Daha önce, ilk kısmını yazdığım, bitmiş Showtime dramalarının ikinci kısmına geldi sıra. Bu sefer, 2001’den 2010’a kadar, kanalda yer bulmuş drama dizilerini göreceğiz. Eminim bir çok kişi, ilk listeye nazaran daha çok bilindik diziye rastlayacaktır.

Leap Years
Queer as Folk‘un Amerikan versiyonunu geliştiren Ron Cowen ve Daniel Lipman‘ın elinden çıkan dizi, New York’taki bir grup arkadaşın hayatını bizlere anlatıyordu. Bulunduğu yılda başlayan dizinin en büyük özelliği, aynı insanların, 3 farklı zamandaki ilişki ve arkadaşlık durumlarını seyirciye sunmasıydı. Dizinin başladığı 2001 senesinin yanında, karakterlerin 1993’teki ve yakın gelecek olan 2008’deki yaşamlarına da şahit oluyorduk2001-2002 arasında devam eden Leap Years, 20 bölümlük birinci sezonunun ardından iptal oldu. Kadrosunda; şu an Raising Hope‘ta yer almakta olan Garret Dillahunt, Nip/Tuck‘tan tanıyabileceğiniz Bruno Campos, Naked Josh‘ın başrol oyuncusu David Julian Hirsh ve Jericho‘dan Kenneth Mitchell bulunuyordu.

Odyssey 5
Showtime’ın o zamanlar yarım bıraktıkları arasına girebilecek başka bir bilim kurgu da Odyssey 5. Kanada’nın Space kanalıyla ortak çekilen dizinin son 6 bölümü Showtime’da gösterilmemiş bile. Dünyanın yok olmasından sonra hayatta kalan birkaç insanın etrafında gelişen dizi, 20 bölümlük tek sezona sahip.Dexter ve 24 gibi dizilerin mutfağında bulunmuş olan Manny Coto‘nun elinden çıkan dizinin oyuncuları arasında, bir çok yerden tanıyabileceğiniz ama şu an Covert Affairs‘ta yer alan Christopher Gorham ve The Vampire Diaries‘in 3. sezonunda karşımıza çıkan Sebastian Roché bulunuyor.
Meraklısı varsa uyarayım, dizinin sonu bağlanmıyormuş. (Gerçi yukarıda da yazdım, ama yine de ne olur ne olmaz diye belirtmekte fayda var. =))

Jeremiah
Ölümcül bir virüs tarafından, Dünya üzerindeki ergenliğini tamamlamış herkesin hayatını kaybetmesinin ardından gelişen olayları anlatan Jeremiah, başarılı bir kıyamet sonrası hikayesi sayılabilir.
Babylon 5‘ın yaratıcısı J. Michael Straczynski‘nin elinden çıkan dizi, toplamı 35 bölüm eden 2 sezondan oluşuyor. Başrolünde, Beverly Hills, 90210 (Evimiz Hollywood’da) ile ünlü olmuş olan Luke Perry‘nin yer aldığı dizimizde, yakışıklı oyuncumuza, -en son Community‘de rastladığımız- Malcolm-Jamal Warner eşlik ediyor.

Street Time
Richard Stratton tarafından yaratılan dizi, bir şartlı tahliye memurunun maceralarını anlatıyordu. Toplam 2 sezon, 33 bölüm süren Street Time‘ın başrolünde, 6 sezon boyunca devam etmiş Numb3rs‘ın da başrolünde yer almış olan Rob Morrow bulunuyordu.

The L Word
Kanalımız, 2004 senesinde, Queer as Folk‘la birlikte gelen rüzgarın ardından, yepyeni bir LGBT dizisiyle karşımıza çıktı. The L Word, Los Angeles’lı bir grup lezbiyen arkadaşın etrafında gelişiyordu. Başlamadan önce, sıradan bir lezbiyen yapımı gibi düşünülen dizimiz, konunun ilerleyişi ve işlenişiyle birlikte sınırların ötesine geçti. 2005 senesinde hayata veda eden Ossie Davis, dizideki 4 bölümlük konukluğuyla, Emmy‘ye aday oldu.Ilene Chaiken tarafından yaratılan dizimiz, 2004-2009 yılları arasında, toplam 6 sezon sürdü. Seyircilerini heyecanlandıran bir uzantı (spin-off) haberiyle ekranlara veda eden The L Word’ün, Alice (dizinin ilk sezon kadrosunda yer alanlar arasında, gerçek hayatta da lezbiyen olan tek oyuncu Leisha Hailey) merkezli devam edecek olan The Farm isimli dizisi ne yazık ki onay alamadı. (The Farm‘ın kadrosunda, yeni isim olarak, Nip/Tuck‘tan tanıyabileceğiniz ünlü oyuncu Famke Janssen de yer alıyordu.)Dizimize geri dönecek olursak, zengin bir kadroya sahipti diyebiliriz. Diziden sonra, The Chicago Code adlı tek sezonluk polisiyenin başrolünde yer alan Jennifer Beals, 24 ve The Vampire Diaries‘den tanıdığımız Mia Kirshner, birçok yerden tanıyabileceğiniz ve güzel sesiyle dikkatleri toplayan Pam Grier ve karizmasıyla kendine herkesi hayran bırakan Katherine Moennig (aynı zamanda, Hollywood yıldızı Gwyneth Paltrow‘un kuzeni), bu isimlerden sadece bir kaçıydı.

Masters of Horror
Ülkemizde, “Korkunun Ustaları” ismiyle sunulan dizimiz, korku yapımlarının ünlü isimlerinden Mick Garris tarafından yaratıldı. Her bölümü farklı bir yönetmen tarafından çekilen Masters of Horror‘ın, bölüm içinde başlayıp biten konuları vardı. Haliyle, her bölümde oyuncular da değişiyordu.
Türün başarılı örneklerinden olan dizimiz, toplam 2 sezon, 26 bölüm sürdü. İçinde bir sürü tanıdık simayı barındıran korku yapımımızda yer alanları merak edenler, buradan ulaşabilirler.Küçük Not: Jenifer bölümü, türü sevenlere tavsiye olunur!


Sleeper Cell

Haftanın 4 günü gösterilen 2 sezonluk Sleeper Cell, Amerika’ya saldırmayı planlayan bir İslami terör örgütünü çökertmek için, onların arasına sızmaya çalışan bir FBI ajanının maceralarını anlatıyordu.
Toplam 18 bölümden oluşan dizi, erken iptal olan polisiye yapım Eleventh Hour‘un Amerikan versiyonunu geliştiren Ethan Reiff ve Cyrus Voris tarafından ortaya çıkartıldı. Kadroda; FlashForward, The Good Wife ve Californication‘dan tanıyacağınız mavi gözlü zencimiz Michael Ealy, birçok yere konuk olmuş Oded Fehr ve en son Law & Order: SVU‘da yer almış olan Melissa Sagemiller bulunuyordu.

Brotherhood
Kendisine 3 sezonluk ömür biçilen Brotherhood, 2 kardeşin etrafında gelişen bir mafya dizisi. Politikayla mafya işlerinin de yollarını kesiştiren dizimiz, 20 sene boyunca devam etmiş olan efsane polisiye dizi Law & Order‘ın, sayısız uzantılarından biri olan Law & Order: Los Angeles‘ı ortaya çıkartan Blake Masters tarafından yaratıldı.
Dizimizin başrolünde, yetenekleriyle takipçilerini kendine hayran bırakan 2 ünlü aktörü görüyoruz. Bunlardan ilki, Harry Potter filmlerinden tanıyabileceğiniz, bu aralar NBC’nin yeni polisiyesi Awake‘in başrolünde yer alan karizmatik İngiliz Jason Isaacs. Diğeri de, bir çok yerden bilebileceğiniz Avustralyalı Jason Clarke. Tanıdık yüzlerden oluşan kadronun devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Meadowlands
İngiliz-Amerikan ortak yapımı Meadowlands, İngiltere’de Cape Wrath olarak biliniyor. Showtime ve İngiltere’nin sağlam kanallarından Channel 4 ortaklığında çekilen dizi, tanık koruma programıyla birlikte, Meadowlands adlı bir banliyöye taşınıp yeni bir hayata başlayan, 2 ergen çocuklu Brogan ailesinin hayatını anlatıyor.
Şu an ABC tarafından Amerikan versiyonu da çekilen 3 sezonluk İngiliz draması Mistresses‘in arka planında yer almış Matthew Arlidge tarafından yaratılan dizi, 8 bölümlük tek sezondan oluşuyor. Dizinin kadrosunda, İngiliz yapımlarını takip edenlerin daha iyi bileceği, David Morrissey, Lucy Cohu, Felicity Jones, Harry Treadaway, Tristan Gemmill, Tom Hardy ve Scot Williams bulunuyor.

The Tudors
İngiltere’nin 6 kere evlenen ve kilolarıyla ünlü olan kralı 8. Henry’nin hayatını anlatan dizimiz, peşinden Camelot‘la karşımıza çıkan Michael Hirst tarafından yaratıldı. Kralımızın, şehvetli dünyasının yanında kazandığı savaşlara da değinen diziye, Showtime tarafından 38 milyon dolar ayrıldı.8. Henry olarak, daha önce Elvis Presley’nin hayatını anlatan mini dizi Elvis‘te de başrolde yer almış olan Jonathan Rhys Meyers‘ı görüyoruz. Karizmatik aktörümüze; şu an Alcatraz‘da yer alan Sam Neill, en son White Heat‘te seyrettiğimiz Jeremy Northam, yakışıklı aktör Henry Cavill, bir çok kaliteli dizinin yanı sıra, Titanic‘in son mini dizisinde de yer alan Maria Doyle Kennedy, en son Game of Thrones‘ta karşımıza çıkan Natalie Dormer, Dead Like Me ve Secret Diary of a Call Girl‘de kadrolu olarak yer almış Callum Blue, şu an polisiye dizi Burn Notice‘in kadın başrolü olan Gabrielle Anwar, True Blood ve Invasion‘da gördüğümüz James Frain, şu an Revenge‘de seyrettiğimiz Henry Czerny ve Kanada dizisi Lost Girl‘ün yıldızı Kris Holden-Ried eşlik ediyordu. Göz doldurucu kadrosuna, ilerleyen sezonlarda bir sürü önemli oyuncumuzun daha katıldığını belirtmekte fayda var. Merak edenler oyuncu listesine buradan ulaşabilirler.

LOOK: The Series
Showtime’ın gece yarısı draması LOOK: The Series, Adam Rifkin tarafından yaratıldı, geliştirildi ve yönetildi. Aynı adı taşıyan 2007 çıkışlı film baz alınarak hazırlanan dizi, tamamen güvenlik kameralarıyla çekildi.2010 senesinde tek sezon süren ve 11 bölümden oluşan dizimizin başrolünde, Teen Wolf ve The Gates‘ten tanıdığımız Colton Haynes bulunuyor.