Amerika’nın kablolu kanalı Showtime, şimdiye kadar bir çok kaliteli yapımı meraklısına sundu. Bazıları büyük ses getirirken, bazıları da hakettiği halde seyirci toplayamadı.Şimdiye kadar izlediğim en güzel dizileri bana kazandırmış olan kanalımızla ilgili bir derleme yapmak için bilgisayar başına oturdum ama elimizin altında fazlasıyla dizi olduğu için parçalar halinde yazmaya karar verdim. Kanalımızın şimdiye kadar yayını sona ermiş olan drama dizilerinin ilk kısmını, küçük bilgiler eşliğinde tanımak isteyenleri, yazının devamına alalım.


33 Brompton Place

İşlerini ellerine almış 3 güzel kadının, bir çatı katına taşınmalarının ardından gelişen olayları anlatan dizimiz, dergi editörü Patricia, halkla ilişkiler uzmanı Robin ve model olmaya çalışan Ontario etrafında gelişiyordu.1982’de gösterilen ve 5 bölümlük mini dizi olarak piyasaya çıkan 33 Brompton Place‘in kadrosunda, Helene Udy ve Peggy McIntaggart gibi isimler yer aldı.


The Paper Chase

John Jay Osborn‘un romanından uyarlanan dizi, Harvard’daki hukuk öğrencisi James ve onun sınıf arkadaşlarının hayatlarını bize sunuyordu.İlk olarak ulusal kanal CBS’te gösterilen dizi, ilk sezonun ardından (1978) ekranlara veda etti. Ama 1983 senesinde Showtime projeyi tekrar hayata geçirerek The Paper Chase‘in ikinci sezonunu yayınladı. Bu geri dönüşle beraber dizi toplam 4 sezon, 59 bölüm sürdü. Kadroda, James Stephens ve dizinin bitiminden 2 yıl sonra hayatını kaybeden John Houseman bulunuyordu.

Tales of the City

Armistead Maupin’in aynı adlı 6 ciltlik serisinden uyarlanan dizinin ilk 3 cildi, yıllar araya girse de (199319982001) Showtime ve İngiliz kanalı Channel 4 ortaklığıyla, seyircisiyle buluştu. Melrose Place vari bir pansiyonda kalan kiracıların ilginç ve gerçekçi hayatlarını bizlere sunan dizinin başrolünde, şu an The Big C‘nin de başrolünde yer alan Laura Linney bulunuyordu. Bu başarılı ismin haricinde, bir süredir Amerikan Shameless‘ında seyrettiğimiz Chloe Webb, Dharma & Greg‘in Greg’i Thomas Gibson ve The 4400‘den bildiğimiz Bill Campbell, kadroda bulunan diğer isimler.


Poltergeist: The Legacy

1996-1999 yılları arasında toplam 4 sezon, 88 bölüm devam eden Poltergeist: The Legacy, Richard Barton Lewis tarafından yaratılan bir korku dizisi.Kendilerine “Legacy” diyen gizli bir grubun kötülerle savaşını anlatan dizimizin kadrosunda, Hollandalı oyuncu Derek de Lint ve en son The Killing‘de seyrettiğimiz Kristin Lehman yer alıyordu.

The Outer Limits

Her bölümde farklı olayların işlendiği ve yapıca The X Files‘a benzetilen bilim kurgu dizisi The Outer Limits, ilk 5 sezonunu Showtime’da tamamladı. Toplam 7 sezon süren dizinin son iki sezonu da Amerika’nın başka bir kablolu kanalı olan Syfy’da gösterildi.Dizinin her bölümüdeki komut sesi, ünlü aktör Kevin Conway‘ya aitti.

Stargate SG-1

Bilim kurgu severlerin gözdesi Stargate SG-1, 1994’teki Stargate adlı filmin devamını televizyona uyarladı. Eski Mısır tanrıları ve uzaylıları içinde barındıran dizi, galaksiler arası yolculuk yapan bir grubun maceralarını bizlere sundu.Dizinin ilk 5 sezonu Showtime’da yayınlanırken, sonraki 5 sezonu SyFy’da gösterildi. Toplam 10 sezon, 214 bölümden oluşan dizinin uzantılarının (spin-off) yanında, 2 tane de filmi mevcut. Kültler arasına girmiş dizimizin kadrosunda, en son Raising Hope‘a 1 bölümlüğüne konuk olmuş MacGyver‘ımız Richard Dean Anderson‘ı, bir çok diziye konukluğuyla tanıtabilecek Michael Shanks‘i ve Sanctuary‘nin kadrosundan Amanda Tapping‘i görüyoruz.


Total Recall 2070

Yine başka bir bilim kurgu dizisi olan Total Recall 2070, 1999 senesinde gösterildi. 22 bölümlük tek sezonun ardından iptal olan dizi, 2070 senesinde, Dünya ve Mars’ta geçen bir hikayeyi kapsıyordu.Dizi, Philip K. Dick‘in Do Androids Dream of Electric Sheep? (Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi?) adlı kitabı ve We Can Remember It for You Wholesale adlı kısa hikayesi baz alınarak hazırlandı. Kadroda bulunanlar arasında, Battlestar Galactica‘dan tanıyabileceğiniz Matthew Bennett ve en son Cameron Mathison‘la beraber Lifetime’ın televizyon filmi The Wife He Met Online‘da yer almış olan Cynthia Preston sayılabilir.

Resurrection Blvd.

2000-2002 arasında yayınlanmış olan toplam 3 sezon, 53 bölümden oluşan Resurrection Blvd., üç nesildir boksörlük yapan Santiago ailesinin hayatını bizlere anlatıyordu.Dizimizin başrolünde, neredeyse, bütün Amerikan dizilerinde yer almış olan Nicholas Gonzalez vardı.

Queer as Folk

İngiliz uyarlaması Queer as Folk, uzun yıllar devam etmiş ilk LGBT temalı Amerikan dizisi olarak öne çıkıyor. 2000-2005 arasında gösterilen dizimiz, toplam 5 sezon, 83 bölümden oluşuyor. Pittsburgh’de yaşayan 5 eşcinsel erkek ve bir lezbiyen çift etrafında gelişen dizimiz, 1. sezon finaliyle, kanalın hala kırılamamış olan 13,2 milyonluk reyting rekorunu da elinde bulunduruyor.Başrolünde, şu anda The Secret Circle‘da yer almakta olan Gale Harold‘ı gördüğümüz dizimizde, ona eşlik edenler arasında, şarkıcı kimliğiyle de bilinen Hal Sparks‘ı, Popular‘dan tanıyabileceğiniz Robert Gant‘ı, Dante’s Cove oyuncusu Thea Gill‘i, diziden sonraki en önemli rolü Make It or Break It‘teki kötü kadın olan Michelle Clunie‘i, dizilere konukluklarıyla dikkat çeken Scott Lowell‘i, şu an Burn Notice‘te yer alan ve dizinin en ağır topu olan Sharon Gless‘i sayabiliriz.

Soul Food

1997 yapımı, aynı adlı sinema filminin devamını anlatan dizi, farklı bir kadroyla, 2000 senesinde yayın hayatına başladı. Toplam 5 sezon, 74 bölüm devam eden Soul Food, kadrosu sadece zencilerden oluşan, en uzun süreli drama dizisi. Annelerinin ölümünün ardından, hayatlarına devam eden 3 kız kardeşin, iş, aşk ve aile yaşantılarını bizlere sunan dizinin kadrosunda yer alan oyuncular arasında, Prison Break‘ten Rockmond Dunbar‘ı, Melrose Place‘ten Vanessa Williams‘ı ve Undercovers‘tan Boris Kodjoe‘u sayabiliriz.

<!–

–>NOT: Yazıyı yazarken, yıllara göre gittim. Dizi sayısı fazla olunca da ikiye bölmek durumunda kaldım. Aynı yazıyı, kanalın geçmişteki komedi ve dramedi dizileri için de yazacağım. Hepsi bittikten sonra da hala devam etmekte olan dizilere geçeceğim.
Listedeki çoğu diziyi seyretmediğim için hatalar olmuş olabilir. Bana bildirilmesi halinde hemen değiştiririm. =)