Blade Runner ve Alien, Ridley Scott’ın filmografisindeki en önemli işlerden. Bunlardan Alien’ın dizi olarak FX’e uyarlanacağını geçen sene Aralık ayında öğrenmiştik. Bugün üstüne Blade Runner haberini aldık.

Bugün BBC’nin popüler radyo programı Today Show’a çıkan Scott, her iki dizinin de yapım aşamasında olduğunu, deneme bölümlerinin yazıldığını ve hızla ilerlendiğini açıkladı. Canlı aksiyon Blade Runner uyarlamasının muhtemelen 10 bölümlük, Alien uyarlamasının 8-10 bölümlük planlandığını açıkladı.

FX’in patronu John Landgraf geçen yıl, Noah Hawley’in yürütücü yapımcısı olacağı, Ridley Scott ile yönetici yapımcılık için görüşülen Alien projesini, dünyada geçen ilk Alien dizisi olarak tanımlamış, ilk “Alien” filminin zamansız dehşetini, ikinci filmin kesintisiz aksiyonu ile harmanlayarak, insanları koltuklarına geri döndürecek korkutucu bir heyecan yolculuğu olacağını söylemişti.

Scott, daha önceden bir “Blade Runner” TV projesi hakkında bir şey dememişti. İkonik filme dayanan bir anime dizisi olan Blade Runner: Black Lotus, 14 Kasım’da Adult Swim’de prömiyerini yapmıştı.

1982 yılında vizyona giren Blade Runner filmi, Ridley Scott’ın yönettiği, Harrison Ford’un başrolünde olduğu, sinema tarihinin en önemli bilim kurgu filmlerinden biridir. Film 2019 yılında, distopik bir gelecekteki Los Angeles’ta geçiyor. Tyrell Şirketi, 21. yy başlarında Robot Evrimi olarak bilinen Nexus aşamasına geçerek, tıpkı bir insan kopyası olan ve Replicant olarak bilinen robotlar üretmeye başladı. Nexus 6 kopyaları, güç ve çeviklik olarak onları üreten genetik mühendislerden üstün, zeka olarak eşit durumdaydılar. Replikanlar, dünya dışı gezegenlerdeki riskli araştırmalarda ve oralarda sömürge kurmak üzere köle olarak kullanıyorlardı. Bir Nexus 6 savaş timinin kolonilerin birinde çıkardığı kanlı isyandan sonra robotlar dünyada kanun dışında ilan edildi. Blade Runner Units adı altında toplanmış özel polis ekibi, kanuna karşı gelen kopyaları bulup öldürmek üzere görevlendirildiler. Bu yaptıklarına infaz değil emekliye ayırma deniyordu.

Kaynak