Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar yerli dizi izlemiş olan ben, bir süredir aklımda olan bu güzel diziyi bilmeyenlere tanıtmak istedim. Yerli yapımlara ilgilenenleri, Yemin dizisi için aşağıya alalım.

Öncelikle dizimizin ne zaman yayınlandığından bahsedelim. Yemin, 2007 senesinde başladı ve toplam 54 bölüm sürdü. Ülkemizin Fox‘unda gösterilen dizi, yayın hayatına veda ettikten sonra da gerek sabahları, gerekse akşam üstleri defalarca tekrar verildi. İnternette de çeşitli yollarla izlenebilmesi mümkün.

Dizimiz, çoğu türk dizisi gibi aşk ve entrika dolu. Kabaca konudan bahsedecek olursak:Mermer şirketleri olan Mermertay ailesinin küçük oğlu Menderes, abisi Kemal ölmeden önce ona yemin eder. Bu yemin, onun karısına sahip çıkacağı ve onunla evleneceğidir. Bu sözünü tutan Menderes, ne kadar buna sadık kalmak için çabalasa da seneler içinde İstanbul’daki Leyla ile tanışır ve ona aşık olur. İki kadının ve ailelerinin de birbirinden haberi olmadığı bu durum, Mermertay’ların da Aydın’dan İstanbul’a taşınmak istemesiyle iyice karmaşık bir hal alacaktır.

Oyuncular ve canlandırdıkları karakterler üzerinden konuyu anlatmaya devam edecek olursak:

MenderesBaşroldeki haşin erkeğimiz Menderes, Aydın’daki Asuman ile İstanbul’daki Leyla arasındaki dengeyi kurmaya çalışıyor. Aslında Leyla’ya aşık olan karaterimiz, sırf yemini ve 2 çocuğu yüzünden Asuman’ı bırakamıyor. Haftanın 4 gününü İstanbul’da geçiren Menderes, diğer 3 gün için Leyla’ya iş için Şam’a gittiğini söylüyor. Asuman da bu günlerde onun İstanbul’daki şirkette kaldığını düşünüyor.Karakterimize, karizmatik oyuncu Serhan Yavaş hayat veriyor. Oyuncumuzu, 2008 senesinde Pelin Batu ile birlikte yer aldığı sinema filmi Yağmurdan Sonra‘dan ve dizinin ardından Atv‘de yayınlanan Unutulmaz‘ın başrolünden hatırlayabilirsiniz. Yavaş‘ın oyunculuğa ilk adımını, Fransız-Türk ortak yapımı olan Ester ve Sarah dizisi ile attığını da belirtelim.

LeylaKendine ait serası olan Leyla, Menderes’le 4 senedir beraber ve onun Aydın’daki diğer hayatından habersiz. Bir türlü çocuk yapamayan çiftimiz, son çare olarak tüp bebek yöntemini deniyorlar.Leyla’yı, hemen hemen herkesin tanıdığı ünlü oyuncu Tuba Ünsal canlandırıyor. Şimdiye kadar Ruhsar‘dan Kara Melek‘e kadar bir çok ünlü yerli dizide yer almış olan oyuncumuz, 2008 senesinde de Türk-Amerikan ortak yapımı A Beautiful Life‘ta yer aldı.

AsumanAslında Kemal’le evli olan Asuman, onun ölümünün ardından erkek kardeşi Menderes ile evlendiriliyor. Zamanla Menderes’e de aşık olan 2 çocuklu annemiz, kayınbabası ve kayınannesi tarafından da kızı gibi görülüp seviliyor.Asuman olarak Zeyno Üstünışık‘ı görüyoruz. Kendisi bir sürü yerli dizide yer almış ve almaya da devam ediyor.

CihanCihan, Leyla’nın babası Baki Bey’in evlatlığı. Uzun süredir onlarla aynı evde yaşayan karakterimiz, bir yandan da küçüklüğünden beri Leyla’ya aşık. Avukat olan Cihan, eğitimini de Amerika’da tamamlamış.Cihan’a, vücudundaki dövmelerle dikkat çeken yakışıklı oyuncu Barış Yalçın hayat veriyor. Oyunculuktan çok, bir çok dizi ve filme seslendirme yapan aktörümüz, iptali bayağı erken gelen 29-30‘da da yer almıştı.

GazelLeyla’nın kız kardeşi olan Gazel, ablasına serada hergün yardım ediyor. İçten içe, Cihan’a aşık olan kızımız, sırf bu yüzden çevresindeki diğer erkeklere de pek dikkat etmiyor.Babası için ailenin hep küçüğü ve asisi olarak kalacak olan karakterimizi, Ayşe Melike Çerçi canlandırıyor. Yemin‘den önce Uğur Hakan Polat ve Selma Ergeç‘in başrollerinde oynadığı sinema filmi Sis ve Gece‘de yer almış olan oyuncumuz, geçtiğimiz sene de Başrolde Aşk adlı diziye başladı.

SonatAslında tam ismi Ali Sonat olan karakterimize herkes Sonat diye sesleniyor. Leyla’nın serasında çalışan Sonat, bir yandan da Gazel’den hoşlanıyor. Fakat Gazel bunu anlamayıp ona hep arkadaşça yaklaşıyor. Bir yandan da üniversitenin güzel sanatlar fakültesine giden Sonat’ın bölümü ise resim.Sonat olarak, Serhat Teoman‘ı görüyoruz. Oyuncumuzu, dizi ağırlıklı olarak bir sürü yerli yapımda seyredebilirsiniz.***
Yukarıdaki isimlerin haricinde, Menderes’in babası olarak Yücel Erten‘i; Leyla ve Gazel’in babası olarak Bayazıt Gülercan‘ı ve Sadakat Abla olarak da Zeynep Irgat‘ı seyredebilirsiniz.

Entrika dozundan dolayı karşısından kalkamadığım Yemin‘i, türü seven herkese öneriyorum. Reklamsız 80 dakika süren az bölüm sayısıyla beni cezbeden dizi, kötü oyunculuğa ve dublaja rağmen seyredilebiliyor. Tam bir pembe dizi olduğunu düşündüğüm Yemin‘i seyredecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

Dizinin jeneriği:

http://www.youtube.com/watch?v=NFSIRj_LyDs