hamarinn-the-cliff-horz

İskandinav dizileri; benim gibi kar, kış, soğuk, kasvet, karanlık sevenler ve/veya alternatif dizi arayışında olanlar için sığınılacak bir liman çoğu zaman. Kıyısından köşesinden hepimizin bir şekilde bulaştığı bu Nordik dizilere hepsi birbirinden apayrı türlerde birkaç yeni dizi daha ekleyelim, alternatifleri çoğaltalım dedik.

Bu üç yeni dizimiz:

İzlanda’dan Hamarinn [The Cliff]

Danimarka’dan Badehotellet  [The Seaside Hotel]

Norveç’ten Gutta Boys [Boys Will Be Boys]

 wi1rj

Hamarinn || The Cliff

Ülke: İzlanda

Tür: Drama, Gizem

Yıl: 2009

Bölüm Sayısı: 4 (Mini dizi)

Süre: ∓ 55 dakika

Reykjavik kırsalında küçük bir kasabada gecenin bır yarısı hiç beklenmedik bir kaza meydana gelir. Yapımına çevreciler tarafından şiddetle karşı çıkılan baraj inşaatı için çalışan yerel halktan bir genç, kullanmış olduğu iş makinesi ile birlikte uçurumun aşağısında bulunur.hamarinn-mynd-augl

 

 

Bölgenin polis memuru Inga ve ona yardım etmesi için Reykjavik’ten gönderilen dedektif  Helgi, bu olayı araştırmak ve olayın ardından meydana gelen diğer ölümlerin arkasındaki sırrı ortaya çıkarmak için büyük bir mücadeleye başlarlar.

 

 

Dizinin fragmanı:

***


1808-banner-dk_se_no-928x350

Badehotellet || The Seaside Hotel

Ülke: Danimarka

Tür: Komedi, Drama

Yıl: 2013 – …

Bölüm Sayısı:
1. Sezon – 6
2. Sezon – 7
3. Sezon – 7
(4. sezon onayı henüz belli değil.)

Süre: ∓ 45 dakika

1920’lerin sonu, Danimarka. Kuzey Denizi kıyılarında bulunan bir oteldeyiz. Yazları Kopenhag’dan gelen -ve genellikle her yaz aynı olan- konukların kaldığı bir sahil oteli. İşe yeni başlayan hizmetçi Fie, zengin tüccarın şımarık kızı Amanda ve balıkçı Morten etrafında gelişen hikaye, hem konukların hem de çalışanların hayatlarına odaklanarak kimi zaman eğlenceli, kimi zaman hüzünlü anlar yaşatıyor izleyiciye.

badehotellet_saeson_2_1f136654

Dönem itibarıyla tam da Büyük Buhran zamanına denk gelen dizinin birinci sezonu 1928,  ikinci sezonu 1929 ve üçüncü sezonu 1930 yazında geçiyor.

Kasvetli, karanlık, soğuk İskandinavya dışında da bir yerler görmek isteyenler için ilginç bir alternatif.

Dizinin fragmanı:

***


1861012

Gutta Boys || Boys Will be Boys

Ülke: Norveç

Tür: Drama

Yıl: 2006

Bölüm Sayısı: 7 (Mini dizi)

Süre: ∓ 55 dakika

Arne, Bønna, Petter and Eivind çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde olan dört arkadaştır. Doğruyu, yanlışı, arkadaşlığı ve sadakati test ettikleri bu dönemde kimi zaman kendilerini ispat etmek adına sınırları zorlamaktan çekinmezler.

Bir kitap uyarlaması olan bu mini dizi, 2006 yılında Uluslararası Emmy Ödülleri’ne aday oldu.
“Nordik olsun, çamurdan olsun” demiyorsanız, daha çok +7 kesimine hitap eden bir çocuk/gençlik dizisi olduğunu belirtmekte fayda var.

Dizinin ilk beş dakikasını içeren bir video:

http://torevollan.no/portfolio/gutta-boys/