33414

Amerika’nın ulusal kanallarından ABC’nin bu sezonki yeni dizilerinden Quantico‘nun tanıtımına hoş geldiniz efendim.

Quantico, 27 Eylül’de kanalda yüzünü gösteren ve ‘terörizm gerilimi’ şeklinde adlandırılan türe dahil olan bir drama dizisi. Kanalda ilk sezonuyla Pazar günleri yayınlanıyor ve yayın hayatına şimdilik iyi bir şekilde devam ediyor. Hatta bunun göstergesi olarak ABC ilk sezondaki bölüm sayısını 19’a çıkarttı bile.

Dizinin yapımcılığını Josh Safran üstlenmekte ve kendisi daha çok Gossip Girl’deki yapımcılığı ve yazarlığıyla tanınsa da NBC’de yayınlanan Smash’in ikinci sezonunun arkasında yer almışlığı da bulunmakta.

Not: Dizi normalde Salı günleri 22:00’de yayınlanacaktı ama Of Kings and Prophets dizisi üstünde değişiklik yapılmak üzere sezon ortasına atılınca, ondan boşalan yere Quantico getirildi. Quantico’dan boşalan Salı günkü yere de sezon ortası dizisi Wicked City geldi.

Not 2: Dizinin ilk bölüm çekimleri Atlanta, Amerika’da yapılsa da sezonun geri kalanı için set Kanada’ya taşınmış ve çekimler Montreal ile Sherbrooke’a alınmıştır.

Quantico’nun ülkemizdeki yayıncılığı ise Digiturk bünyesindeki Dizimax Vice kanalındadır. Giriş kısmını atlattığımıza göre gelelim artık dizinin konusuna:FBI-Quantico-SignQuantico, esasında Virginia eyaletinde bulunan bir kasabanın adı ancak ismi genellikle FBI’ın ajanlarını eğittiği akademinin orada bulunması nedeniyle anılan ve bilinen bir yer. Dizinin ismi de işte buradan geliyor, merkezde FBI’ın akademisi var. Ana karakterler Akademi’ye yeni kabul edilmiş ajan olmaya eğitime gelen kişiler ve onların akademideki eğitmenleri.

Dizinin temel özelliği ise 9 aylık bir farkla iki zamanı bir arada idare eden bir dizi olması. İlk zamanımız eğitim için gelen bu ajan adaylarının akademide başlarından geçenler üzerine. İkinci zamanda ise Amerika’da 11 Eylül’den sonra gerçekleşen en büyük terör saldırısı yaşanmış durumda. Engellenememiş ve ortalık oldukça karışık. Ama kritik gerçek şu ki saldırıdan çok kısa bir süre önce gelen tüyoya göre saldırının arkasındaki kişi FBI’da eğitim gören “bu gruptan” birisi. Hatta en başından beri kendisini gizlediği düşünülüyor. İyi de içlerinden hangisi? İlk bölüm itibarıyla elimizdeki şüpheli, yani eğitim için akademideki ajan adayı sayısı: 50.

O zaman terörist avı başlasın…

50 kişi akademiye geliyor ama tabii ki gözümüzün önünde olan kişiler belirli. O nedenle bundan sonrasını ana karakterler üzerinden anlatayım diyorum: