1995-2000 yılları arasında 3 sezon boyunca Fox kanalında, son 2 sezonu da SciFi’da yayınlanmış bir alternatif gerçeklik dizisidir Sliders. Yayınlandığı tarih itibarıyla ülkemizde pek ismi duyulmamış ancak, başarılı bir bilim kurgudur.
Her bölümünde farklı bir paralel evrene yolculuk yapan kahramanları ve maceralarını ele alır. İçeriği itibarıyla oldukça yaratıcı ve farklı hikayelerle bizi tanıştıran, alternatif gerçeklik üzerine çeşitlemeleri ile bu konuda sonradan çekilen dizilere pek orijinal malzeme bırakmamış bir yapımdır.

Quinn (Jerry O’Connell)

İlk bölümü az ispiyonlayarak konuya girecek olursak…
Quinn Mallory (Jerry O’Connell) üniversitede fizik okuyan parlak bir gençtir. Evinin bodrumunda yaptığı çalışmalar sırasında alternatif evrenlere geçit açan bir aygıt icat eder. Bu icadıyla yaptığı denemelerin birinin sonucunda kendi dışında 3 kişiyi de peşinden sürükleyecek ve geri dönüşü olmayacak bir şekilde kendi dünyasından başka bir paralel evrene geçer. Dörtlümüz, bir yandan kendi dünyalarına dönmenin yollarını ararken, bir yandan da kah dinozorların bastığı, kah kadınların egemen olduğu, kah Sovyetler’in dağılmadığı ve dünyayı yönettiği* alternatif dünyalar arasında gezmeye başlarlar. Üstelik ne nereye gittiklerini bilerek ne de orada ne kadar kadar süre kalacaklarını bilerek…

Dizi, ilk iki sezon boyunca ağırlıklı olarak alternatif tarih üzerine çalışır ve bu konuda epey başarılıdır. Ancak 3. sezon ilerledikçe Fox kanalı, yaratıcılara müdahale etmeye başlar ve hikayedeki aksiyon artar, aşk meşk durumları ağırlık kazanır. Dizinin yaratıcısı Tracy Tormé‘nin senaryo üzerindeki etkisi gittikçe azalır. Öyle ki kendisi 3. sezonda iki bölüm süren Exodus (16. ve 17. bölümler) için, “televizyonda yeralmış en kötü çalışmalardan biri” tanımlamasını yapmıştır. Zaten Tormé, kontratı biter bitmez de ekipten ayrılmıştır. Kalan yaratıcı ekip, dizi 4. sezonunda SciFi kanalına geçince de hali hazırda farklı bir yolda epey ilerlemiş olan konuyu tam olarak çevirememişlerdir.

 

Profesör Maximillian P. Arturo

Jerry O’Connell’ın The Defenders, Las Vegas ve Crossing Jordan‘dan önce çok daha genç yaşlarında başrolde yer aldığı yapımda, Indiana Jones filmlerinden hemen hatırlayacağınız tecrübeli oyuncu John Rhys-Davies Profesör Maximillian P. Arturo rolüyle kendisine eşlik edenlerdendir (kendisini daha yakın zamanlarda da Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Gimli olarak izlemiştik).Ekibin diğer iki elemanı olan Quinn’in yakın arkadaşı, akıllı kızımız Wade ile mızmız müzisyen Rembrandt‘ı Sabrina Lloyd ve Cleavant Derricks canlandırmaktadır.

Rembrandt Lee “Crying Man” Brown ile Wade Kathleen Welles

5 sezon sona erene dek epey oyuncu değişikliği yaşayan dizinin sadece ilk sezonunun başrol oyuncularını paylaşarak ispiyondan kaçınmak istedim. Diğer sezonlarda paralel evrenler arası kayan (“sliders”ın türkçe karşılığı “kayanlar”) diğer karakterler için şu listeyi inceleyebilirsiniz.

1. sezon kadrosu

1. sezon kadrosu

Mizah unsurunu gözardı etmediği için ilk birkaç bölümde hafif bir bilim kurgu olarak (Warehouse13, Eureka gibi) algılanabilecek olsa da aslında Sliders özellikle ilk ikibuçuk sezonu boyunca oldukça yaratıcı ve ciddi bir dizidir. “Daha ne kaldı işleyebilecekleri?” dediğiniz bir anda sizi şaşırtır, heyecanlandırır. Son sezonları biraz zorlama uzatılmış ve aksiyon ağırlıklı olsa da sonunu nasıl bağlayacakları merakınız sayesinde izleyebilirsiniz. :)

Geçitten geçmek üzere olan Quinn

Geçitten geçmek üzere olan Quinn

Bilim kurguya ve özellikle “alternatif gerçeklik” konusuna ilgi duyuyorsanız, -günümüze oranla eski kalan bir teknoloji ile çekilmiş olmasına aldırış etmeden- en azından ilk 3 sezonunu denemeniz gereken, içeriğini yalayıp yutacağınız özel bir yapımdır.
Buyurun bu da tanıtım filmi yerine ilk birkaç sezonun birleştirilmiş giriş jeneriğidir :

Not : İlk iki sezonda dizinin bölümlerinin çekim sırası ile yayınlanma sırası farklıdır. Fox daha fazla reyting alabilme kaygısı ile değiştirmiştir; ancak bu yüzden devamlılık hatalarına neden olmuştur. Bu iki sezon için çekim sıralaması şuradaki şekliyledir ve bu sırayla izlenmelidir.
* (İspiyonu abartmamak için sizlere 3 klişe alternatif dünya örneği verdim. Çok daha orjinallerini izlediğinizde bulacaksınız.)