2017’nin Eylül ayında, James Patterson ve 42. Amerikan Başkanı Bill Clinton’ın birlikte yazdığı ve Haziran 2018’de çıkacak olan The President Is Missing adlı politik gerilim kitabının haklarını Showtime’ın aldığı ile ilgili haber gelmişti. “Başkan Kayıp”, yayınlandıktan sonra Kuzey Amerika’da 2.3 milyondan fazla kopya satarak 2018’in 1 numaralı kitabı oldu.

2 sene sonra pilot bölümüne onay verilen dizinin ilk oyuncusu açıklandı. BBC One dizisi Les Misérables ve Selma filmi ile yakından tanıdığımız İngiliz oyuncu David Oyelowo, dizinin başrol oyuncusu oldu.

The President Is Missing, beklenmedik bir şekilde, kendi her türlü karşı isteğine rağmen ilk dönemin yarısında Amerikan Başkanı olan, güçsüz ve siyasi herhangi bir hedefi olmayan başkan yardımcısını (Oyelowo) merkezine alan bir kitap. Başkanlığa gelir gelmez aniden kendisini hem Beyaz Saray içinden hem de dışından, dünyayı tehdit eden bir krizle karşı karşı bulur. Belirsizlik ve korku Washington’ı sarmış durumda. Amerika, “Cihadın Oğullları” adlı, çok tehlikeli bir terör örgütünün Türkiye doğumlu, müslüman olmayan lideri siber terörist Süleyman Cindoruk’un  :joy: :laughing:  tehdidi altında. Hem dostlarının hem de düşmanlarının saldırısına uğrayan başkan, etrafında dönen skandal ve komplo ile birlikte bir seçim yapmak zorundadır: ya başını aşağıda tutup parti çizgisine ayak uydurup hayatta kalacak ya da geç de ortaya çıkmakta olan vicdanı ile bir tavır alacaktır.

Anthony Peckham (Invictus, Sherlock Holmes), kitabı senaryolaştıracak ve Oscarlı Christopher McQuarrie (The Usual Suspects, Mission: Impossible – Fallout), Heather McQuarrie, David Oyelowo, Bill Clinton, James Patterson, Bill Robinson, Leopoldo Gout ile birlikte dizinin yönetici yapımcılığını üstelenecek.

Pilot bölümün çekimine 2020’de başlanacak.

Kaynak