Sıdıka

Sıdıka

1997 yılının sıcak aile dizisi sıdıka beğenilerek izlenen, trajikomik olayların işlendiği bir diziydi. Atilla Atalay‘ın aynı isimli çizgi karakterinden televizyona uyarlanan ve senaryosunu yazdığı diziydi.Sıdıka, mahinur ergun ve fatmanur sevinç yönetiminde, başta hasibe eren,füsun demirel ve ali erkazan gibi başarılı oyuncuların oynadığı, zaman zaman güldüren, zaman zaman hüzünlendiren bir tv dizisiydi.

Sıdıka

Sıdıka

dizide hiç şüphesiz en çok güldüğümüz karakter sıdıka (hasibe eren), baskı altında büyüyen entel bir ev kızıydı. hasibe eren, oynadığı tüm dizilerde olduğu gibi bu dizide de oldukça başarılıydı.

sıdıka

sıdıka

dizinin bir diğer karakteri olan safiye saka (füsun demirel) evin annesi rolündeydi. safiye, en az baba zekeriya saka (ali erkazan) kadar otoriter biriydi.baba zekeriya saka ise, gerçekten otoriter ve sinirlendiğinde şiddet uygulayabilen bir karakterdi. ancak dizideki şiddet dolu sahnelerin iticiliği dizinin sıcaklığıyla birleştiğinde göze batmıyor, hatta insanlara komik bile gelebiliyordu.
dizideki diğer karakter samim saka (hakan tanfer) evin abisi rolündeydi. samim, karateci bir ağabey, yeri geldiğinde külhanbeyi tavırları, yeri geldiğinde yaptığı saçmalıklar yüzünden azar işiten biriydi.samim’in hocası baturalp (feridun koç), hayatını dövüş sporlarına adamış biriydi. apartman yengesi‘yle (meltem savcı) girdiği tartışmalar ekran başındaki izleyenleri gülmekten kırıp geçiriridi.baturalp’in hocası, ileri yaşına rağmen hala dövüş sporlarıyla uğraşan şon li rolündeki selim naşit özcan dizinin bir diğer usta oyuncusuydu.dizinin bir diğer rengi olan, “ocakta yemeğim var” sözünü adeta imzası haline getirmiş komşu goncagül (tanju tuncel) ve onun sakarlıklarıyla meşhur torunu arzum (ayten soykök) yine dizide yüzümüzü güldüren olaylarla karşımıza çıkarlardı.dizideki komik karakterlerden diğer ikisi ise sıdıka’nın erkek arkadaşı kenar (ümit çırak) ve hiç bir bölümde kenar’ın yanından ayrılmayan numan (mustafa turan) her bölümde sıdıka’nın başına bela olmayı başarıyorlardı.dizide en acınılacak durumda olan kişi, dizinin çöpçü teyzesi zehra‘ydı (serra yılmaz).dizide bir de en azından 2 haftada bir memleketten kocasının elinden kaçıp gelen şetaret hala (ayla algan), ilk zamanlar anlamakta zorlandığımız sonrasında alıştığımız o dünyalar şekeri şivesiyle bizi ekrana bağlamayı başarırdı.bu diziyi reklamları da dahil olmak üzere bitene kadar izlememin nedenleri arasında, (1997 yılına göre) etkileyici :) jenerik müziği vardı.

geri çekil, kır dizini, dön önüne kız sıdıkaannen görür,baban duyar, dayak yersin kız sıdıka

http://www.youtube.com/watch?v=9vLBY_2Ckg4

bir de hatırlayacaksınız, dizi hep sıdıka’nın günlük yazmasıyla biterdi. bu günlük, dizinin mutfağında görev alan insanların düşündürme dakikalarıydı. tüm dizi boyunca güldüğümüz için, günlüğü dinlerken o gün ne izlediğimizi hatırlar, pay çıkarırdık kendimize…