hepimiz robinson crusoe’nin hikayesini az çok biliriz.ingiltere’de tüccarlık yaparken büyük ve ıssız bir adaya düşen robinson crusoe, burada kendi imkanları ve yetenekleriyle hayata tutunmaya çalışır. bir yandan da adada tanıdığı, bölgenin yerlisi cuma’yla dostluk ilişkisi kurar. ancak adadan kurtulma ve eski hayatına dönme hayali de her zaman içinde kalır.Giriş olarak yukarıdaki cümlelerle başlanabilecek, dünyanın en ünlü çocuk romanlarından olan Daniel Defoe’in Robinson Crusoe‘su NBC‘nin yeni yayın dönemi dizilerinden.

Philip Winchester (Crusoe) ve Tongai Arnold Chirisa (Friday)Philip Winchester (Crusoe) ve Tongai Arnold Chirisa (Friday)

Söylenenlere göre pilot bölümü için 10 milyon dolarlık bütçe ayrılmış Crusoe’nun hali hazırda 4 bölümü yayınlanmış durumda. Her cuma yayınlanan dizinin altyazıları da güncel bir şekilde divxplanet‘te çevrilmektedir.

Dizinin oyuncu kadrosunda başrol olarak tanıdık isimler yok; ancak Robinson’un babası rolünde Sean Bean ve yakın bir büyüğü rolünde Sam Neill yan rollerle hikayeye renk katan isimlerden. Robinson’un eşi rolünde de hellboy 2’den Prenses Nuala olarak tanığımız Anna Walton‘ı görüyoruz.

17 ekimde yayınlanan pilot bölümüyle birçok eleştiriye maruz kalan dizinin her bölümünde Crusoe’ın farklı maceraları anlatılıyor. Ve flashbacklerle Robinson’un önceki hayatına dönüp hikayedeki boşluklar dolduruluyor.

Crusoe ıssız Ada, mahsur kalma, hayatta kalma unsurlarıyla ve de flashback kullanımlarıyla Lost’a bir nebze benzerlik gösteriyor. Bu bakımdan dizi Lost’un verdiği uzun arada sizi bir nebze meşgul edebilir ama beklentilerinizi çok yükseğe çekmeyin. Zira dizi daha çok Karayip Korsanları tarzında düşünmeden izlenip geçilecek eğlencelik bir macera yapımı.