Persons UnknownPersons Unknown

persons unknown, nbc‘nin yaz için planlanmış ve hazırlanmış 13 bölümlük yeni dizisi.şu ana kadar yayınlanmış ilk iki bölüm olan the edge ve the way through‘yu izleyip yorumu size bırakıyorum ama ufak bir google araştırması sonucu hemen karşınıza çıkacak olan “acaba yeni bir lost mu?” sorusunun cevabı bence; hayır. neden? bunun iki sebebi var.

i̇lki, her ne kadar yapımcısı the usual suspects gibi kült bir film olan aynı zamanda yaratıcı senaryosu ile belleklerimize kazınan filmin yaratıcısıyla aynı kişi, yani christopher mcquarrie olsa da ilk iki bölüm itibari ile gerek karakterleri, gerekse hikayenin gidişatı açısından pek ışık vermedi. eğer uzun süredir dizileri takip eden biri iseniz, diziyi izlerken önümüzdeki 2-3 dakika içinde neler olduğunu kestirmeniz ya da belirli karakterlerin nasıl davranışlar içerisine gireceğini hemen anlamanız işten bile değil. bunun yanında lost olmayacağının ikinci önemli göstergesi ise, dizinin 13 bölüm olarak planlanmış olması ve bunun uygulanıyor olması. o yüzden eylül ayında kesin olarak bitecek bir serüven ile karşı karşıyayız.

setten bir kamera arkası görüntüsü

setten bir kamera arkası görüntüsü

peki ya dizinin konusu nedir?
i̇lk iki bölüm itibarı ile damaklarımızda biraz the prisoner tadı bırakmıyor değil.i̇lk başta, hangi özelliklerinden dolayı bir araya getirildiğini anlayamadığımız 7 insan bir anda bilinmeyen bir yerde bir otel odasında uyanırlar. ne gelmeden önce ne yaptıklarını tam olarak hatırlamaktadırlar, ne de neden orada olduklarını bilmektedirler. dizi, bu insanların nerede olduklarını sorgulamaları ve oradan nasıl kurtulacakları üzerine plan yapmaları ekseninde devam etmekle birlikte, emin olduğumuz bir şey var ki; sürekli birileri tarafından izlenmektedirler.

Persons Unknown

Persons Unknown

bir yandan da bir kayıp anne olayından işkillenen bir gazeteci, olayın izini süremeye karar verir.şimdilik bu kadar yeter! i̇lk iki bölümle ilgili yorumları sizler de izledikten sonra burada tartışabiliriz ya da bir başlık açabiliriz ama ispiyon olmasın, bu yazı da sadece bir tanıtım yazısı olsun diye burada kesiyorum.

peki bu hikayenin içinde kimler var? Kimler oynuyor?

daisy betts

daisy betts

Jason Wiles

 

Dizinin ilk sahnesinde kaçırılarak bizi hikayenin içine çeken, bir çocuk annesi ve bir kreş işleten Janet’ı ise daisy betts oynuyor. çok tanınmamış bir oyuncu olduğu için bu dizi kendisi için bir çıkış olabilirdi ama maalesef buradaki rolü de fazlaca klişe. bunun tartışmasını gene ilerleyen bölümlere bırakalım.Rolü yine Daisy Bets kadar ön planda olan Jason Wiles‘ı Beverly Hills 90210 ya da Third Watch’tan hatırlayanlar olacaktır.

 

chadwick bosemanchadwick boseman

 

Amerikan ordusundan bir çavuş olarak üniforması ile dizinin ilk sahnelerinden itibaren karşımıza çıkan; birçok nbc dizisinden tanıdığımız (ya da görünce muhtemelen tanıyacağınız) chadwick boseman.

 

İçine tıkıldığımız otelin gece müdürü olarak karşımıza çıkan ve an azından şimdilik esrarengizliğini ve biraz sinir bozuculuğunu koruyan andy greenfield. Kafası akıl hastası karısında kalan Charlie’yi Alan Ruck, bir akıl hastanesindeyken kendini burada bulan Moira’yı Tina Holmes, diplomat olan babası ile sorunlu bir ilişkisi olan, parti kızı olarak adlandırabileceğimiz tori’yi ise kate lang johnson canlandırıyor.

Tina Holmes, Kate Lang Johnson, Alan Ruck

Kate Lang JohnsonAlan Ruck

 

 

 

 

 

Tina Holmes, Kate Lang Johnson, Alan Ruck

Dizinin tanıtım videosuna buradanulaşabilirsiniz.i̇yi seyirler.