rurouni kenshin: meiji kenkaku romantan ismi ile bilinen japon mangası, nobuhiro watsuki tarafından yaratılmış ve 1994-1999 yılları arasında yayınlanmıştır. bittiğinde 28 ciltlik bir manga haline getirilmiştir.

rurouni kenshin, manga
rurouni kenshin, manga

japonya’da meiji devriminde yer alan hayali kahramanımız himura kenshin devrimciler için bir suikastçi olmuş ve zamanla herkesin korktuğu “hitokiri battousai” ünvanını almıştır.meiji devriminden sonra bir daha asla öldürmeyeceğine dair yemin eder ve reverse blade sword denilen ters yüzlü kılıcı ile rurouni(gezgin) kenshin olarak seyahat etmeye başlar.1996 yılında mangadan animeye uyarlanmış, yönetmenliğini kazuhiro furuhashi anime müziklerini noriyuki asakura üstlenmiştir. 1996-1998 yılları arasında yayınlanan anime 94 bölümden oluşmaktadır, bölüm listesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

kamiya kaoru
kamiya kaoru

onbir yıl süren seyahatinden sonra himura kenshin, genç bir kadın olan kamiya kaoru ile tanışır. kaoru tokyo’da bir kendo okulunun öğretmenidir ve hitokiri battosai olduğunu ileri süren bir katilin izini sürerken kenshin ile yolları kesişir. tanışmalarından sonra kaoru ile kalmaya karar veren kenshin’in sürükleyici maceraları başlayacaktır. Hikayenin ana karakterlerinden olan ve kenshin’e daima sadık kalacak olan dostları myōjin yahiko ve sagara sanosuke karakterleri de nobuhiro watsuki tarafından detaylı bir şekilde işlenmiştir.

kenshin, sagara sanosuke, kamiya kaoru,  myōjin yahiko
kenshin, sagara sanosuke, kamiya kaoru, myōjin yahiko

shinsengumi hayranı olan watsuki, sanosuke karakterini shinsengumi üyesi olan harada sanosuke‘den esinlenerek oluşturmuştur. 94 bölüm süren anime, kenshin’in sadece devrimden sonra yaşadığı yılları anlatmakta ancak hikayeyi sonlandırmamaktadır.

rurouni kenshin - seisouhen
rurouni kenshin – seisouhen

anime reiko yoshida ve kazuhiro furuhashi tarafından kaleme alınan ve yönetmenliğini yine kazuhiro furuhashi’nin üstlendiği “rurouni kenshin – seisouhen” ya da “reflection, rurouni kenshin” adı ile de bilinen iki bölümden oluşan OVA ile sonlanmaktadır. seisouhen’in ova-1’inden bir alıntıyı buradan izleyebilirsiniz.Kenshin’in devrimden önceki hayatı, yani bir suikastçi olarak yaşadığı dönemi merak edenler ise dört bölümden oluşan rurouni kenshin: meiji kenkaku romantan – tsuiokuhen isimli ovada aradıklarını bulacaklardır. bu bölümler tamamen kenshin üzerinde yoğunlaşmakta, onun nasıl büyütüldüğü ve bir suikastçi olma kararını neden aldığını anlatmaktadır. Asıl adı “shinta” olan ve bir kılıç ustası tarafından kurtarılan shinta’ya, ustası tarafından Kenshin(kılıcın kalbi) adı verilir ve ona ustası olduğu “hiten mitsurugi ryuu” kılıç tekniğini öğretir.

Bir kılıç ustası olarak yetişen kenshin gücünü güçsüzleri korumak için kullanmaya karar verdiğinde ustası ile yollarını ayırır. Kısa bir zamandan sonra kılıç kullanmaktaki başarısı ve ezilen halkın yanında yer alma arzusu ile kenshin kendini devrimcilerin suikastiçisi olarak bulacak ve nefes kesen hikayesi başlayacaktır. anime dünyasında başyapıtlardan biri olarak kabul ettiğim rose of versailles gibi mutlaka izlemenizi tavsiye edeceğim bir yapım. Sizlere fikir verebilmesi için kısa bir videosuna buradan ulaşabilirsiniz.