2013 yılına girmemize ramak kala, sevilen İngiliz dizilerinden Merlin, finalini yaparak ekranlara veda etmişti. Ben de sonrasında 3 başrol için profil yazısı yazmaya karar verip Morgana’yı canlandıran Katie McGrath için bir yazı yazmıştım. Şimdi de bir diğer oyuncu, yani başrol Colin Morgan ile devam edeyim dedim. Yalnız, profilde Colin’in’nin yer aldığı yapımlarla ilgili ufak da olsa ispiyon olabilir, uyarmadı demeyin.

Dilerseniz alttaki maddelere tıklayarak belirli kısımlara da göz atabilirsiniz.
1) Özgeçmiş ve Oyunculuk
2) Dizi ve Film Kariyeri
3) Özel Hayat
4) Diğer Bilgiler

1)  Özgeçmiş ve Oyunculuk

Colin Morgan, 1 Ocak 1986’da Kuzey İrlanda’nın Armagh kentinde dünya geldi. Hemşire bir anne, dekoratif/ressam bir baba ve bir kardeşe (Neil) sahip olduğu bir aileye sahip. Katoliktir. Liseyi Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta okuyan Colin, üniversiteyi de İskoçya’daki İskoç Kraliyet Konservatuarı’na giderek bitirdi ve oyunculuk eğitimini de burada aldı.

Colin Morgan, oyunculuğa girişini 2007 yılında yapan, yani kariyerinde yeni diyebileceğimiz birisi. Hatta profesyonel girişini Vernon God Little adlı tiyatro oyunuyla yaptığında hala öğrencilik yapıyormuş. Şu zamana kadar mezun olduğu konsevatuar bünyesinde 8 tiyatro oyunun içinde yer almışlığı da var. Dizi oyunculuğuyla parlamış olsa da 2007-2012 arasında Vernon God Little hariç 4 farklı tiyatro oyununda yer alarak da oyunculuğa devam etti.

Ayrıca, 2009 yılında BBC Radyo 4’ün Cry Babiesadlı radyo oyununda da yer almışlığı var.

2) Dizi ve Film Kariyeri

Colin, 2007’de girişini tiyatroyla yaptıktan sonra yine aynı yıl içinde TV’ye de girişini yaptı. Aslında tam da yılbaşı zamanı… 2006 yılında finalini yapan The Catherine Tate Show‘un 2007’yi bitirmemiza az bir zaman kala yayınlanan Yılbaşı Özel programındaki bir skeçte John Leary adlı eşcinsel bir karakteri (şovdan) canlandırdı. Bu karakterle, daha sonraları -2009’un sonundaki Yılbaşı Özel‘de- aynı programa yine konuk oldu.

2008 yılında ise asıl çıkışını daha yapmamışken ve tiyatro da tabii ki parçasıyken İngiltere’nin en bilindik dizisi Doctor Who‘nun Midnight (4×10) adlı bölümüne (diziden) konuk oldu. Ayrıca, Look Who’s Talking adlı 15 dakikalık, dizi için ekstra niyetine hazırlanan yapımda da kendini canlandırdı. Oyuncunun Doctor Who’daki karakteri, Doktor’la aynı uzay gemisinde sıkışıp kalan Jethro Cane adlı genç bir adam.

Not:Look Who’s Talking’te Merlin’deki rol arkadaşı Anthony Head (Uther Pendragon) de rol almıştır.

2008 devam ederken Kral Arthur efsanesinden uyarlanan dizi Merlin için seçmelere giren Colin, dizinin başrolünü kaptı ve dünya genelinde tanınırlığını elde ederek çıkışını yapmış oldu. Dizi, 2008-2012 arasında 5 sezon (65 bölüm) sürdü ve  ülkemizde de Cncb-e tarafından yayınlandı. Diziyle ilgili bu tanıtıma da bakabilirsiniz.

Not: Colin, Merlin seçmelerine girmeden önce kendisine hatayla Prens Arthur karakterine yönelik senaryo gönderilmiş. Ama kendisinin Merlin karakteri için düşünüldüğü ortaya çıkınca Merlin için seçmeye girmeden rolüne göz atması için 5 dakika kadar bir zamanı olmuş.

Not 2: Colin Morgan ve Katie McGrath (Morgana) seçmelerde rollerini aldıktan sonra yapımcılar İrlanda aksanlı İngilizceye sahip 2 oyuncuyu kadroda bulundurmaya sıcak bakmamışlar. İkili arasında yapılan tercihte de Colin seçilmiş. Katie’ye rolden alınacağını söyleyecekleri zaman Colin’in aksanından vazgeçip düz İngilizceyle konuşmayı kabul etmesi ve becerebilmesiyle Katie de rolünde kalmıştır.

Not 3: Colin’in kardeşi Neil‘in Merlin için figüranlık yapmışlığı bulunuyor.

Dizinin ilk sezondaki üstün başarısı üzerine kanal 2009 yılında The Real Merlin & Arthur ve Merlin: Secrets & Magic adlı 2 proje hazırlandı ve oyuncu bunlarda da yer aldı. Bunlardan ilki başrollerden diğeri Bradley James (Prens Arthur) ile birlikte Kral Arthur efsanesini araştırmak için yola çıkmaları üzerine kurulu (yapımdan 10 dakika). Diğeri ise Merlin’de yer alan bütün oyuncuların yer aldığı türden 13 bölümlük bir belgesel.

Ayrıca, Colin Morgan, şu zamana kadar kazandığı 3 ödülü de Merlin’deki karakteri sayesinde aldı.

Island filminden

 Oyuncunun film kariyeri ise 2011 yılına girdiğimizde başrolle başladı. İki adamın arasındaki arkadaşlığa dayanan Parked adlı bir filmde uyuşturucu kullanan, olumlu tavırlı ve 21 yaşında bir genci (Cathal O’Regan – filmden) canlandırmıştır. O yıl aynı isimli romandan uyarlanan Island adlı bir filmde de (yapımdan) yer aldı.

Colin, 2013 yılı içerisinde In Treatment başta olmak üzere Secret State‘te de gördüğümüz Gabriel Byrne‘ın başrolünde olduğu Quirke adlı mini dizinin ilk bölümünde (karakter) yer alacak. 3 bölüm sürecek olan yapım, Quirke adlı bir patolojistin 1950’lerde olan ani bazı ölümleri fark etmesiyle ortalığın karışması üzerine kurulu.

3) Özel Hayat

Colin Morgan, özel hayatını göz önünde yaşamayan ve göz önünde tutmak istemeyen birisi. Zaten şu zamana kadar medya tarafından açıkça bilinen bir sevgilisi de olmadı. Tabii bunun da katkısıyla, kendisiyle ilgili çeşitli haberler medyada zaman zaman yer almakta. Hatta özellikle hayranlar arasında yan yana görüldüğü ya da fotoğraf çektirmişliği bulunan kişiler dahil bir şeyler olup olmadığı tartışılıyor.

Ancak, Colin Morgan’la ilgili şu zamana kadar çıkan dedikoduların en güçlüsü, daha doğru bir tabirle en göz önünde olanı ise Merlin’deki rol arkadaşı Katie McGrath ile olan. Birçok kere ve birkaç kaynağa göre ikilinin gizli yaşamak istedikleri bir ilişkileri olsa da ikili bu iddialara her daim “sadece iyi arkadaşlık” yanıtını verdiler. İkilinin medya tarafından görüntülenememesi nedeniyle de bu durumun varlığı ve yokluğu -özellikle de 2012 Comic Con paneline kadronun birlikte katılması ve Merlin’in son sezonu devam ederken dedikoduların boyutunun ciddileşmesi nedeniyle- Merlin hayranları arasında halen tartışma konusu olarak devam etmektedir.

4) Diğer Bilgiler

  • Merlin’in ana kadrosundaki en küçük oyuncudur. Bradley James ve Katie McGrath‘tan 3, Angel Coulby‘dense 6 yaş küçük. Tabii kadroya son sezonda katılan Alexander Vlahos‘tan (Mordred) 2 yaş büyük.
  • Kulakları, vücudunun en dikkat çeken ve üstüne konuşulan parçası.
  • The Last Dragonlord (2×13) en sevdiği Merlin bölümü.
  • Laktoza dayanıksız ve domatese alerjik bir bünyesi var. Ayrıca vejeteryan ve iyi yüzücüdür.
  • Tai yemeklerini yapmayı, bisküviyi, fıstık ezmesi ve animeyi seven biriyken dondurma, çay ve kalabalıktan hoşlanmayan biridir. Teknolojiyle de ilgilenmekten hoşlanmayan bir bünyesi var.
  • Heroes, Doctor Who and Fringe sevdiği dizilerden, Life of Pi de kitaplar içerisinde sevdiklerinden.
  • İrlandalılara ait bir çeşit davul olan Bodhrán çalmaktan iyi anlar.
  • En beğendiği aktör Sean Penn‘dir. Tim Burton da diğer hayranlığı.