Salem Witch Trials; 2002 yapımı, CBS mini dizisi. 1 buçuk saatlik 2 tane bölümden oluşan dizi hakkında internette bilgi bulmak neredeyse imkansız. Imdb sayfasının afişinde bile alakasız bir afişin yer aldığı mini dizimizi merak edenleri aşağıya alalım.

Dizimiz; adından da anlaşılacağı gibi, zamanında gerçekleşen “Salem cadı mahkemeleri” üzerine kurulu. “Salem cadı mahkemeleri ne?” derseniz;
1690’ların başında Massachusetts’e bağlı bazı kontluklarda masum insanların sorgusuz sualsiz cadı olduklarına inanılıp idam edilmeleri diyebiliriz.(Bu konuyla ilgili daha fazla türkçe kaynağı şurada, ingilizce kaynağı ise burada bulabilirsiniz.)

Mini dizimiz Salem Witch Trials da 1691 ile 1693 arasında gerçekleşen bu olayları anlatıyor. Gerçek olaylara ve isimlere direk sadık kalınarak çekilen dizimizin ilk dakikalarından biraz ispiyon vererek konuyu tam olarak toparlayacak olursak;
11 yaşındaki Annie Putnam isimli bir kızın, benzer yaşlardaki arkadaşlarıyla birlikte masum insanları cadı olmakla suçlayarak (cahil halk faktörü de önemli) idama sürüklemesi konu ediliyor.

Kadroda kimler var diye düşünüyorsanız eğer, “Kimler yok ki?” diyorum. Cheers ve Veronica’s Closet gibi komedi dizilerinin vazgeçilmez ismi, son yıllarda kilolarıyla başı derde giren hatta bununla ilgili de Fat Actress diye mini dizi çeken Kirstie Alley, şu sıralar Revenge‘de gördüğümüz Henry Czerny, E.R. ve Raising the Bar‘ın kadrolu oyuncularından Gloria Reuben ve en önemlisi usta isim Shirley MacLaine başarılı mini dizimizde yer alan isimlerden. Tanınmış simaların yanında, bir de 11 yaşındaki Annie’yi canlandıran Katie Boland var ki sormayın. Şimdiye kadar gördüğüm en yetenekli oyunculardan birisi olduğuna karar verdim. Onu da 2005 yapımı Terminal City isimli 10 bölüm süren bir diziden tanıyabilirisiniz belki. (Ben hiç izlemedim ve duymadım. Ama en yakın zamanda bir yerlerden edinmeye çalışacağım.)

Bu tarz dizilere ilgi duyanlar kaçırmasın diyorum. Hemen hemen her yönden kusursuz bir yapım olmuş. İzlemeyenler için ekstra sürükleyici bir 3 saat onları bekliyor. Sadece oyuncuları için bile izlemeye değer bence.