Son yıllarda ortaya çıkarttıklarıyla, Emmy ve Altın Küre‘lerin hemen hemen her dalını zorlayan kablolu kanal Showtime, 2000’lerin başlarında da –genelde– bu iki ödüle aday olamasa da gayet başarılı işler ortaya koyuyordu. O yıllarda çıkmış Showtime dizilerini düşündüğümüzde, çoğu kişinin aklına zamanında iyi reytingleriyle adından söz ettirmiş Queer as Folk ve Jeremiah geliyordur. Bu yazıda bahsedeceğim Soul Food ise, bunlara nazaran daha geri planda kalmış bir dizi. Fakat kanalımız yine kalitesinden vazgeçmemiş dedirtiyor.

Dizimiz, 2000-2004 yılları arasında yayınlandı. 5 sezonluk hayatında, 74 bölüm ortaya çıkartmış olan Soul Food, aynı zamanda da Amerika’da devam etmiş ve kadrosunda sadece zenci oyuncuları barındıran en uzun drama dizisi. Ayrıca dizimizin yönetmenlerinin, hemen hemen her popüler yapımla çalışmış olan Bethany Rooney ve Stephen Surjik olduğunu da belirtmekte fayda var.

1997 yapımı sinema filminin afişi...

1997 yapımı sinema filminin afişi…

Hikayemizin başlangıcı, aslında dizinin başlangıcından daha önceye dayanıyor. Projemiz ilk olarak 1997 senesinde sinema filmi olarak ortaya çıktı. Bizim seyrettiğimiz dizi ise, bu sinema filminin devamını anlatıyor. İçinde farklı oyuncuları barındıran filmin kadrosunda yer alan isimlerin başında ise, Ugly Betty‘den Desperate Housewives‘a kadar bir çok televizyon yapımında yer almış olan Vanessa Williams geliyor.Not: Diziyi izleyeceklerin ilk olarak filmi seyretmelerini tavsiye ederim. Bazı olayların temelini daha iyi kavramanızı sağlıyor.

3 kız kardeş...

3 kız kardeş…

Dizimiz, şeker hastası olan annelerinin ölümünün ardından hayatlarına devam eden 3 kız kardeşin yaşantılarını anlatıyor. Ne kadar farklı hayatları ve anlaşmazlıkları olsa da kızlarımız her daim birbirlerine destek oluyorlar ve zorlukların üstesinden şöyle ya da böyle geliyorlar. Şikago’da geçen hikayemiz, filmimizde hamile kaldığını öğrendiğimiz Bird’ü, karnı burnunda görmemizle başlıyor.

Oyunculardan da bahsederek, karakterler üzerinden konuyu biraz daha açmaya devam edelim:

Teri Joseph
Evin en büyük kızı. Hukuk okuduktan sonra, başarılı bir kariyere de imza atan Teri’nin işleri, aşk hayatına gelince bozuluyor. Olur olmadık yerlerde karşısına çıkan eski kocası Miles’la (Grey’s Anatomy‘den tanıdığımız Isaiah Washington) ayrıldıktan sonra kendini bir süre randevulara kapatan kızımızın fikri, iş yerinden tanıdığı Damon’dan (Undercovers‘tan bildiğimiz Boris Kodjoe) etkilenmesiyle değişiyor.Teri’yi, Nicole Ari Parker canlandırıyor. Oyuncumuz, kadrolu olarak en son 2010 yapımı The Deep End‘de yer aldı.

Maxine Chadway
Joseph’lerin ortanca kızı olan Maxine’in uzun süredir devam eden mutlu bir evliliği var. Eşiyle olan ilişkisini çocuklarla da güçlendirmiş olan karakterimizin, ablası Teri ile bazı problemleri de mevcut. Bunların başında, eşi Kenny’nin, aslında ablasının sevgilisi olduğu dönemde, kendine hakim olamayıp onunla bir nevi yasak ilişkiye girmesi geliyor.Maxine’i, Vanessa Williams canlandırıyor. Oyuncumuz, Darren Star‘ın kültleri arasında yer alan Melrose Place‘te de kadrolu olarak yer almıştı.

 

Tracy Van Adams
Üçüncü ve son kızımız Tracy’ye geldi sıra. Lakabı kuş anlamına gelen Bird olan kızımıza, herkes bu şekilde sesleniyor. Taze sayılabilecek bir evliliğe sahip olan Bird’ün, yeni doğmuş bebeği de diziye ayrı bir renk katıyor.Bird’ü, Malinda Williams canlandırıyor. Oyuncumuz diziden sonra, başrolünde Luke Perry‘nin yer aldığı ve ipi bayağı erken çekilen Windfall‘da yer aldı.

 

Kenny Chadway
Ortanca kızımız Maxine’in kocası, aynı zamanda da büyük kızımız Teri’nin eski sevgilisi. Eşini ve çocuklarını rahat ettirmek için, elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor. İşi konusunda da gayet hırslı.Kenny’ye, ünlü oyuncu Rockmond Dunbar hayat veriyor. Aktörümüzü, Heartland‘den Noah’s Arc‘a, Terriers‘tan Sons of Anarchy‘ye kadar bir çok yerde seyretme şansına kavuştuk. Ama hiç kuşkusuz ki onu ölümsüzleştiren karakteri, Prison Break‘teki C-Note oldu.

 

Lem Van Adams
Küçük kızımız Bird’ün eşi. Evlenmesi ve yeni doğan bir çocuğunun olması üzerine Lem, sorumluluk almaya çalışıyor. Fakat pek parlak bir geçmişi olduğu söylenemediği için bir yerlerde tutunması her daim zorlaşıyor.Lem’i, Darrin Dewitt Henson canlandırıyor. Oyuncumuz daha sonra, 4 sezon süren Lincoln Heights‘ta ve son olarak da VH1‘ın yeni dizisi Single Ladies‘de yer aldı.

 

Ahmad Chadway
Ortanca kızımız Maxine’ın ergenliğe yaklaşan oğlu. Yeni okulunda sorunlar yaşayan Ahmad, bir yandan da aile fertlerinin sıkı bir gözlemcisi. Karakterimiz, aynı zamanda dizinin anlatıcısı da oluyor.Ahmad’ı, Aaron Meeks canlandırıyor. Genç oyuncumuzun, bir kaç konuk oyunculuk ve televizyon filmlerindeki rolleri haricinde pek de ortalıkta göründüğü söylenemez.

 


Dizide sevgili, gerçek hayatta da evli olan oyuncularımız Boris Kodjoe (Damon) ve Nicole Ari Parker (Teri) … Merak edenler, çiftimizin gerçek hayattaki 2 çocuğuyla birlikte olan fotoğrafına buradan ulaşabilirler.

Yukarıdaki isimlerin haricinde, diziden yolları geçenler arasında, CSI‘ın mavi gözlü dedektifi Gary Dourdan‘ı; The DL Chronicles ve The Protector‘dan tanıyabileceniz Terrell Tilford‘u ve Breaking Bad ve Once Upon A Time‘ın kadrolu oyuncusu Giancarlo Esposito‘yu sayabiliriz. Ayrıca, filmdeki “Big Mama” tiplemesi ile gönlümüzde yer edinen kızlarımızın annesi Irma P. Hall‘u da ara ara görme şansını elde ediyoruz.
Merak edenler, kalan oyunculara buradan ulaşabilirler.

Bize, 5 sezon boyunca, dizilerde hep geri planda kalmış zenci karakterlerin hayatından bir demet sunan dizimizi, kablolu kanalların ilişki dizilerini sevenlere tavsiye ediyorum. Pembe dizi gibi olmayıp, aile kısmına da iyi değindiklerini söylemeden geçmeyeyim.İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler!
Dizimizin şimdiye kadarki bütün jenerikleri:

https://youtu.be/zwmFCXR7LBM?list=PL48258521116DC4AE