaki ilişkiyi konu edinen bu benzersiz hikâye, sıradan bir Danimarkalı ailenin etrafında şekilleniyor. Projenin arkasındaki yaratıcı ekibin tümü son derece yetenekli insanlar ve onlarla çalışmak büyük bir zevk. Netflix ile birlikte bu diziyi dünya genelindeki izleyicilerle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz” demiş. 

Netflix’in Kuzey Avrupa Uluslararası Orijinal İçeriklerinden Sorumlu Direktörü Tesha Crawford, “Yerel olarak başarılı bir hikâye ve büyük beğeni toplayan Danimarkalı bir yapımcıyı buluşturan bu yeni dizi nedeniyle çok heyecanlıyız. Ayrıca podcast gibi geleneksel olmayan bir formattan gelen bir anlatıyla çalışmak çok ilham vericiydi. Tüm bunların birleşiminin orijinal hikâye kadar ilgi çekici bir diziyle sonuçlanacağından eminiz” demiş.

Kaynak