The Closer, Leverage ve Southland gibi başarılı yapımların kanalı TNT, 2010 yılının başlarında yeni bir polisiye dizi için onay vermişti. Arkada bıraktığımız 2011 yılının sonlarına doğru ara vererek 2. sezonunu bitiren Rizzoli and Isles, 2012 yazında 3. sezonuyla yeniden ekranlarda olacak. Peki, tam olarak nasıl bir şey bu dizi? Bu sorunun cevabı yazının devamında.

Rizzoli and Isles aslında bir kitap uyarlaması. Tess Gerritsen adlı yazarın yazdığı polisiye serisi üzerinden uyarlanarak dizi haline getirilmiş. Serinin şu zamana kadar yayınlanmış 9 kitabı var ve ülkemizde ilk 7 kitabının Türkçe baskısı mevcut. Dizi, genel olarak birbirinden tamamıyla farklı kişiliklere sahip, biri dedektif diğeri doktor, iki kadının (Jane Rizzoli ve Maura Isles) aralarındaki arkadaşlık ve çözdükleri davalar üzerine kurulu. Her bölümü ayrı bir olaya sahip dizinin kendi içinde bir bütünlüğü de var. Ayrıca, ülkemizde Cnbc-e kanalı tarafından da yayınlanıyor. Konudan ve iki ana karakterden bahsedecek olursak:

Jane Rizzoli ve Maura Isles

Jane Rizzoli ve Maura Isles

Jane Rizzoli, Boston polis departmanının başarılı bir polisi, orta sınıf bir ailenin de ortanca çocuğu olan bir dedektif. Erkek kardeşleri ve polislik sayesinde yoğrulmuş erkeksi ve dominant bir karakteri var. Maura Isles ise Adli Tıp Birimi’nin başındaki isim. Çok küçükken zengin bir aile tarafından evlat edinmiş ve iyi bir hayatı olmuş. İşinde ciddi ve yalan söylemeyi sevmeyen Maura, varsayımlar üzerine konuşmaktan da hoşlanmayan biri. Hatta bu noktada Jane ile birçok kez ters de düşüyorlar. Aslında onların arkadaşlığını “zıt kutupların birleşmesi” olarak tanımlamak daha doğru olur.

Dizinin konusuna gelecek olursak: Dizinin girişi, yazarın seriye ait 2. kitabı olan The Apprentice (Çırak) ile yapılıyor. Ayrıca hikaye sırtını serinin ilk kitabı olan The Surgeon (Cerrah)’a da dayamış durumda. Tıp fakültesinden atılsa da bir “cerrah” kadar geniş tıbbi bilgiye sahip seri katil Charles Hoyt’ı yakalamaya çalışırken eline düşen Jane, tam öldürülecekken o zamanki ortağı Korsak sayesinde kurtulur. Ama tüm bu olaylar sırasında elleri ona olayı unutturmayacak derecede hasar görür. Olaydan sonra Charles Hoyt hapsi boylar, Jane de kendine geldikten sonra işinin başına döner. Ama bir süre sonra ortaya bir sorun çıkar: Şehirde Cerrah’ın teknikleriyle cinayet işleyen biri vardır. Asıl adam hapiste olduğu için de geriye tek bir ihtimal kalır: Hoyt tarafından yetiştirilmiş bir “çırak”. Jane ve Maura, çırağın bıraktığı izler üzerinden ilerleyerek bu olayı tamamen sonlandırmak isteseler de bunun düşündükleri kadar kolay olmayacağını anlamaları çok da uzun sürmez.

Dizinin kadrosu ile devam edersek:

Rizzoli and Isles’ın iki başrolünden Jane Rizzoli’yi Angie Harmon oynuyor. Oyuncunun Law and Order, Women’s Murder Club ve C-16: FBI gibi polisiye türündeki yapımların ağırlıkta olduğu bir kariyeri var. Rizzoli’nin en yakın arkadaşı Dr. Maura Isles karakterine ise Sasha Alexander hayat vermiş. Oyuncunun Dawson’s Creek ve NCIS gibi uzun dönem rol aldığı diziler dışında Mission: Impossible III ve Yes Man gibi filmlerin de bulunduğu bir kariyeri bulunmakta. Başrollerden sonra önemli ana karakterlerle devam edersek:

Angela - Frankie - Korsak - Frost

Angela – Frankie – Korsak – Frost

* Dizinin en büyük eğlence kaynaklarından Jane’in annesi Angela Rizzoli‘yi The Sopranos‘tan da bilinen usta oyuncu Lorraine Bracco canlandırırken;

* Rizzoli’nin eski ortağı ve iyi arkadaşı Vince Korsak‘ı zengin film ve TV kariyeri olan Bruce McGill oynuyor.

* Rizzoli ailesinin en genç ferdi olan ve ablasının izinden gitmek için çabalayan Frankie Rizzoli Jr. rolü Conviction ve Dawson’s Creek dahil TV ağırlıklı bir kariyeri olan Jordan Bridges‘e emanet.

* Son olarak, Rizzoli’nin yeni ortağı, midesinin ölülerle arası iyi olmayan Barry Frost, The Famous Jett Jackson başrolü ve bolca konuk oyunculuğun olduğu bir kariyeri olan Lee Thompson Young tarafından canlandırılıyor.

Rizzoli and Isles başarısıyla kanalını, kalitesiyle de izleyiciyi kendisine bağlayan bir dizi. Bunun dışında, incelediği olaylar ve onları ele alış stilleriyle kendini diğer yapımlardan farklı kılarak izleyiciyi tatmin eden bir yönü var. Ayrıca, oyunculuklar da başta başroller olmak üzere oldukça tatmin edici. Yan kadronun senaryoyu destekleyiciliği yadsınamaz bir konumda.

Eğer ki polisiye seviyorsanız (aslında sevmeseniz de olur) ve içinde biraz eğlence de olsun istiyorsanız Rizzoli and Isles bu noktada kesinlikle tavsiye edilebilir bir dizi.

Son olarak, diziyle ilgili fikir verici bir video için de buraya bakabilirsiniz.İyi seyirler…