Amerikalı yazar-yapımcı Jacqueline Hoyt, Hollywood ikonu Audrey Hepburn hakkında Audrey adlı bir dizinin senaryosunu yazacak. Dizi, “The Young Pope” ve “My Brilliant Friend”‘in arkasındaki Fremantle şirketine bağlı olan İtalyan Wildside tarafından üretilecek.

Audrey Hepburn’ün hayatıyla ilgili daha önce duyurulan dizi, oğlu Luca Dotti ile İtalyan gazeteci ve yazar Luigi Spinola’nın ortak yazdığı, 2015’in en çok satan kitaplarından Audrey at Home’dan uyarlanacak. Kitap, Hepburn’ün yazışmalarından alıntılar içeren, tarifleri ve yayınlanmamış aile fotoğraflarını, anekdotları birleştiren yarı biyografik, yarı yemek kitabıdır.

Oscar ödüllü oyuncu, Hollywood’un 20. yüzyılın en tanınmış yüzlerinden biriydi ve çekiciliği ve zarafetiyle, “Breakfast at Tiffany’s”, “My Fair Lady”, “Sabrina,” “Roman Holiday”  gibi önemli klasik filmlerde rol aldı. İlk ve tek Oscar’ını 1953 yılında yayınlan, ilk başrolünü oynadığı Roman Holiday filmiyle kazandı.

Oscar dışında, Emmy, Grammy, Tony, Jean Hersholt İnsani Yardım Ödülü ve Başkanlık Özgürlük Madalyası sahibi bir oyuncuydu. Hepburn, 1989 yılında UNICEF iyi niyet elçisi seçildi.

Audrey Hepburn, başarılı oyunculuk kariyerinin yanında birçok yıldız oyuncu gibi özel hayatıyla da sürekli gündemde kaldı. Gerek William Holden ile yaşadığı fırtınalı aşk gerek Mel Ferrer ile yaptığı sorunlu evlilik tüm dünya tarafından yakından takip edildi. Hepburn’ün Mel Ferrer’den, Sean adında bir çocuğu oldu. 2. çocuğu olan Luca Dotti’nin babası, Hepburn’ün 1970’te evlendiği ve 10 yıl sonra boşandığı İtalyan psikiyatrist Andrea Dotti idi. Audrey Hepburn, 1990’da oyunculuğu askıya aldı ve yalnızca çok özel projelerde yer aldı. 20 Ocak 1993’te İsviçre’de bağırsak kanserinden hayatını kaybetti.

Dizinin yazarı Jacqueline Hoyt, “CSI”, “The Good Wife”, HBO’nun Peabody ödüllü dizisi “The Leftovers” ve son olarak Barry Jenkins’in yazıp yönettiği, Colson Whitehead’in Pulitzer ödüllü romanı The Underground Railroad’dan uyarlanan ve yakında Amazon’da yayınlanacak dizide yazarlık ve yapımcılık yaptı.

Wildside’dan CEO Mario Gianani ve Lorenzo Gangarossa ile projeyi yaratan ve yöneten Ludovica Damiani, dizinin yönetici yapımcılığını üstlenecek. Kitabın yazarları Luca Dotti ve Luigi Spinola da dizinin yönetici yapımcılığını üstlenecekler.

Kaynak 12