Bugün sizi 1982 yılına ışınlıyoruz. ABC’nin ömrü tek sezon süren Police Squad! isimli komedi dizisinin tanıtımıyla sizlerleyiz.

ABC, diziyi iptal etmiş etmesine ama dizinin ana karakterinin yıllar sonra büyük bir fenomen olacağını hesaba katamamış elbette. ‘Fenomen derken?’ dediğinizi duyar gibiyim. Frank Drebin karakterinden ve popüler film serisi The Naked Gun‘dan bahsediyorum elbette. Nev-i şahsına münhasır film serisinin ilk filmi 1988 yılında izleyiciyle buluşup büyük beğeni toplamış, sonrasında da 1991 ve 1994 yıllarında 2 devam filmi gelmişti. Geçmiş yıllarda ikişer defa izlediğim, her izleyişimde de kahkahaya boğan, bir ara 3. turu da yapmak istediğim son derece leziz 3 film. Söz konusu film serisini izlemiş ve benim gibi başından memnun kalkmış izleyiciler için efsanevi Frank Drebin karakterinin doğduğu diziyi izlemek büyük bir şans olacaktır diye düşünüyorum.

Dizimiz 25’er dakika uzunluğundaki 6 bölümden oluşmakta. An itibarıyla 8.4’lük bir IMDB puanına sahip. Dizinin yaratıcıları, Jim AbrahamsDavid Zucker ve Jerry Zucker. Bu üçlüye yazar masasında Tino Insana, David Misch, Nancy Steen, Neil Thompson ve Robert Wuhl gibi isimler eşlik etmiş.

Police Squad!, ciddiyetle servis ettiği ciddiyetsizliğiyle dikkat çeken bir komedi dizisi. ABC, diziyi kahkaha efektli bir şekilde servis etmeyi istese de dizinin yaratıcı üçlüsü buna şiddetle karşı çıkmışlar ve bu dikkat çekici ortamın oluşmasını sağlamışlar.

Öncelikle diziyi izlemeyi düşünüyorsanız dizideki hiçbir şeyi sorgulamamanız gerektiğinin bilincinde olmanız gerekiyor. Yukarıda gördüğünüz gibi alakasız yerlere açılan bir asansörümüz, kendi penceresini kendi taşıyan konuk karakterimiz, cinayet davasını çözmek için deney niyetine adam öldüren bir ana karakterimiz, her şeyi ama her şeyi bilen bir ayakkabı boyacımız, sitkomlarda bölüm bittiğinde son görüntünün donduğunun bilincinde olup kendilerini donduran karakterlerimiz ve daha neler neler mevcut dizimizde.

Dizimizin komedi anlayışının kaynağı da tarz saçmalıklar ve kelime esprileri üzerine kurulu. Farklı anlamlara gelen ya da kulakta yakın yansıma yapan kelime kullanımları ve bunlardan kaynaklı yanlış anlamalar bol bol servis edilecek önünüze. Benzer ve tekrar kullanımlar da olacak ara ara. Mesela ‘Sigara’ esprisi bıkkınlık getirecek bir hale gelecek tekrar tekrar kullanılmasından sonra.

Hikayesini ve suç dosyalarını kendi içinde açıp kapayan 6 bölümün konularından da kısa kısa bahsedelim isterseniz.

İlk bölümde bir bankada işlenen ve biri müşteri diğeri personel olmak üzere 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir cinayet davası işleniyor. Kathryn Leigh Scott, bölümün öne çıkan konuk oyuncusu konumunda.

İkinci bölümde bir boksörün cinayet davası ve arka plandaki şike mafyası üzerine yoğunlaşıyoruz. S.W.A.T. dizisinden tanıdığımız Patrick St. Esprit, bölümün öne çıkan konuk oyuncusu konumunda.

Üçüncü bölümde tekstil zengini bir adamın kızı kaçırılıyor kendi doğum günü partisi sırasında ve Drebin olaya el atıyor.

Dördüncü bölümde bir mahkeme salonunun bombalanması üzerine bombacıyı aramaya başlıyoruz.

Beşinci bölümde Drebin bir mahalleye dadanan haraç mafyasıyla karşı karşıya geliyor. Bölümün konuk oyuncuları arasında Knight Rider dizisinden anımsanabilecek Rebecca Holden ile Eight Is Enough dizisiyle tanınan Connie Needham da bulunuyor.

Altıncı ve son bölümde ise bir komedyen bir trafik kazasında hayatını kaybediyor ve Drebin olayı derinlemesine incelemeye başlıyor. Claudette Nevins, bölümün öne çıkan konuk oyuncusu konumunda.

Dizimizin merkez karakteri olan Dedektif Frank Drebin rolünde 2010 yılında hayata gözlerini yuman, The Naked Gun film serisi dışında Airplane!, Spy Hard ve Wrongfully Accused gibi filmlerden de hatırlanabilecek olan Leslie Nielsen‘ı izleme fırsatı elde ediyoruz.

Drebin’in polis departmanına bağlı ‘Police Squad’ özel birimindeki amiri Ed Hocken rolünde Alan North‘u izliyoruz.

Drebin’in davalarda yardımcı olacak bilimsel veriler için başvurduğu isim olan Mr. Olson rolünde The Naked Gun film serisinde de karşımıza çıkan Ed Williams‘ı izliyoruz. Mr. Olson, boş vakitlerinde küçük çocuklara uygulamalı fen bilimleri dersi veriyor.

Drebin’in davalarla ilgili soruşturduğu kişiler hakkında para karşılığında bilgi almak için başvurduğu ayakkabı boyacısı Johnny rolünde William Duell karşımıza çıkıyor. Johnny, sadece Drebin’in değil her türlü meslekten her türlü insanın gelip para karşılığı bilgi aldığı biri.

Drebin ve Ed’e davalarda eşlik eden saf salak bir polis memuru olan Norberg rolünde ise Mission: Impossible dizisinden hatılanabilecek Peter Lupus‘u izliyoruz.

Police Squad! dizisinin The Naked Gun serisi gibi kahkahaya boğan bir dizi olduğunu söyleyemem ama muzip ve absürt kafası dolayısıyla eğlenceli bir dizi olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu durum. 6. bölüm dışında oldukça keyifli geçen bir sezon oldu benim açımdan. Leslie Nielsen ile yeniden buluşmak büyük bir keyifti.

Film serisini sevenler bu diziyi izlediği için mutlu olacaklardır illaki. Lakin seriyi izlememiş olanlar için herkesin damak tadına hitap edecek bir komedi anlayışı olduğunu söyleyemem elbette. Yine de denemeden bilemezsiniz ve bir şans verseniz iyi olur diyorum ben. Film serisini izlememişseniz eğer onu kesin izleyin zaten.