BluTv, yıllar sonra bizleri Behzat Ç. ile buluşturmuştu. 9 bölümlük 4. sezonuyla 2019 yılında yayınlanan Behzat Ç., 5. sezon onayını da almıştı. Fakat arka plandaki bazı anlaşmazlıklardan dolayı devam sezonu iptal oldu ve yerine Behzat Ç.’nin sevilen karakterlerinden biri olan Ercüment Çözer’in hikayesini anlatacak olan bir dizinin geldiği duyuruldu. Geçtiğimiz sene sonundan beri yapım aşamasında olan dizi, 27 Ekim’de bizlerle buluştu. Yapımcılığını Inter Medya’nın üstlendiği dizinin senaristliğini yine Behzat Ç.’nin senaristlerinden biri olan Ercan Mehmet Erdem yapmakta.

27 Ekim’de başlayan dizinin ilk sezonu 8 bölüm sürdü ve son bölümü 15 Aralık’ta yayınlanarak final yaptı. Bölüm süreleri 50-70 dakika arasında değişmekte. Şu anlık tek sezon olarak duyurulan dizinin devamının gelip gelmeyeceği konusunda henüz bir haber yok.

Behzat Ç. izleyenler biliyor ancak bilmeyenler için Ercüment Çözer’i kısaca anlatalım.

Ercüment Çözer için hayattaki en önemli şey “saygı”dır. Hayatı bu kavram üzerinden yaşar, insanları bunun üzerinden değerlendirir. Ona saygısızlık yapanlara asla tahammülü yoktur. Ercüment için daima kendi kuralları ve kendi adaleti vardır. Hayatı boyunca o kurallar çerçevesinde yaşar ve kendi adaletini sağlamaya çalışır. Kendi kurallarına göre adaleti sağlayıp saygısızlara dersini verirken yolu onun gibi olabileceğini düşündüğü bazı kişilerle yolu kesişir. Bu kişiler de onun gibi adaleti kendi eliyle sağlamaktadır ve bu durum Ercüment Çözer’in ilgisini çekmiştir.

Ercüment Çözer (Nejat İşler)

Ercüment Çözer, çok başarılı ve ödüllü bir iş adamıdır. İş adamlığının yanı sıra arka planda kendi kurallarını uyguladığı karanlık bir dünyası vardır. Bu dünyada kimilerinin dostu kimilerinin düşmanı olmuştur. Saygısızlığa tahammülü yoktur ve sistemdeki adalete güvenmez; adaleti kendisi sağlar. Savaş ve Helen dikkatini çeker ve onları bulmaya çalışır.

Savaş (Boran Kuzum)

Bir üniversitenin kütüphanesinin arşivinde görevli olarak çalışmaktadır. Babasıyla bir takım sorunları vardır ve günümüz dünyasında kendisini bir politik görüşe ait hissetmemektedir. Dünya ona göre adil bir yer değildir. Yolu Helen ile kesiştikten sonra hayatında ilk defa yaşıyor hissetmektedir.

Helen (Miray Daner)

Fizik bölümünde okuyan bir üniversite öğrencisidir. Aynı zamanda tiyatrocudur. Annesi yoktur ve babası tarafından yalnız bırakılmıştır. Tiyatro oyunu sırasında yolu Savaş ile kesişir. Yalnızlığına Savaş ile son verir. Acılarını birbirleriyle dindirmeye çalışırlar.

Yavuz (Erkan Can)

Ercüment Çözer’in en yakın arkadaşıdır. Onun sırdaşıdır.

Hasret (Rojda Demirer)

Bir televizyon programının sunucusudur. Bu programda ülkedeki çeşitli faili meçhul olaylara yer verilmektedir ve Hasret de o olayları aydınlatmaya çalışmaktadır.

Halit Mehmet Güçlü (Tansu Biçer)

Savcıdır. Adaletlerini kendileri sağlamak isteyen birileri vardır ve Halit de onların peşine düşer.

Behzat Ç., benim izlediğim en iyi yerli dizilerden birisidir. Hala daha ara ara tekrar sahnelerini izlerim, yine de doyamam. Bu anlamda onun tekrardan dijital mecraya dönüşü benim için büyük heyecana sebep olmuştu. Fakat hevesimi kursağımda bırakarak gitmesinden hiç memnun kalmamıştım. Ercüment Çözer ise dizideki sevdiğim karakterlerden birisiydi. Orijin hikayesinin anlatıldığı bir diziye çok fazla hayır demedim.

Öncelikle Behzat Ç. izlemeyenlerin de izleyebileceği bir dizi olduğunu söyleyerek izlemek isteyenlerin bu konudaki sorusunu giderebilirim. Dizide Behzat Ç.’ye dair dokundurmalar olmasını beklesem de hiç olmadı. Ayrıca Behzat Ç.’den çok farklı bir dünyası olduğunu da söyleyebilirim. Hatta orada daha çok siyasi bir suçlu gibi de tanıdığımız Ercüment Çözer’in farklı yönlerini görüyoruz. Zaman dilimi tam verilmediği için hikayesinin Behzat Ç. ile paralel olarak hangi zaman diliminde geçtiğini bilmiyoruz.

Behzat Ç.’den bağımsız olarak değerlendirmem gerekirse diziyi beğendim ancak günümüz dünyasına dokundurmaları olsa da yarattıkları dünyanın yer yer absürt kaldığını ve dizinin gerçekçilikten uzaklaştığını düşünüyorum. Helen ve Savaş karakterleri Ercüment Çözer’e göre daha fazla ön plana çıkmış ve bu durum pek hoşuma gitmedi. O yüzden beklentimin altında kalan yerler oldu ve bir şeyler eksik geldi dizide. Hatta bana kalırsa bu konu ile birlikte Helen ve Savaş karakterleri Behzat Ç.’de yer alsaydı ve öyle bir devam sezonu çekilseydi çok güzel olabilirdi.

Finalinin pek de istediğim gibi olduğunu söyleyemem ama kapalı bitti. Devamı eğer istenirse çekilebilir, ama çekilmese de olur. Behzat Ç. kadar ilgi göreceğini düşünmediğimden devamının geleceğini pek düşünmüyorum.

Genel olarak bir Behzat Ç. beklentisiyle oturulmadığı sürece beğenilebileceğini düşünüyorum. Fazla beklentiye girmeden oyuncuları seviyorsanız deneyebilirsiniz.

İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

TANITIM FRAGMANI