The Godfather’ın yapım sürecini konu alacak The Offer adlı Paramount+ dizisinden sonra, bir başka Marlon Brando filmi, Paris’te Son Tango‘ya (Last Tango in Paris/Ultimo tango a Parigi) odaklanacak bir dizi geliyor.

Bernardo Bertolucci‘nin 1972 tarihli erotik draması “Paris’te Son Tango”nun yapımını çevreleyen çalkantılı olayları anlatacak olan Tango adlı mini dizinin senaryosu Jeremy Miller ve Daniel Cohn tarafından yazılacak. Dizinin yönetmenliğini Lisa Brühlmann (Killing Eve, Servant) ve José Padilha (Narcos) üstlenecek.

Tango, CBS Studios ve eski Warner Bros. Pictures başkanı Greg Silverman tarafından kurulan bağımsız bir eğlence medya şirketi Stampede Ventures arasındaki uluslararası ilk bakış anlaşmasının bir parçası.

İtalya, Fransa ve ABD’de geçen proje, filmin yapım öncesi, sırası ve sonrasındaki 18 ayın izini sürecek ve kimlik, şöhret ve sanatsal hırs sorularını araştıracak. Hikaye olayların merkezindeki üç ismin, aktörler Maria Schneider ve Marlon Brando ve yönetmen Bernardo Bertolucci‘nin merceğinden anlatılacak. Dizi, Bertolucci’nin 1971’de çökmüş ve iflas etmiş bir Brando’yu yaklaşmakta olan filminde – cinsel saplantı, duygusal çöküntü ve cinayetin grafik anlatımı – rol almaya ikna etmek için Los Angeles’a gitmesiyle başlayacak.

19 yaşındaki Schneider’ın orta yaşlı Amerikalı bir iş adamıyla sadece sekse dayalı bir ilişkiye başlayan genç bir kadını canlandırdığı film, 1973 yılının Ocak ayında vizyona girmesinden bu yana tartışmalara neden oldu. Prodüksiyonun çekimleri sırasında Bertolucci, sonunda oyuncuları tehlikeye atan gerçek duyguları yakalamak için acımasız taktikler kullandı. Film inanılmaz derecede başarılı oldu ve o günün 36 milyon doları, bugünün 186 milyon dolarına eşdeğer bir hasılat elde ederek, bugüne kadarki en yüksek hasılat elde eden 3. yabancı yapım oldu.

Brando ve Bertolucci, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmen dallarında Oscar adaylığı kazandı. Ancak filmin arkasındaki erkekler, çekimler sırasında sömürülen, küçük düşürülen ve daha sonra filmdeki rolü nedeniyle alay edilen Schneider’a yönelik muameleleri nedeniyle sert bir şekilde eleştirildi.

Schneider rolü için sadece 4.000 dolar para aldı ve setteki deneyiminin onu uyuşturucu bağımlılığına ve zihinsel sağlık sorunlarına götürdüğünü söyledi. Tartışma, 2016 yılında Bertolucci’nin Hollanda televizyonuna verdiği ve Schneider’ı sömürdüğünü kabul ettiği anlaşılan bir röportajın yeniden ortaya çıkmasıyla yeniden alevlendi.

Kaynak