2011 başında ABC’de başlayan Off the Map, yayınlanan 13 bölümünün ardından iptali görmüştü. Grey’s Anatomy ve uzantısı (spin-off) Private Practice‘in yapımcılarından olan Jenna Bans tarafından yaratılan tıbbi dramamızı merak edenleri aşağıya alalım.

Dizimizi diğer tıbbi dramalardan ayıran özellik, vahşi hayatta geçiyor olması. Böyle bir ortam söz konusu olunca, hastaneye gelen hastalar, geçirilen hastalıklar, tedavi yöntemleri derken, bayağı değişik olaylar sunuluyor seyirciye. Biz bunları seyrederken bir yandan da güzel vücutlu, seksi bay ve bayan doktorlar eklenince, Off the Map tadından yenmez oluyor.

Biraz ispiyonlu şekilde dizimizin konusundan bahsedelim:
Kendi içsel hesaplaşmaları ile boğuşan 3 tane genç doktorumuz yeni bir başlangıç adına, Amerika’daki hayatlarını bırakıp egzotik ortama sahip ama imkanları eksik olan başka bir ülkede doktorluk yapmaya başlarlar. Daha önceden orada bulunan 4 doktor ile birlikte, dilini bile bilmedikleri bir yerde doktorluk yapmak, bazen eğlenceli bazense bunaltıcı olacaktır; ama burada tempo hiçbir zaman düşmeyecektir.

Oyuncular ve karakterlerin üzerinden, ilk bölümden ispiyonlu olarak konuya devam edecek olursak:
Yeni gelen doktorlarımız:

Dr. Lily BrennerDoktorlarımızdan en fazla dikkat çeken hiç şüphesiz ki çiçeği burnunda karakterimiz Lily. İlk dakikalardan eski doktorlarımızdan biriyle arasındaki kimyayı hissettiğimiz Doktor Brenner’ı, Caroline Dhavernas canlandırıyor. Oyuncumuzu daha önce de iptali gören başka bir dizi Wonderfalls‘un başrolünde seyretmiştik.

Dr. Mina Minardİkinci yeni gelen bayan doktorumuz, aksiliği ve cana yakın olmamasıyla dikkat çeken Mina. Üniversite hayatı boyunca bu antipatik huylarından dolayı çeşitli lakaplar takılmış karakterize, HBO’nun mini dizisi John Adams‘ta gördüğümüz Mamie Gummer hayat veriyor.

Dr. Tommy Fuller
İlk bölümden beri, işi gücü kadınları yatağa atmak olan ama Charlie’ye karşı davranışları sonucunda içindeki yufka yüreğini de gördüğümüz Tommy’yi, Friday Night Lights‘ta kadrolu olarak yer almış olan Zach Gilford canlandırıyor.Eskiden de klinikte yer alan doktorlarımız:

Dr. Ben Keeton
Kliniğin en kıdemli, en aklı başında karakteri ise, hiç şüphesiz ki Ben. Karakterimizi, Yeni Zelanda’lı oyuncu Martin Henderson canlandırıyor. Kendisini, çeşitli Avustralya film ve dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Dr. Otis Cole
Ben’in yakın arkadaşı ve en az onun kadar deneyimli Otis rolünde; Eli Stone, What About Brian, Eastwick, Grey’s Anatomy ve son olarak da Against the Wall‘da seyrettiğimiz Jason George‘u görüyoruz.

Dr. Zita Alvarez
Klinikteki Amerika’dan gelmeyen tek doktor olan Zita’yı; daha önce The Dresden Files, Hidden Palms, Dexter, Nip/Tuck ve True Blood‘da seyrettiğimiz Valerie Cruz canlandırıyor.

Dr. Ryan Clark… ve son olarak, benim de en sevdiğim karaker olan, güzeller güzeli Ryan’a geldik. Aldığı fevri kararlarla daha önce de sık sık buradan gitmeye çalışan ama bir türlü gidemeyen doktorumuz, ilk bölümde de böyle bir çabanın içerisine giriyor. Karakterimizi, şu an A Gifted Man‘de yer alan fakat içinde Swingtown‘ın da bulunduğu dolu bir televizyon geçmişine sahip olan Rachelle Lefevre canlandıryor.

Dizi, 13 bölümlük tek sezona sahip olunca, ister istemez ucu açık kalan olaylar ve sinyali verildiği halde yaşanmamış ilişkiler oluyor. Bana kalırsa bu durum diziyi izlememek için engel değil. Ben tek oturuşta peşpeşe seyrettim hepsini. Gayet de eğlendim. Türü sevenler kaçırmasın diyorum. Seyredecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

Bol İspiyolu Tanıtım Videosu